Artykuły

Internet. Masłowska i Mrożek na czas kwarantanny

Teatry zostały zamknięte w obawie przed koronawirusem, ale mnóstwo dobrego polskiego teatru znajdziemy w internecie.

Oto nasz przegląd cyfrowych archiwów sceny.

Zacznijmy od Ninateki. Oprócz koncertów, filmów czy słuchowisk obejmuje obecnie 69 spektakli teatralnych. W serwisie znajdziemy słynne spektakle Krzysztofa Warlikowskiego jak "(A)pollonia" (2009) czy "Burza" (2003), a także wybitne "Wymazywanie" Krystiana Lupy (2001) według powieści Thomasa Bernharda.

W cyfrowym archiwum czeka też filmowa wersja przeboju TR Warszawa - "Między nami dobrze jest" Grzegorza Jarzyny według Doroty Masłowskiej [na zdjęciu] zjedna z ostatnich wielkich ról Danuty Szaflarskiej. A także legendarny "Hamlet" Jana Klaty z Marcinem Czarnikiem w roli głównej, zrealizowany w 2004 roku w Stoczni Gdańskiej przez Teatr Wybrzeże.

Teatr Narodowy ma w tym archiwum jeden z ostatnich spektakli Jerzego Jarockiego - słynną "Miłość na Krymie" według Sławomira Mrożka z Małgorzatą Kożuchowską, Janem Fryczem czy Jerzym Radziwiłowiczem. Jeśli zaś chcemy cofnąć się do teatru epoki PRL, w Ninatece czeka choćby "Mazepa" Gustawa Holoubka według Juliusza Słowackiego, nakręcona w 1975 r. na zamku w Niedzicy. Albo spektakle Jerzego Gruzy i Adama Hanuszkiewicza.

Oczywiście pół wieku przed internetem teatr pod strzechy zaczęła w Polsce wprowadzać telewizja. I choć Teatr Telewizji TVP udostępnia w sieci tylko niewielką część swoich archiwów, to i tak składa się na całkiem spory zbiór.

Obok autorskich produkcji znajdziemy tu przedstawienia nakręcone dla telewizji w teatrach różnych miast Polski. To m.in. debiutancka sztuka Masłowskiej "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" w reżyserii Agnieszki Glińskiej z warszawskiego Teatru Studio (premiera: 2013). Jest też "Zabijanie Gomułki" z Legnicy z tego samego roku - spektakl Jacka Głomba jest adaptacją powieści "Tysiąc spokojnych miast" Jerzego Pilcha. Z produkcji własnych polecić można "Pamiętnik pani Hanki" z 2013 r. - reżyser filmowy Borys Lankosz z przedwojennej farsy zrobił żartobliwy spektakl muzyczny z kolorytem sensacji i romansów roku 1938 w tle.

Czas kulturalnej kwarantanny może być też okazją, by przypomnieć sobie dawnych mistrzów. Na serwerach telewizji z Woronicza czeka historyczny "Hamlet" Andrzeja Wajdy z Narodowego Starego Teatru w Krakowie z Teresą Budzisz-Krzyżanowską w roli tytułowej. Jest też "Duszyczka" - ostatni wciąż grany spektakl Jerzego Grzegorzewskiego z Teatru Narodowego osnuty wokół poezji Tadeusza Różewicza.

A skoro już o Różewiczu mowa - w serwisie VOD TVP znajdziemy też dwa legendarne wystawienia jego debiutanckiego dramatu: "Kartotekę" Krzysztofa Kieślowskiego z Gustawem Holoubkiem z 1979 r. i Konrada Swinarskiego z Tadeuszem Łomnickim z roku 1967. Jest też Gombrowiczowska "Iwona. Księżniczka Burgunda" z Teatru Powszechnego w Warszawie ze Zbigniewem Zapasiewiczem.

Kilka bardzo dobrych spektakli znajdziemy na YouTubie. Tu polecam "Ciotunię" laureatki Paszportu "Polityki" Weroniki Szczawińskiej i solowy spektakl "Mt 9,7. On wstał i poszedł do domu" Rafała Urbackiego, zmarłego przed rokiem wyjątkowego choreografa i performera.

Niektóre teatry same udostępniły elektronicznie swój dorobek już jakiś czas temu. Tak było z Teatrem Polskim w Bydgoszczy za dyrekcji Pawła Wodzińskiego i Bartka Frąckowiaka. Na stronie Encyklopedii Teatru Polskiego dostępne pozostają w całości m.in. "Dybuk" Anny Smolar i Ignacego Karpowicza czy "Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy" Wiktora Rubina i Jolanty Janiczak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji