Artykuły

Legnica. Plenerowy finał "Lata w teatrze"

Wędrującym po dolnośląskiej i nadodrzańskiej wsi Chobienia w gminie Rudna w powiecie lubińskim spektaklem "Natura(lnie)" zakończą się w piątek 28 sierpnia wieczorem dwutygodniowe, wyjazdowe półkolonijne warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży "Lato w teatrze", które zorganizował legnicki Teatr Modrzejewskiej we współpracy z Chobieńskim Ośrodkiem Kultury.

Wędrującym po dolnośląskiej i nadodrzańskiej wsi Chobienia w gminie Rudna w powiecie lubińskim spektaklem "Natura(lnie)" zakończą się w piątek 28 sierpnia wieczorem dwutygodniowe, wyjazdowe półkolonijne warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży "Lato w teatrze", które zorganizował legnicki Teatr Modrzejewskiej we współpracy z Chobieńskim Ośrodkiem Kultury.


- Jest determinacja, by dobrze zaprezentować się publiczności i rodzicom dwudziestki uczestników warsztatów, ale i zmęczenie. Liczymy na poprawę pogody, bo finałowa prezentacja ma się odbyć w plenerze. Przygotowane widowisko wędrowne rozpoczniemy w parku przy szkole podstawowej, po czym przejdziemy do rynku (do 1945 roku Chobienia była miastem), gdzie przy fontannie odbędzie się finał przedstawienia - opowiada koordynatorka legnickiego "Lata w teatrze" Joanna Rostkowska.

Wszystko zaczęło się 16 sierpnia. Start tegorocznej akcji był jednak nietypowy Rozpoczęto od szkolenia na temat szczególnych środków ostrożności, co związane było z sytuacją epidemiczną. Rodzice uczestników zajęć zobowiązani zostali do wypełniania specjalnych deklaracji dotyczących zdrowia swoich dzieci oraz innych dokumentów wymaganych przez służby sanitarne i dolnośląskie kuratorium. Z tych samych przyczyn większośc zajęć odbywała się w plenerze - w lesie, na nadodrzańskich łęgach i łąkach.

Zajęcia odbywały się w trzech grupach: aktorskiej, muzycznej i scenograficznej, które prowadzili: legnickie aktorki: Joanna Gonschorek i Katarzyna Kaźmierczak, a także Amadeusz Naczyński (muzyk, kompozytor) i Piotr Tetlak (scenograf, performer). Wsparcia ruchowego i tanecznego udzielała uczestnikom Madi Rostkowska. Inspiracją dla poszczególnych scen spektaklu finałowego były wykłady nauczycielki biologii z Chobieni Ireny Podlewskiej oraz obserwacje przyrody prowadzone przez uczestników podczas zajęć w terenie.- W spektaklu finałowym opowiemy o jedności natury i kole życia, które pojawi się w przedstawieniu. Podstawową ideą całego projektu, który miał taką samą nazwę jak przedstawienie, było przywrócenie dzieciom radości płynącej z życia i zabawy blisko natury. Była to nasza odpowiedź na poważny problem społeczny, jakim jest nadmierna technologizacja młodego pokolenia. Jednak przygotowując w lutym program nie przyszło nam do głowy, co wszystkich nas czeka, że temat, którym zamierzaliśmy się zająć, stanie się tak nośny, medialny i aktualny z zupełnie innych, niż zakładane przez nas powody - dodaje Joanna Rostkowska.

Skierowany do dzieci i młodzieży warsztatowy program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie pod nazwą "Lato w Teatrze" powstał w 2008 roku, jako odpowiedź na potrzebę ożywienia teatrów w okresie wakacyjnym. Szybko przeobraził się w konkurs grantowy adresowany do teatrów, samorządowych instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych. Całość realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Legnicki teatr uczestniczył w wakacyjnej akcji po raz szósty. O dotację na tegoroczne "Lato w teatrze" ubiegało się 181 podmiotów. Po ocenie merytorycznej złożonych wniosków udzielono jej 40 projektom, wśród których znalazł się także legnicki pomysł na warsztaty wyjazdowe, realizowane poza siedzibą teatru.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji