Artykuły

Poznań. Co warto zobaczyć w sieci w ten weekend?

Dla dzieci - zabawa słowami, modą i sztuką współczesną. Dla dorosłych - muzyka w niejednej odsłonie, słuchowisko z udziałem osadzonych w areszcie śledczym, kolejny archiwalny spektakl Teatru Nowego. I to nie koniec.

Zajęcia prowadzą tu poznańscy poloniści i egzaminatorzy maturalni. Ale "Powtórka przed, czyli wykłady dla maturzystów online" to propozycja nie tylko dla tych, którzy podejdą w tym roku do egzaminu. Biblioteka Raczyńskich w sobotę zaprasza na ostatnie w tym roku spotkanie - o kształceniu językowym. Początek - o godz. 13 na żywo na Facebooku Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza, jednego z oddziałów Biblioteki Raczyńskich.

Jeszcze jedną propozycję - powtórki z przymrużeniem oka - znajdziecie w serii podcastów "Kanon lektur nieczytanych" - na YouTubie oraz w serwisach Spotify i SoundCloud (wszędzie z nazwą "Biblioteka Raczyńskich").

Jak podkreślają twórcy cyklu - w tych opowieściach nie usłyszycie, że "Słowacki wielkim poetą był", ale dowiecie się, dlaczego Rydel wściekał się na Wyspiańskiego po premierze "Wesela", czy "Pana Tadeusza" od razu uznano za epopeję narodową, a także czy Prus planował drugą część "Lalki" oraz dlaczego Sienkiewicz słał telegramy do redakcji, poszukując Kmicica.

Słowa szukają sensu

Na stronie Centrum Sztuki Dziecka na Facebooku i na kanale YouTube w sobotę o godz. 18 można będzie zobaczyć spektakl "Chodź na słówko 2" [na zdjęciu].

Źle wypowiedziane słowa - bohaterowie pierwszej części przedstawienia wyreżyserowanego przez Jerzego Moskowicza - wracają. "Kula, co chciała być Kurą, i Toperz odnaleźli wspólne szczęście wtedy, gdy zaakceptowali siebie samych i siebie nawzajem takimi, jakimi są. Ale nie wszystkim się to udaje".

Autorką tekstu sztuki jest Malina Prześluga, a w spektaklu - koprodukcji Centrum Sztuki Dziecka i Teatru Nowego w Poznaniu - grają znani i lubiani aktorzy: Anna Mierzwa, Radosław Elis i Michał Kocurek. Sugerowany wiek oglądających: 7+.

Szaty nie tylko dla fanów mody

Poświąteczny prezent przygotował dla dzieci Teatr Animacji. Do 19 kwietnia przez stronę teatru można obejrzeć na platformie Vimeo jeden z najnowszych spektakli sceny - "Nowe szaty króla" w reżyserii Artura Romańskiego. To propozycja dla dzieci od 8. roku życia, ich rodziców, a także... wszystkich fanów muzyki i mody z lat 70. i 80.

Osoby, które są ciekawe, skąd wziął się pomysł na właśnie taką adaptację jednej z najsłynniejszych baśni Andersena, dowiedzą się tego, oglądając specjalnie przygotowaną prezentację temu poświęconą.

Bajeczki od Ósemek

Do 4 maja w każdy poniedziałek o godzinie 19 Teatr Ósmego Dnia zaprasza na cykl "Opowiem ci bajeczkę". To słuchowisko, które powstało na podstawie bajek Leszka Kołakowskiego. Pierwszą bajkę, "Jak szukaliśmy Lailonii", przeczytał aktor Ósemek Janusz Stolarski. Kolejne spotkania zostały przygotowane przez osadzonych w areszcie śledczym w Poznaniu pod okiem Stolarskiego w ramach projektu "Osadzeni w mieście i teatrze".

Lotaryńska o zdrowiu

Z sąsiedzką inicjatywą w sieci ruszył w kwietniu najmniejszy dom kultury w Poznaniu - Mikro Dom Kultury przy ul. Lotaryńskiej 6. Po dwóch spotkaniach dotyczących pielęgnacji roślin zaprasza na transmisje na żywo z fizjoterapeutą Krzysztofem Rujną.

Dowiemy się m.in., jak uniknąć dolegliwości bólowych związanych z odcinkiem szyjnym i lędźwiowym, poznamy podstawowe ćwiczenia poprawiające funkcjonowanie naszych mięśni.

W pierwszym odcinku mowa będzie o tym, jaki jest wpływ pracy siedzącej na kręgosłup, jak dobrze przygotować swoje miejsce pracy i jak poradzić sobie z bólami kręgosłupa szyjnego.

Każdą transmisję będzie można zobaczyć na stronie wydarzenia i stronie głównej Lotaryńska 6: Mikro Dom Kultury. Kolejne spotkania - 17 i 24 kwietnia o godz. 17.30.

Różne oblicza muzyki

Co, jeśli ukoić was w czasie izolacji może tylko muzyka? Jednym z rozwiązań jest wizyta na stronie internetowej Filharmonii Poznańskiej. "Obecna sytuacja uświadomiła jakże wielu z nas, jakim fenomenem - nie do końca dającym się zdefiniować - jest muzyka wykonywana na żywo. Tysiącom bywalców instytucji muzycznych będzie tych przeżyć w najbliższym czasie brakowało" - czytamy na stronie filharmonii.

W każdy piątek o godz. 19 odbywają się tu koncerty z udziałem poznańskiej orkiestry, dyrygentów i solistów.

Kto zamiast klasyki woli eksperymenty - powinien odwiedzić stronę Pawilonu. Znajdzie tam "Transmisje" - nowy cykl spotkań z muzyką eksperymentalną. Co sobotę na profilach LAS-u i Pawilonu dostępne będą sety DJ-skie i live acty.

W sobotę 18 kwietnia wystąpi Agata Kneć - związana ze sztuką, kulturą i dźwiękiem w jego szerokim ujęciu - od ambientu po noise i ciężkie techno.

Sztuka zza monitora

Komu najbardziej brakuje obcowania ze sztuką - z poznańskich propozycji w sieci ma do wyboru m.in. stronę CK Zamek, a na niej - prace światowych sław. Jedna z najgłośniejszych wystaw ostatnich lat w Poznaniu - "Frida Kahlo i Diego Rivera" - wróciła na czas epidemii w formie wirtualnego spaceru. Na stronie Zamku można też m.in. odbyć wycieczkę po twórczości impresjonistów.

Muzeum Narodowe zachęca nie tylko do oglądania, ale też do działania. W internecie prezentuje swoje zbiory, w każdą sobotę w południe na Facebooku pojawia się nowe dzieło z kolekcji, które w zamierzeniu twórców akcji "Art'scape room" ma być pretekstem do wymiany myśli z widzami. Z kolei w każdą niedzielę Muzeum Narodowe udostępnia nowe scenariusze zabaw z dziećmi. Inspiracją są tu dzieła sztuki współczesnej.

Galeria Miejska Arsenał do końca maja zaprasza na akcję "Domowy Arsenał". Na fanpage'u galerii będą pojawiać się materiały edukacyjne, a także wydarzenia na żywo. Co środę o godz. 13 - wybrane dzieła z kolekcji. W każdy czwartek o godz. 13 - cotygodniowy cykl edukacyjny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji