Artykuły

Kraków. Uniwersytet Jagielloński z nowym rektorem. Pierwsze w historii głosowanie online

Choć kandydat był tylko jeden, formalności musiało stać się zadość - we wtorek, dokładnie w dniu swoich 656. urodzin, Uniwersytet Jagielloński wybrał nowego rektora. Zostanie nim prof. Jacek Popiel, dotychczasowy prorektor ds. polityki kadrowej i finansowej.

W wyborach na rektora UJ startować miało dwóch kandydatów: prof. Stanisław Kistryn oraz prof. Jacek Popiel. Obydwaj to wieloletni prorektorzy uczelni: prof. Kistryn do spraw badań naukowych i funduszy strukturalnych, prof. Popiel - do spraw polityki kadrowej i finansowej. Jeden z nich miał zastąpić na stanowisku prof. Wojciecha Nowaka, który funkcję rektora sprawował już przez dwie kadencje. Zgodnie z przepisami ustawowymi to maksimum w przypadku rektorów szkół wyższych.

Honorowa rezygnacja

W połowie kwietnia okazało się jednak, że ze startu w wyborach wycofał się prof. Kistryn. Jak tłumaczył w wydanym oświadczeniu, w trudnych chwilach i czasach pandemii uczelnia wymaga jedności i współpracy, a nie wyborczych sporów i przeciągających się procedur.

Jednocześnie chwalił swojego oponenta, zapewniając, że w trakcie wieloletniej współpracy zdążył przekonać się o jego kompetencjach i rozwadze, zwracał także uwagę, że ich programy wyborcze zawierają wiele wspólnych mianowników.

To już oficjalne

Mimo że po wycofaniu się prof. Kistryna kandydat na rektora UJ pozostał jeden, formalności musiało stać się zadość. We wtorek, dokładnie w 656. rocznicę założenia najstarszej polskiej uczelni, odbyło się głosowanie nad kandydaturą prof. Popiela. Po raz pierwszy w historii - w formie zdalnej. Decyzją Kolegium Elektorów, składającego się z 227 osób reprezentujących wszystkich członków uniwersyteckiej wspólnoty, prof. Popiel został wybrany na 306. rektora UJ. Za jego kandydaturą opowiedziało się 193 elektorów, 15 było przeciw, 11 wstrzymało się od głosu.

Swoją czteroletnią kadencję prof. Popiel rozpocznie 1 września 2020 roku.

Kim jest nowy rektor?

Nowy rektor to profesor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa i teatrologii. W Uniwersytecie Jagiellońskim pracuje od 1977 roku. Były dyrektor Instytutu Polonistyki, a następnie dziekan Wydziału Polonistyki. Od 2012 jest prorektorem ds. polityki kadrowej i finansowej. Ponadto przez wiele lat był związany z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie (obecnie Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego), w której pełnił funkcję dziekana Wydziału Aktorskiego, prorektora i przez dwie kadencje rektora.

Interesuje się historią dramatu i teatru polskiego XIX-XXI wieku, dziejami szkolnictwa teatralnego i edycją naukową tekstów literackich. Autor ponad 200 prac, m.in. 20 książek, w tym sześciu indywidualnych, artykułów i recenzji, a także kilku scenariuszy teatralnych. Jego teksty były tłumaczone na język angielski, francuski, włoski i hiszpański. Twórca i dyrektor artystyczny Festiwalu "Dramaty Narodów", którego 1. edycja odbyła się w 2005 roku.

Wypromował 9 doktorów i ponad 100 magistrów filologii polskiej i sztuki.

Był wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych, zasiadał też w Radzie Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Członek Korespondent Polskiej Akademii Umiejętności, Komitetu Nauk o Literaturze PAN oraz kilku komisji miejskich i krajowych ds. kultury, komisji ds. nagród w dziedzinie kultury i sztuki. W 2012 roku za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i działalności dydaktycznej oraz za zasługi na rzecz rozwoju nauki został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Dwukrotny laureat nagrody indywidualnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrody Prix Jean-Paul II Europe Chrétienne, Medalu PWST.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji