Artykuły

Warszawa. "Dziedziniec Kultury": Leszek Możdżer interpretuje mistrzów klasyki


Już 17 lipca o godz. 20:00 Narodowe Centrum Kultury zaprasza na drugi koncert letniego cyklu Dziedziniec Kultury. Na scenie przed Ministerstwem Kultury mistrz jazzu, Leszek Możdżer zaprezentuje nam autorskie interpretacje mistrzów klasyki - Bacha Chopina, Prokofiewa oraz wykona własne premierowe kompozycje.


Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich muzyków jazzowych. Światowej klasy pianista i kompozytor dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość – stał się tętniącym ekspresją jazzem Leszka Możdżera.


Przed koncertem, o godz. 17.00 Narodowe Centrum Kultury przeprowadzi warsztaty pod hasłem: Mistrzowie kompozycji. Uczestnicy warsztatów staną przed wyzwaniem, polegającym na wykonaniu wielkoformatowego kolażu plastycznego, którego motywem przewodnim będą ikony polskiej pop kultury lat 60-tych.


1,5-godzinne warsztaty dla uczestników w wieku mieszanym, 30 - 40 osób. Prowadząca: Paulina Pankiewicz. Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z techniką kolażu oraz formami jej zastosowania, uwrażliwienie na kompozycję i pracę grupową. Przygotowane prace w efekcie końcowym zostaną zestawione przez prowadzącego w jeden wielkoformatowy kolaż.


W tym roku hasłem przewodnim wakacyjnego cyklu „Dziedziniec Kultury” są dialogi muzyków z ich mistrzami. Zaproszeni do udziału artyści są twórcami o ugruntowanej renomie, reprezentującymi różne style muzyczne. Koncerty Dziedzińca Kultury, które będą odbywały się w piątkowe wieczory lipca i sierpnia, to muzyczne spotkania z ich artystycznymi autorytetami, ale też uczniami. Na wybranych przez siebie przykładach artyści pokażą nam historię relacji ze swoimi mistrzami – od poznania, przez zachwyt, aż po czerpanie inspiracji z ich dorobku – komentuje prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.


Dziedziniec Kultury to cykl letnich imprez kulturalnych. W piątkowe wieczory lipca i sierpnia spotykamy się na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury koncertów i warsztatów. Jest otwarty dla publiczności i bezpłatny (liczba miejsc ograniczona ze względu na obowiązujące przepisy bezpieczeństwa). 14 lipca uruchamiamy rezerwację miejsc online. O wejściu na warsztaty i koncert decydować będzie kolejność zgłoszeń.


Więcej informacji na nck.plPracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji