Artykuły

Szczecin. Plenerowy "Hamlet" bez pomocy Urzędu

Po czterech latach od premiery "Hamlet" Adama Opatowicza wciąż pozostaje baśniowym w klimacie widowiskiem, które ma dwie mocne strony - tytułową kreację i scenografię.

Nie byłoby tego przedstawienia bez Macieja Tomaszewskiego, "wypożyczonego" z Teatru Współczesnego we Wrocławiu. Jego Hamlet to szpakowaty mężczyzna po przejściach, który już wie, że świat jest pełen hipokryzji, zdrad i pozorów. Nawet miłość się w nim wypaliła, cynicznie odrzuca Ofelię (graną wzruszająco przez Dorotę Chrulską). Teraz jego żywiołem jest tylko zemsta.

"Hamlet" na zamkowym dziedzińcu wykorzystuje naturalną scenografię, trzy wspaniałe platany, które wyglądają jeszcze piękniej i magicznie w świetle reflektorów. To w dużej mierze dzięki nim spektakl zyskuje taki ładny, baśniowy wymiar.

Spektakl plenerowy zawsze jest naznaczony miejscem, w którym jest prezentowany. "Hamlet" przed magistratem (Teatr Polski starał się o zagranie "Hamleta" na placu przed Urzędem Miasta, chcąc w tym miejscu zainaugurować obchody swojego 60-lecia), byłby zapewne bliżej życia miasta, polityki. Tym bardziej że reżyser wprowadził teraz do "Hamleta" nową postać (gra ją Jacek Polaczek), niczym antyczny chór towarzyszącą losom tytułowego bohatera, by zakończyć spektakl fragmentami słynnego "Trenu Fortynbrasa" Zbigniewa Herberta "o przejmowaniu władzy". Na Zamku jego wymowę tłumi baśniowość widowiska.

Zarząd miasta jednak odmówił artystom miejsca przed magistratem. Co zresztą twórcy uwiecznili w zagranym w sobotę spektaklu. W scenie, kiedy Hamlet cieszy się, że do Zamku zbliżają się aktorzy, mający potem dać występ demaskujący zbrodnię Klaudiusza, książę rzuca, że to ci, którym nie pozwolono zagrać w mieście, jakoby ze względów politycznych (co wywołało uśmiech na widowni i pojedyncze oklaski).

Teatr swój byt w mieście zaznaczył więc w inny sposób. Adam Opatowicz nawiązał współpracę ze szczecińskim klubem Rotary, który wykupił bilety na spektakl. Całkowity dochód z nich przeznaczono na Fundację Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji