Artykuły

"Doktor Judym" i "Laurencja" na śląskich scenach

Teatry woj. katowickiego wzbogaciły swój dotychczasowy repertuar o interesujące pozycje. W sobotę 27 marca na scenie Państwowej Opery Śląskiej w Bytomiu odbyła się polska prapremiera baletu rosyjskiego kompozytora Aleksandra Krejna "Laurencja". Kierownictwo muzyczne objął A. M. Woskanian z Akademickiego Teatru Opery i Baletu w Erewaniu. Dyrygował Zdzisław Wendyński. Inscenizacja i reżyseria jest dziełem Piotra Szulza, scenografię zaprojektowała Barbara Ptak.

W rolach wiodących zobaczyliśmy m. in. pierwsza solistkę Joannę Szabelską. Elżbietę Mickiewicz, Bolesława Bolewicza i Andrzeja Śnieżyńskiego.

Państwowy Teatr Polski w Bielsku - Białej przedstawił przed kilkoma dniami prapremiero sztuki "Doktor Judym" według powieści Stefana Żeromskiego "Ludzie bezdomni". "Doktor Judym" w 1971 r... Czy wytrzymuje próbę czasu? Prof. dr Jan Zygmunt Jakubowski tak wypowiada się na ten temat: "Krytykujemy samotnego bohatera i jego utopijny plan naprawy życia. Tak, ale jest przecież w postawie Judyma jakiś rdzeń moralny. który ma wartość i dla naszych współczesnych niepokojów ideowych. Można by to określić jako problem odpowiedzialności każdego z nas za kształt zbiorowego życia".

Dlatego dobrze się stało. że bielski teatr zaprezentował "Doktora Judyma" w sposób sugestywny, interesujący, mimo że w świetle dziejowych doświadczeń, widzimy te sprawy inaczej, wyraźniej. Główny bohater dostarcza nadal sporo refleksji współczesnym widzom, inscenizacja i reżyseria "Do która Judyma" jest dziełem Józefa Pary. Scenografia - Jerzy Feldman.

Na Dużej Scenie Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego niesłabnącym powodzeniem cieszy się komedia Lope de Vegi "Jaśnie pan Nikt", w przekładzie i adaptacji Władysława Krzemińskiego. To barwne, muzyczne widowisko przygotowali: reżyser M. Górkiewicz, scenografia - B. Jankowska, choreograf - K. Sawicki i kierownik muzyczny - H. Kalinowska.

W przedstawieniu m. in. występują: Bernard Krawczyk. Ryszard Zaorski, Bogumiła Murzyńska, Ewa Decówna, Elżbieta Górzycka.

Czwarty premierą bieżącego Sezonu na scenie "Rozmaitości" jest "Fanfan Tulipan" - komedia skomponowana na motywach sławnego filmu i starej pieśni jarmarcznej - przez S. Lichego - czeskiego autora sztuk dramatycznych oraz adaptacji znanych

utworów prozatorskich na użytek sceniczny. Sztuka opiewająca czasy, kiedy to na tronie francuskim zasiadł król Ludwik XV prowadzący niesłychanie wystawny tryb życia, doskonale bawi. Kto chce w teatrze odnaleźć chwile wytchnienia, pośmiać się, obejrzeć romantyczne przygody i przysłuchać się dowcipnym dialogom, spieszy na "Fanfana Tulipana".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji