Artykuły

Odkurzanie Antygony

Jeśli grypa nie zdziesiątkuje zespołu gorzowskiego teatru, to za dwa tygodnie zobaczymy uwspółcześnioną "Antygonę" Sofoklesa.

Najnowszą premierę gorzowskiego teatru Osterwy przygotowuje Adam Orzechów ski, reżyser, który wpisał się w pamięć perfekcyjnymi realizacjami "Czarownic z Salem" Arthura Millera i "Mazepy" Juliusza Osterwy. Na razie jednak próby zakłócają choroby aktorów. - Mam nadzieję, że mimo wszystko uda nam się wystawić "Antygonę" w terminie - mówi dyrektor teatru Ryszard Major.

W pierwotnych planach "Antygona" miała być autorską kompilacją kilku różnych wersji antycznej tragedii. Ostatecznie Adam Orzechowski wyreżyseruje klasyczną wersję według Sofoklesa. tytko że zastosuje nowoczesne środki teatralne (na scenie znajdzie się m.in. telewizor).

W lutym Poniedziałkowy Teatr Lektur zaprosi młodszą widownię na "Tego obcego" wg powieści Ireny Jurgielewiczowej. Przedstawienie zaadaptuje i wyreżyseruje Teresa Lisowska. Na scenie pojawią się nastoletni aktorzy Studia Teatralnego oraz aktorzy zawodowi.

- Bezpośrednio po premierze "Antygony" rozpoczynamy próby do dwóch spektakli. Na dużej scenie będą powstawały ,.Niebezpieczne związki", a na małej "Żegnaj Judaszu" Ireneusza Iredyńskiego - opowiada Ryszard Major. "Niebezpieczne związki" Choderlosa Delaclosa wyreżyseruje absolwent krakowskiej szkoły teatralnej Paweł Szumieć. Będzie to jego autorska adaptacja powstała na bazie adaptacji Christophera Hamptona. Natomiast dramat Iredyńskiego przygotuje Ryszard Major. Premiery obu spektakli przewidziano w okolicach Międzynarodowego Dnia Teatru, czyli 27 marca

Już rozpoczęły się przygotowania do Spotkań Teatralnych. W tym roku. po naciskach prasy, dyrektor zmienił termin dorocznej imprezy. Spotkania rozpoczną się 15 października i potrwają siedem dni. Po raz pierwszy dyrektor Major powołał zespół konsultacyjny, który ma pomóc ustalić kształt teatralnego święta. W zespole znaleźli się scenograf Ewa Strebejko, dr Gabriela Balcerzakowa, Ewa Czyżewska - polonistka z Zespołu Szkół Budowlanych, ksiądz Witold Andrzejewski, radny Tadeusz Jaroszewicz, teatrolog prof. Leopold Przyborek, szef Teatru Kreatury Przemysław Wiśniewski oraz naczelnik wydziału kultury Lidia Przybyłowicz.

Istnieje duża szansa, że w październiku zobaczymy ubiegłoroczny hit "Magnetyzm serca" w reżyserii Grzegorza Jarzyny z warszawskiego Teatru Rozmaitości. najnowszą premierę Wrocławskiej Pantomimy Henryka Tomaszewskiego oraz "Ferdydurke" w wykonaniu teatru Kompania Prowizorium z Lublina.

Także i w tym roku nie zabraknie spektaklu w wykonaniu jednego ze znanych teatrów off, ale jeszcze nie zapadła decyzja, który to będzie teatr

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji