Artykuły

Antyk Współczesny

Tragedia Sofoklesa liczy sobie prawie dwa i pól tysiąca lat, wychowało się na niej wiele pokoleń i wydawałoby się, że pozostanie kolejną lekturą dla licealistów i studentów teatrologii.

Na szczęście jednak są twórcy, którzy doceniają artyzm sztuki, doszukując się w niej coraz to nowych wartości i znaczeń. Bogdan Ciosek - reżyser najnowszej racji "Antygony" - postanowił przegnieść historię Antygony w czasy bardziej współczesne. Akcja sosnowieckiego przedstawienia rozgrywa się na bliżej nieokreślonym dworcu kolejowym, zaś podróżni zebrani w poczekalni stają się bohaterami tragedii.

Po dopełnieniu się losu króla Edypa, klątwa Apollina wisi nad kolejnymi pokoleniami rodu Labdakidów. Antygona, wbrew zakazowi tebańskiego władcy, grzebie zwłoki swojego brata, uznanego za zdrajcę. Na tym tle rodzi się konflikt między nią a Kreonem, konflikt dwóch racji - zasad i powinności.

Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę 15 marca o godz. 19.

Autorem scenografii jest Andrzej Witkowski, muzykę skomponował Paweł Moszumański, na scenie zobaczymy m.in. Barbarę Lubos-Święs, Joannę Litwin, Ewę Leśniak, Jerzego Dziedzica, Artura Święsa i Wojciecha Leśniaka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji