Artykuły

Tychy. "Dialogi na cztery nogi" w Teatrze Małym. Kultowa audycja radiowej Trójki na festiwalu proLOGOS

Teatr Mały w Tychach w piątek, 24 lipca wystawi w internecie słuchowisko oparte o Dialogi na cztery nogi - kultową audycję satyryczną radiowej "Trójki".


Słuchowisko "Życie światowe i towarzyskie" wyreżyserował Paweł Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego w Tychach. Premiera - tylko online, na kanale YouTube tyskiego teatru - odbędzie się 24 lipca o godz. 18.

Całość oparta jest na kultowej audycji radiowej "Trójki". Satyryczne Dialogi na cztery nogi układali Jonasz Kofta i Stefan Friedmann. Na potrzeby tyskiej realizacji głosów użyczyli Piotr Fronczewski i Tomasz Grochoczyński.

- Zdecydowałem się przypomnieć te barwne męskie dialogi, by ukazać twórczość Jonasza Kofty z innej strony. Nie lirycznej, ale satyrycznej, komicznej. Kofta był człowiekiem estrady, kabaretu. Był też związany z Polskim Radiem, gdzie owe trzy teksty, po które sięgnęliśmy, powstały jako słuchowiska. Jest w nich zawarty bardzo irracjonalny humor, momentami jest wręcz jak z Monty Pythona. Po drugie - są to właśnie dialogi, a więc rozmowy, a tych - mam wrażenie - podczas pandemii trochę nam brakuje - wyjaśnia kulisy całego przedsięwzięcia Paweł Drzewiecki.

Rozmowy bohaterów, nacechowane inteligentną grą słów, częstą zmianą sytuacji, zaskakującymi skojarzeniami oraz niekiedy gwałtownym przechodzeniem z tematu w temat, wymagały ogromnej maestrii aktorskiej.


- Wiedziałem, że potrzebuję aktorów, których zestawienie głosowe będzie na tyle charakterystyczne, by oddać aurę realizowanych słuchowisk, a zarazem których kunszt interpretatorski sprawi, iż w płynny sposób przeprowadzą widza przez meandry podejmowanych przez naszych bohaterów zagadnień. Od samego początku zależało mi, by jedną z postaci kreował Tomasz Grochoczyński - wieloletni wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie, ale także jeden z najciekawszych aktorów i reżyserów dubbingowych. Pracowaliśmy już kilkakrotnie w przeszłości i miałem absolutną pewność, że właśnie tej barwy głosu i tej wrażliwości na słowo potrzebujemy. Z Piotrem Fronczewskim współpracę planowaliśmy już kilkakrotnie, niestety zawsze na drodze stanęły nam rozbieżności terminowe. Cieszę się, że tym razem udało się nam zrealizować wspólne zamierzenia twórcze, bo bez wątpienia bez osobowości i charyzmy Piotra Fronczewskiego wykonanie zaplanowanej koncepcji artystycznej tych słuchowisk nie byłoby możliwe - wyjaśnia dyrektor Teatru Małego.


Trzy słuchowiska na festiwalu proLOGOS w Teatrze Małym w Tychach

Oprócz słuchowiska „Życie światowe i towarzyskie” na festiwal proLOGOS przygotowano też dwa inne: „Przednie brednie poobiednie” zostaną wystawione 31 lipca, a „Czyste szaleństwo” 7 sierpnia, oba - podobnie jak pierwsze - o godz 18.

Bohaterami pierwszego słuchowiska są obywatele dużego miasta, zapewne Warszawy, zajmujący się odwiedzaniem kolejnych miejsc. Chcą być elitarni, choć to tylko poza. W drugim panowie odgrywają szlachtę brytyjską, która zasiada do stołu i spożywa zwyczajne posiłki, czyniąc z tego dworską niezwykłość. Trzecie słuchowisko - najdłuższe w formie - jest bardzo rozbudowane pod względem literackim.

Przypomnijmy, że w ramach festiwalu proLOGOS przygotowano też inne atrakcje. Można wziąć udział w turnieju recytatorskim, interaktywnych warsztatach i webinarach mistrzowskich, czytać minisłownik pojęć teatralnych, słuchać audycji z udziałem tyszan czy oglądać transmitowane na żywo spotkania - wszystko odbywa się w internecie. Każde z tych działań ma również skłaniać do refleksji nad kondycją słowa pisanego i mówionego.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji