Artykuły

Legnica. W sieci dla dzieci o wróbelku Elemelku

Teatr Modrzejewskiej przygotowuje specjalny program dla najmłodszych. Od 1 maja i przez pięć kolejnych piątków najbliższych tygodni legnicka aktorka Joanna Gonschorek będzie czytać dzieciom pisane rymowaną prozą krótkie opowiadania Hanny Łochockiej o wróbelku Elemelku.

Przedsięwzięcie to rodzinna inicjatywa. Nagrania realizowane będą w studiu syna aktorki Kaja, który wraz z jej mężem Amadeuszem Naczyńskim skomponują i nagrają także muzykę ilustrującą czytane opowieści.

- Sięgam po wróbelka Elemelka jako po wspomnienie dzieciństwa, kiedy to tato czytał mi te napisane przed 60 i 70 laty książeczki. Mój syn sięga po nie ze mną, bo dziadek też mu je czytał. Dołącza ukochany mężczyzna, bo jest fajnym muzykiem i podoba mu się nasz pomysł. Zaplanowaliśmy sześć odcinków krótkich opowieści wybranych z tomów "O wróbelku Elemelku" oraz "Wróbelek Elemelek i jego przyjaciele". Każdy z odcinków będzie jedną z historii o ptaszku ani grzecznym, ani wzorowym, popełniającym błędy. Opowiadać będzie o malutkiej istotce, która jest jednak życzliwa, pomaga innym, ceni swoich przyjaciół i podejmuje wyzwania. Dlatego dzieci uwielbiają się z nią utożsamiać - objaśnia aktorka Joanna Gonschorek (na zdjęciu), która od lat prowadzi w legnickim teatrze także warsztaty edukacyjne (aktualnie w sieci).

Nagrania emitowane będą na facebooku legnickiego teatru. Pierwsze "Jak wróbelek Elemelek w szkole uczył się literek" udostępnione zostanie w piątek 1 maja. W kolejne piątki będą to: "Jak wróbelek Elemelek leśną dróżką szedł w niedzielę" (8 maja), "O zziębniętym Elemelku, pustym brzuszku i rondelku" (15 maja), "Kamizelka Elemelka" (22 maja), "Jak czerwony parasolik smokiem został mimo woli" (29 maja) oraz "O czereśniach, o straszku, o brudasie Łukaszku" (5 czerwca).

Wróbelek Elemelek to postać stworzona przez polską poetkę, autorkę kilkudziesięciu książek dla dzieci oraz wielu słuchowisk radiowych Hannę Łochocką (1920-1995), która wykreowała ptasiego bohatera znanego wielu pokoleniom dzieci. Także tych, które czytać uczyły się grubo ponad pół wieku temu wraz z "Misiem", "Płomyczkiem" i "Świerszczykiem".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji