Artykuły

Polskie Radio. Kondrat czyta Bułhakowa w Dwójce

W cyklu "Książka do słuchania" Program 2 Polskiego Radia przypomni jedną z najsłynniejszych powieści XX wieku. Fragmenty "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa czyta dla słuchaczy Dwójki od poniedziałku 6 kwietnia znakomity aktor Marek Kondrat.

"Mistrz i Małgorzata" to powieść legenda - jej pierwotna wersja (zatytułowana "Konsultant z kopytem") powstała w 1928 roku, nigdy nie została ostatecznie ukończona przez autora. Pisana latami, w coraz to nowych wersjach i poprawkach, po raz pierwszy trafiła do rąk czytelników 26 lat po śmierci Michaiła Bułhakowa. W listopadzie 1966 roku w miesięczniku "Moskwa" ukazała się - ocenzurowana oczywiście - pierwsza część powieści, a w styczniu 1967 roku wydrukowano część drugą. Pierwsze polskie wydanie ukazało się dwa lata później.

"Mistrz i Małgorzata" to nie tylko jedna z najważniejszych powieści XX wieku, ale też jedno z najbardziej wieloznacznych i tajemniczych dzieł światowej literatury, pełne zagadek, symboli, niedopowiedzeń. Połączenie dwóch planów czasowych akcji, dwóch światów i dwóch rzeczywistości od lat fascynuje czytelników. Pierwszy z nich to Moskwa lat 30. i zmienione przez wszechogarniający ustrój totalitarny życie jej mieszkańców; drugi plan stanowi opowieść historyczna osnuta wokół losów Poncjusza Piłata. Obydwa wątki przenikają się w narracji Bułhakowa i uzupełniają, stając się uniwersalną przypowieścią o odwiecznej walce dwóch przeciwieństw: dobra i zła.

Radiowa Dwójka przypomni "Mistrza i Małgorzatę" w mistrzowskiej interpretacji Marka Kondrata (na zdjęciu), który - po latach nieobecności w radiu - dla tej właśnie prozy zgodził się powrócić i w 2015 roku przeczytał 50 dwudziestominutowych odcinków historii Poncjusza Piłata, Wolanda, Mistrza i Małgorzaty.

Emisja od 6 kwietnia codziennie (od poniedziałku do piątku) o godz. 19.10.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji