Artykuły

Internet. Wirtualne wystawy z gwiazdami polskiego kina

Bez wychodzenia z domu Fototeka FINA zapewnia możliwość oglądania wyjątkowych, specjalnie stworzonych z myślą o wirtualnych odbiorcach kultury albumów z serii "Aktorzy o sobie".

Piękne, często nieznane ujęcia największych gwiazd polskiego kina połączone z ich osobistymi wspomnieniami dostępne są bezpłatnie na: fototeka.fn.org.pl.

Zbigniew Cybulski, Franciszek Pieczka, Teresa Tuszyńska, Emil Karewicz, Barbara Krafftówna, Wiesław Gołas, Tadeusz Janczar, Kalina Jędrusik, Jan Himilsbach, Tadeusz Łomnicki, Elżbieta Czyżewska, Andrzej Łapicki, Bronisław Pawlik, Danuta Szaflarska, Roman Wilhelmi, Małgorzata Braunek i wiele innych znakomitych postaci polskiej sceny uwiecznionych m.in. na fotosach z planu można oglądać w serwisie FOTOTEKA Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego (www.fototeka.fn.org.pl).

Wyjątkowe albumy zawierające często nieznane ujęcia wielkich gwiazd polskiej sceny i ekranu połączone z ich osobistymi wspomnieniami oraz anegdotami z życia i planu to wspaniała okazja do spędzenia czasu z kulturą w domowym zaciszu. Z każdym dniem, zespół Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego (FINA) będzie prezentować albumy poświęcone kolejnym wielkim aktorom polskiej sceny i filmu.

Albumy z serii "Aktorzy o sobie" poprzez odpowiednio dobrane wypowiedzi aktorów i ich zdjęcia, tworzą ich własną, osobistą opowieść o stosunku do zawodu, kolejnych rolach filmowych i o tajemnicach ich warsztatu.

FOTOTEKA to niezwykle bogaty wirtualny album polskiego kina, zwierający ponad 250 tysięcy zdjęć do filmów zrealizowanych głównie od lat międzywojennych do 1989 roku. Wśród prezentowanych zasobów znajdują się archiwa zdjęciowe znanych filmowych fotoreporterów: Jerzego Troszczyńskiego, Romana Sumika, Romualda Pieńkowskiego czy Tadeusza Kubiaka, fotosy do filmów realizowanych przez m.in.: Stanisława Różewicza, Tadeusza Chmielewskiego, Wojciecha Jerzego Hasa, Andrzeja Wajdę, Janusza Morgensterna, Andrzeja Munka, Jerzego Kawalerowicza, Kazimierza Kutza i wielu innych.

Dzięki FOTOTECE można podejrzeć m.in. jak Andrzej Wajda robił zdjęcia próbne do "Popiołów", jak dla planie filmowych pracowali mikrofoniarze czy jak na przestrzeni lat zmieniały się wózki do kamer. W serwisie znajdują się też zdjęcia z castingów do filmów, dzięki którym po latach można dowiedzieć się o jakie role starali się niektórzy aktorzy - i tak na przykład Kalina Jędrusik była brana pod uwagę do jednej z ról w "Kanale" Andrzeja Wajdy a Włodzimierz Press, a nie Jerzy Zelnik był pierwotnym kandydatem do roli Faraona w filmie Jerzego Kawalerowicza. Ciekawą część zbioru stanowią fotosy do nieukończonych filmów takich jak: "Lady Frankenstein" Jerzego Skolimowskiego, "Pech" Zbigniewa Kuźmińskiego oraz niewykorzystane sceny do filmów Wajdy - m.in. "Niewinni czarodzieje", "Ziemi obiecanej" oraz "Wesela".

Fototeka nie tylko prezentuje filmowe fotosy, ale także odtwarza historię zdjęć i ich autorów. W zakładce OTO FOTO można znaleźć tekst o historii polskiego fotosu filmowego i biogramy najwybitniejszych polskich fotosistów. W 2012 roku serwis został nagrodzony nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii "portal internetowy". Wybrane zbiory FOTOTEKI są prezentowane w portalu europejskiej kultury - Europeana.eu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji