Artykuły

Pomorskie. Nagrody dla ludzi teatru

"Kupiec wenecki" spektaklem roku. Dużo nagród dla Teatru Wybrzeże. Marszałek pomorski przyznał laury teatralne. Swoje nagrody wręczyli również włodarze miast i dyrektorzy instytucji.

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Teatru odbywa się w szczególnych okolicznościach. Epidemia dotyka wielu dziedzin życia, ale teatr doświadczany jest szczególnie. Ze względu na swą wspólnotową naturę, w sytuacji społecznego dystansu nie ma szans działać.

Na dodatek kryzysowy moment ujawnił bardzo trudną sytuację zawodową przedstawicielek i przedstawicieli wielu profesji związanych z teatrem, często pracujących bez etatów i dziś niemal całkowicie pozbawionych źródła dochodów. Ten problem dotyczy praktycznie wszystkich: od aktorek i aktorów przez współtwórczynie i współtwórców spektakli, zajmujących się m.in.: scenografią, choreografią czy kostiumami, aż do obsługi administracyjnej i technicznej. Nie było więc łatwo dziś świętować.

Doroczna pomorska gala, na której przyznawane są środowiskowe laury, musiała zostać odwołana. Nie można też zobaczyć - a to był jeden z punktów programu uroczystości - świeżo wyremontowanej sceny Malarnia Teatru Wybrzeże. Niemniej jednak marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk ogłosił, do kogo trafią jego tegoroczne nagrody teatralne.

Najlepszy spektakl - "Kupiec wenecki"

Za najlepszy spektakl ubiegłego roku uznany został "Kupiec wenecki" [na zdjęciu] Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka, zrealizowany w Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku. Spektakl wcześniej nagrodzono Złotym Yorickiem, główną nagrodą na Gdańskim Festiwalu Szekspirowskim.

Niewielka słupska scena zdobyła w tym roku jeszcze jeden ważny laur: nagroda im. prof. Jana Ciechowicza dla młodych teatralnych twarzy trafiła w tym roku do Moniki Janik, aktorki słupskiego teatru, która w nagrodzonym spektaklu grała kluczową rolę Porcji.

Nagrody indywidualne trafiły do artystek i artystów związanych z Teatrem Wybrzeże. Paweł Aigner zdobył laur za reżyserię operetki "Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa" Stanisława Moniuszki, a nagrody aktorskie otrzymały: Agata Bykowska za rolę Maryni w tym spektaklu i Katarzyna Figura za tytułową kreację w "Fedrze" Jeana Racine'a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

Nagrody w Gdyni

Prezydent Wojciech Szczurek nagrodził artystów gdyńskich teatrów. Odebrali je aktorzy z Teatru Miejskiego w Gdyni za swoje kreacje w spektaklu "Dziady": Monika Babicka za rolę Pani Rollison, Piotr Michalski za rolę Gustawa-Konrada, Szymon Sędrowski za rolę senatora Nowosilcowa oraz Grzegorz Wolf za rolę Guślarza i Księdza Piotra.

Z Teatru Muzycznego nagrodzono Marcina Słabowskiego za za wszechstronne umiejętności aktorskie, wokalne i taneczne, Mirosława Niebodajewa za 36-letnią pracę na rzecz teatru oraz Aleksandra Kamińskiego za "mistrzowskie interpretacje muzyczne, znakomite umiejętności, wielki talent i pasję w grze na klarnecie i saksofonie". Ewa Ignaczak z Teatru Gdynia Główna została nagrodzona za adaptację i reżyserię spektaklu "Próby Józefa K" wg Franza Kafki, Grzegorz Kujawiński otrzymał nagrodę za reżyserię spektaklu według własnego scenariusza ("Zuchwała historia z zakurzonej półki") a Jakuba Kornackiego nagrodzono za kunszt aktorski w spektaklu "Próby Józefa K." wg Franza Kafki.

Nagrodzono także artystów i artystki związanych z Gdyńskim Centrum Kultury: Piotra Jankowskiego za reżyserię spektaklu "Ożenek", Agnieszka Płoszajska za reżyserię spektaklu "Marysia ma Rysia" i Adriannę Dorociak za debiuty w sztukach "Ożenek" i "Lekko nie będzie".

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru nagrody swoim pracownikom przyznali również dyrektorzy teatrów. Dyrektor Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej, Igor Michalski, nagrodził Monikę Bieszke (dział techniczny), Ewę Mikosz (pracownia kostiumologiczna), Małgorzatę Sprenglewską (biuro obsługi widzów), Mateusza Gigiewicza (umowy licencyjne) oraz Marka Sadowskiego (zespół aktorski).

Z kolei dyrektor Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza nagrodził aktorów Mariusza Żarneckiego i Rafała Kowala, aktorkę Martę Kadłub, akustyka Piotra Muszyńskiego i pracownicę działu literackiego: Sabinę Czupryńską i Marzenę Szymik-Mackiewicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji