Artykuły

Gdańsk. Przyznano nagrody teatralne miasta i województwa pomorskiego

W Gdańsku przyznane zostały tegoroczne samorządowe laury teatralne. Najbardziej obsypane nagrodami zostały spektakle "Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa" i "Śmierć komiwojażera".

W Gdańsku przyznane zostały tegoroczne samorządowe laury teatralne. Najbardziej obsypane nagrodami zostały spektakle "Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa" i "Śmierć komiwojażera".


W bardzo nietypowym terminie, kilka miesięcy później niż zwykle - z reguły gala odbywa się w marcowym Międzynarodowym Dniu Teatru - rozdano tegoroczne trójmiejskie laury dla twórców i twórczyń zajmujących się tą dziedziną sztuki. Przesunięcie terminu teatralnej gali, spowodowane ograniczeniami związanymi z pandemią, spowodowało, że mogła się ona odbyć na otwartej niedawno w zupełnie odmienionej formie scenie Teatru Wybrzeże Malarnia.


Podczas uroczystości wręczone zostały Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego (laureaci byli znani od marca) i Nagrody Teatralne Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia sceniczne w 2019 roku.


Te pierwsze otrzymali: Paweł Aigner za spektakl Teatru Wybrzeże „Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa”, określony przez jury jako: „świetnie zbudowane, błyskotliwe i dopracowane na każdej płaszczyźnie widowisko muzyczne”, Agata Bykowska za rolę Maryni w tym przedstawieniu, „za lekkość i swobodę sceniczną oraz świetne partie wokalne” oraz Katarzyna Figura za tytułową rolę w „Fedrze”, za „wielki kunszt sceniczny i perfekcyjne poprowadzenie stworzonej postaci”.


Nagrody Teatralne Gdańska


Laury miejskie zdobył w tym roku inny spektakl Teatru Wybrzeże, „Śmierć komiwojażera” w reżyserii Radka Stępnia, uznany za przedstawienie roku. Nagrodę indywidualną otrzymał Piotr Biedroń za rolę Biffa. Za najlepszą rolę żeńską uznano wróżkę w "Pinokiu" w Miejskim Teatrze Miniatura, w którą wcieliła się Edyta Janusz-Ehrlich. Damian Styrna otrzymał nagrodę za scenografię do tegoż spektaklu.


Prezydenckie laury jubileuszowe trafiły do: Małgorzaty Brajner (25-lecie pracy artystycznej), Anny Kociarz (20-lecie pracy artystycznej), Mirosława Krawczyka (40-lecie pracy artystycznej), Jacka Labijaka (35-lecie pracy artystycznej), Roberta Ninkiewicza (30-lecie pracy artystycznej), Macieja Szemiela (40-lecie pracy artystycznej), Jarosława Tyrańskiego (35-lecie pracy artystycznej), Zdzisława Górskiego (całokształt pracy artystycznej oraz 70-lecie urodzin), Wiolety Karpowicz (całokształt pracy artystycznej), Jacka Majoka (30-lecie pracy artystycznej) oraz Wojciecha Stachury (całokształt pracy artystycznej).


Podczas gali wręczone zostały także decyzje finansowe dotyczące modernizacji Dużej Sceny Teatru Wybrzeże. Rada Miasta Gdańska przyznała dotację na ten cel w wysokości 10 mln zł, Pomorski Fundusz Rozwoju dołoży do tego jeszcze 25 mln.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji