Artykuły

Warszawa. Imieniny Jana: "Pieśń Świętojańska o Sobótce" w IT

Świętując imieniny Jana i początek lata, zapraszamy do Instytutu Teatralnego na czytanie sceniczne "Pieśni świętojańskiej o sobótce" Jana Kochanowskiego pod kierunkiem Jarosława Gajewskiego, w wykonaniu Joanny Halinowskiej oraz Olgi Lisieckiej i Natalii Stachyry (studentek IV roku WA Akademii Teatralnej).

Czytanie odbędzie się 27 czerwca o godz. 19:00. Obowiązują zaproszenia. W związku z zagrożeniem epidemicznym COVID-19 wydarzenie odbywa się w nowej dyscyplinie sanitarnej IT (więcej szczegółów poniżej).

Od lat w warszawską tradycję wpisane są nie tylko atrakcje związane z nocą świętojańską, ale również organizowane przez Bibliotekę Narodową Imieniny Jana Kochanowskiego. Ze względu na epidemię literacki piknik ma się w tym roku odbyć dopiero w sierpniu. Pragnąc przynajmniej w skromnej formie podtrzymać obyczaj czerwcowych obchodów, zapraszamy Państwa w pierwszą letnią sobotę do Instytutu Teatralnego, gdzie zaplanowaliśmy czytanie "Pieśni świętojańskiej o sobótce". Nasze spotkanie odbędzie się więc u progu lata, a zarazem pod koniec sezonu teatralnego przerwanego przez epidemię.

"Pieśń świętojańską o sobótce" usłyszą Państwo w wykonaniu młodych aktorek (Joanna Halinowska i studentki warszawskiej Akademii Teatralnej: Olga Lisiecka i Natalia Stachyra), które do współpracy zaprosił profesor Jarosław Gajewski, aktor Teatru Narodowego, nauczyciel akademicki i twórca chętnie obcujący z utworami staropolskimi.

Nieprzypadkowe jest miejsce wydarzenia. To w podwarszawskim Jazdowie (dziś Ujazdów) - gdzie znajduje się nasz Instytut - odbyła się w 1578 prapremiera "Odprawy posłów greckich". Pragniemy, aby twórczość Kochanowskiego była tutaj przywoływana cyklicznie.

Po scenicznym czytaniu odbędzie się dyskusja, w której udział wezmą: prof. Jarosław Gajewski, prof. Jacek Kopciński, dr Jarosław Cymerman, dr Patryk Kencki. Jej punktem wyjścia będzie "Pieśń świętojańska..." - dzieło łączące w sobie elementy osobiste z uniwersalnymi i lokalny koloryt z tradycją antyczną. Rozmawiając o twórczości Kochanowskiego, będącego w najpełniejszym znaczeniu pierwszym polskim klasykiem, chcemy podjąć tematy związane z obecnością klasyki na scenach współczesnych.

Jako że w kolejnym roku Polska Kompania Teatralna i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego planują zorganizować konferencję poświęconą inscenizowaniu oraz badaniu dzieł klasycznych, ufamy, że dyskusja z udziałem badaczy zajmujących się tymi zagadnieniami będzie stanowić swoiste preludium do przyszłorocznych obrad.

W związku z pandemią COVID-19 i zagrożeniem epidemicznym, czytanie oraz dyskusja odbędą się w sali teatralnej Instytutu zgodnie z zachowaniem wszystkich wymogów nowej dyscypliny sanitarnej i wytycznych w zakresie minimalizowania zagrożenia dla odwiedzających. Państwa bezpieczeństwo i zaufanie są dla nas najważniejsze, dlatego wprowadzamy nowe zasady sanitarne - te od jakiegoś czasu obowiązują już w przypadku korzystania ze zbiorów Instytutu Teatralnego oraz odwiedzania księgarni i kawiarni.

CO SIĘ ZMIENIA?

- wydarzenia w siedzibie Instytutu Teatralnego są organizowane zgodnie z "wytycznymi dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce";

- w czasie przebywania w sali teatralnej IT obowiązują zasady: utrzymania co najmniej 1,5 metra odstępu od innych osób (umożliwia to nowy układ widowni), zakrywania ust i nosa (jeśli zapomną Państwo o własnych środkach ochrony osobistej - zapewnimy je), dezynfekcji rąk, limitu osób przebywających w tym samym czasie we foyer i w kawiarni, ograniczania czasu przebywania w budynku IT przed i po Wydarzeniu (naszym widzom udostępniamy bezpośrednie wejście z ogrodu do sali teatralnej, możemy podjąć także decyzję o podziale widzów na mniejsze grupy wpuszczane w bezpiecznych odstępach czasu).

ORGANIZATORZY:

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Polska Kompania Teatralna

TWÓRCY:

opieka artystyczna: Jarosław Gajewski

występują: Joanna Halinowska, Olga Lisiecka, Natalia Stachyra

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji