Artykuły

Pomorskie. Nagrody dla ludzi teatru

Nagrody Teatralne Miasta Gdańska oraz Marszałka Województwa Pomorskiego zwykle wręczane są w marcu w Międzynarodowym Dniu Teatru, tym razem uroczystą galę z powodu pandemii przełożono na 27 lipca.

Nagrody Teatralne Miasta Gdańska oraz Marszałka Województwa Pomorskiego zwykle wręczane są w marcu w Międzynarodowym Dniu Teatru, tym razem uroczystą galę z powodu pandemii przełożono na 27 lipca.


- To wyjątkowa edycja. Czas jest szalenie dziwny i bardzo trudny. Wszyscy mamy niepokoje, w tym i ja. Wy, jako artyści, na pewno też musicie się mierzyć z niejednymi lękami - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas uroczystej gali, która odbyła się w Starej Aptece - sąsiadującej z Malarnią scenie Teatru Wybrzeże. - Z jednej strony to zamknięcie wyzwoliło bardzo dużo zła - złych emocji i wspomnianych lęków, ale z drugiej - wyzwoliło dużo dobra. Obserwowałam coś, z czego jestem szalenie dumna. W roku 40-lecia „Solidarności" narodziła się solidarność przez małe „s" - kiedy wielu wolontariuszy i wolontariuszek, w różnym wieku, ruszyło na pomoc tym, którzy nie mogli sami np. zrobić zakupów.


Przedstawienie Roku


Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska otrzymali: Edyta Janusz-Ehrlich za rolę Wróżki w przedstawieniu „Pinokio" w reżyserii Pawła Szkotaka, w Miejskim Teatrze Miniatura i Damian Styrna za scenografię do spektaklu „Pinokio" w reżyserii Pawła Szkotaka, w Miejskim Teatrze Miniatura oraz Piotr Biedroń za rolę Biffa w „Śmierci komiwojażera". Odbierając nagrodę laureat powiedział: Dziękuję członkom kapituły, że docenili tę rolę, bo była ona dla mnie bardzo, bardzo ważna, a tak szczególnie chciałbym podziękować Ani Kociarz i Jarkowi Tyrańskiemu oraz Radkowi Stępniowi reżyserowi, o którym na pewno będzie głośno, zobaczycie, bo to jest wybitny człowiek. Chciałbym też podziękować Mirkowi Bace, bo bardzo dobrze mi się z nim współpracowało i... traktował mnie po ojcowsku. Dziękuję też panu dyrektorowi, który dziewięć lat temu z górala zrobił gdańszczanina.


Honorową nagrodę dla Przedstawienia Roku otrzymał spektakl „Śmierć komiwojażera" Arthura Millera w reżyserii Radka Stępnia (Teatr Wybrzeże).


To była uroczystość jedyna w swym rodzaju. Laureaci i publiczność w maseczkach...


Lata na scenie


Ponadto, jubileuszowe Nagrody Prezydenta Gdańska w Dziedzinie Kultury otrzymali: Małgorzata Brajner (25-lecie pracy artystycznej), Anna Kociarz (20-lecie pracy artystycznej), Mirosław Krawczyk (40-lecie pracy artystycznej), Jacek Labijak (35-lecie pracy artystycznej), Robert Ninkiewicz (30-lecie pracy artystycznej), Maciej Szemiel (40-lecie pracy artystycznej), Jarosław Tyrański (35-lecie pracy artystycznej), Zdzisław Górski (całokształt pracy artystycznej oraz 70-lecie urodzin), Wioleta Karpowicz (całokształt pracy artystycznej), Jacek Majok (30-lecie pracy artystycznej) oraz Wojciech Stachura (całokształt pracy artystycznej).


Karmaniola obsypana


Podczas gali wręczono także Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru w województwie pomorskim.


- Lista problemów, zadań i wyzwań, jakie postawił przed nami koronawirus SARS-CoV-2, jest bardzo długa. Wprowadzone obostrzenia mocno doświadczyły instytucje kultury, a zwłaszcza teatry. Staramy się przeciwdziałać i łagodzić skutki obecnego kryzysu i w miarę możliwości oraz środków, które również i u nas są ograniczone, chcemy wspierać kulturę - powiedział marszałek Mieczysław Struk.


Nagroda ma wymiar finansowy - wynosi 10 tys. zł, przyznawana jest w trzech kategoriach: za najlepszą kreację aktorską, realizację sceniczną i reżyserię. Paweł Aigner otrzymał nagrodę za reżyserię spektaklu „Karmaniola, czyli od Sasa do Łasa", „za świetnie zbudowane, błyskotliwe i dopracowane na każdej płaszczyźnie widowisko muzyczne". Nagrodzono też Agatę Bykowską za rolę Maryni w spektaklu „Karmaniola, czyli od Sasa do Łasa", „za lekkość i swobodę sceniczną oraz świetne partie wokalne". A także Katarzynę Figurę za tytułową rolę w spektaklu „Fedra", „za wielki kunszt sceniczny i perfekcyjne poprowadzenie stworzonej postaci".


Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza, która przyznawana jest młodym utalentowanym, rokującym wielkie nadzieje artystom otrzymała Monika Janik, aktorka Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku, za wykreowanie wybitnych, wrażliwych i zarazem dojrzałych kreacji na słupskiej scenie, w tym za rolę Porcji w spektaklu „Kupiec wenecki" Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka.


Przedstawieniem Roku 2019 został „Kupiec wenecki" Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka, spektakl Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku - jest to Nagroda Honorowa i nie ma wymiaru finansowego. Nagrodę stanowi dzieło sztuki jednego z uznanych artystów związanych z naszym regionem, w tym roku jest to praca Pera Oscara Gustava Dahlberga.


Odbierając ją dyrektor słupskiego teatru Dominik Nowak powiedział: - Chciałbym podziękować w imieniu całego zespołu za tę nagrodę. Jest to niezwykle ważne dla nas, bo otrzymujemy jakieś poświadczenie, że droga, którą wybraliśmy kilka lat temu, a która nie jest zbyt prosta, ani zbyt oczywista, że warto nią podążać. Myślę, że ta nagroda również przypomina, że województwo pomorskie nie kończy się na Trójmieście. Zapraszamy do Słupska, 10 października otwieramy nową siedzibę naszego teatru.


Zasłużeni dla kultury


Nagrody Specjalne Marszałka Województwa Pomorskiego dla osób zasłużonych dla kultury otrzymali: Alina Kietrys z podziękowaniem za wieloletnie zaangażowanie w sprawy pomorskiej kultury oraz promowanie dokonań pomorskich środowisk twórczych i artystycznych, Ewa Nawrocka z wyrazami uznania i wdzięczności za wieloletnią twórczą obecność w pomorskim życiu akademickim, teatralnym i literackim oraz aktor Ryszard Jaśniewicz za wieloletnią, niestrudzoną twórczą aktywność na scenach teatralnych Pomorza. - Dziękuję kardiochirurgom z gdańskiego UCK, za to, że dziś tu jestem - powiedział Ryszard Jaśniewicz. - A teraz trochę historii, zaczęło się od Teatru Miniatura, 60 lat temu, potem: Kraków, Wrocław, Zielona Góra, Teatr Wybrzeże, dyrekcja Teatru Dramatycznego w Słupsku, dyrekcja Centrum Edukacji Teatralnej w Gdańsku, Theatre Les Dechargeurs w Paryżu, ...zawał. I dalej: Teatr Miejski w Gdyni, mój własny, gdański Teatr z Polski 6, kilka premier, ...operacja serca. I znów: Scena w Domu Zarazy w Oliwie, w ciągu 11 lat - 14 monodramów, warsztaty recytatorskie i w styczniu tego roku... kolejna operacja serca. A że teatr wciąż mnie woła, więc jestem, zapraszając na kolejną premierę, we wrześniu. Tytuł: „Wariat". Cóż... Teatr... Gram, bo jestem aktorem, a ze sceny zejdę wtedy, gdy na najwyższej Scenie potrzebować będą Don Juana, Samuela, Odysa, Edypa, Starego Aktora, Wariata...


Czas na modernizację


Podczas uroczystej gali prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wręczyła dyrektorowi Teatru Wybrzeże Adamowi Orzechowskiemu decyzję o przyznaniu dotacji zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gdańska z 25 czerwca 2020 roku w wysokości 10 mln zł na modernizację Dużej Sceny Teatru Wybrzeże, natomiast Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk i Prezes Zarządu Pomorskiego Funduszu Rozwoju Sławomir Koprowski przekazali pozytywną decyzję pożyczkową Pomorskiego Funduszu Rozwoju Sp. z 0.0. dotyczącą finansowania inwestycji w kwocie 25 mln zł. Modernizacja sceny ma potrwać dwa lata i kosztować 55 milionów złotych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Duża Scena zostanie otwarta w drugiej połowie 2022 roku. Do tego czasu spektakle i wydarzenia teatralne odbywają się na scenie Malarnią i Stara Apteka w Gdańsku, na Scenie Kameralnej w Sopocie, oraz - w okresie wakacyjnym - na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim.


Tegoroczną galę prowadzili Magdalena Gorzelańczyk i Adam Turczyk, a mikrokoncert wykonała Agata Bykowska. Uroczystość zakończono zwiedzaniem zmodernizowanej Sceny Malarnią.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji