Artykuły

Płock. Wkrótce VIII Płockie Dni Żydowskie

Od 1 do 4 września w Muzeum Żydów Mazowieckich odbędzie się kolejna edycja Płockich Dni Żydowskich.


W tym roku obejrzymy wystawę fotograficzną oraz posłuchamy poezji w języku polskim, jidysz i hebrajskim, w interpretacji aktorki Sławomiry Łozińskiej i skrzypka Pawła Olejniczaka. 2 września MŻM zaprasza na musical „Siostry Parry".


Festiwal Płockie Dni Żydowskie rozpocznie otwarcie wystawy „Mezuza - Pamięć - Tożsamość" 1 września o godz. 18.00. Mezuza to zwój pergaminu z fragmentem Tory, zamknięty w niewielkim pojemniczku z drewna lub metalu. Tradycyjnie umieszczany jest na futrynie drzwi w żydowskich domach. Jeszcze w sierpniu 1939 roku mezuzy można było zobaczyć w drzwiach wielu domów i kamienic ówczesnej Polski. Wraz z zagładą Żydów z krajobrazu zniknęły także mezuzy.


Autorami ekspozycji fotograficznej poświęconej mezuzom są Helena Czernek i Aleksander Prugar z fundacji Mi Polin, którzy zajmują się szukaniem śladów po mezuzach w Polsce i za granicą, tworzeniem współczesnych judaików, prowadzą warsztaty dotyczące kultury i tradycji żydowskiej. Na wystawie obecny jest m.in. sfotografowany ślad po mezuzie w Płocku, odnaleziony podczas wspólnych poszukiwań przez Mi Polin i grupę płocczan we współpracy z Muzeum Żydów Mazowieckich.


2 września o godz. 18.00 w   MŻM   odbędzie   się   musical „Siostry Parry". Głównymi bohaterkami opowieści są siostry Chaja i Malka Pegelman, które w latach dwudziestych ubiegłego wieku wyruszyły z galicyjskiego miasteczka do Nowego Jorku, by zrealizować marzenia o lepszym życiu. Już pod nazwiskiem Parry przekonują się, że życie emigranta bywa trudne, ale nie poddają się. Oprawę do opowieści o ich losach stanowią m.in. tradycyjne pieśni żydowskie i numery musicalowe śpiewane w językach polskim, jidysz,   niemieckim   i   angielskim.


Reżyserem musicalu jest Piotr Szalsza, a producentem - Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu.


3 września (czwartek) w MŻM wystąpi Sławomira Łozińska - aktorka filmowa i teatralna (związana m.in. ze stołecznym Teatrem Narodowym i Teatrem Polskiego Radia). W towarzystwie skrzypka Pawła Olejniczaka zaprezentuje wiersze w języku polskim, jidysz i hebrajskim autorstwa Władysława Szlengla, Irit Amiel, Tadeusza Różewicza, Romana Brandsteattera, Hanocha Levina. Wieczór słowno-muzyczny „Niewzajemna miłość" rozpocznie się o godz. 18.00.


Na finale VIII edycji Płockich Dni Żydowskich (4 września, godz. 18.00) odbędzie się koncert pieśni żydowskich, w wykonaniu chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses, pod dyrekcją Anny i Wiktora Bramskich.


Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny (wejściówki należy odebrać w MŻM). Nie zapominajmy o maseczkach zasłaniających usta i nos.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji