Artykuły

Warszawa. Nowe dramaty w bibliotece ZAIKS-u

W maju powiększyły się zasoby biblioteki ZAIKS-u, w której znajdziemy m.in. jednoaktówkę Tennessee Williamsa.

ZAiKS.TEATR

dramat obcy

NOWOŚĆ

Ron Hutchington

"Boskie tango"

Przekład: Małgorzata Semil

Tekst irlandzkiego dramatopisarza. Virginia nie jest zadowolona ze swojego zwykłego, uporządkowanego życia. Wszystko jest już zaplanowane: narzeczeństwo, małżeństwo, praca, rodzina. Pewnego dnia, przypadkowo, Virginia trafia na lekcję tanga.

*

Igor Bauersima

"Factory"

Przekład: Monika Muskała / Opracowanie: Daria Kopiec

Tekst autora popularnego na początku lat dwutysięcznych dramatu "norway.today". Andy Warhol nie żyje. Pytanie, kto go zabił, nurtuje wszystkich mieszkańców jego Fabryki: wyabstrahowanego z zewnętrznej rzeczywistości świata, zaludnionego przez postaci ukształtowane pod wpływem genialnego artysty.

*

Tennessee Williams

"Wspaniała niedziela w Creve Coeur"

Przekład: Małgorzata Semil

Późna jednoaktówka autora "Tramwaju zwanego pożądaniem". Dorothea mieszka w niewielkim, sublokatorskim mieszkaniu, dwie przecznice od szkoły, w której pracuje. Głowę zaprzątają jej marzenia o awansie społecznym i małżeństwie z Ralfem, dyrektorem szkoły. Pewnej niedzieli czeka na ważny telefon od mężczyzny, z którym łączy ją - jak sądzi - romans.

*

Roger Hall

"Klub inwestorów"

Przekład: Małgorzata Semil

Tekst jednego z najbardziej znanych nowozelandzkich dramatopisarzy. W latach osiemdziesiątych XX wieku wybucha moda na grę na giełdzie. Klub inwestorów, z niewielką comiesięczną składką, zakłada grupa sąsiedzka.

*

Artur Sołomonow

"Jak grzebaliśmy Stalina"

Przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska

W moskiewskim teatrze trwają przygotowania do premiery sztuki o śmierci Józefa Stalina. Relacje z ostatnich dni Soso w przedziwny sposób przekładają się na życie poza sceną. Aktorzy przejmują cechy granych postaci. Strach przed wizytacją przedstawicieli nadzorujących działalność teatru organów obnaża cenzorskie zapędy kierownictwa. Kulturowo zapisany lęk społeczny ujawnia się w kodzie genetycznym kolejnych generacji.

***

Zachęcamy do skorzystania z zasobów biblioteki ZAiKS-u i bogactwa internetowej bazy tytułów na stronie www.zaiksteatr.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji