Artykuły

Sopot. Wystawa "Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów" w PGS

77 prac zgromadzono na wystawie "Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów", której wernisaż odbędzie się w czwartek w Państwowej Galerii Sztuki (PGS) w Sopocie. Wśród nich jest osiem dzieł autorstwa Schulza.

Eksponowane prace pochodzą z kolekcji Lwowskiej Narodowej Galerii im. B.G. Woźnickiego oraz Muzeum Ziemi Drohobyckiej.

Anna Czarnowska z PGS poinformowała PAP, że na wystawie znajdą się trzy prace Brunona Schulza pochodzące z Lwowskiej Narodowej Galerii: "Autoportret" (papier, ołówek, tusz,) wykonany przez artystę na początku lat 20. ub. wieku, "Spotkanie. Dwie kobiety. Bruno Schulz i Stanisław Weingarten" (1922, karton, ołówek, tusz) oraz "Scena fantastyczna" (wykonana w rzadko spotykanej technice cliche-verre).

Ponadto pokazanych zostanie pięć fresków Schulza ze zbiorów Muzeum Ziemi Drohobyckiej: "Kot", "Drzewo z ptakiem", "Staruszka", "Nieznane" oraz "Książę i księżniczka".

"Życie artystyczne Lwowa lat 20. i 30. ubiegłego wieku było nadzwyczaj nasycone. Z wielu powodów historycznych okres ten charakteryzował się w całej Europie i w Ukrainie znacznym wzrostem kulturalnym. Lwów, który od dawna miał sławę wielojęzycznego i wielonarodowego skrzyżowania kultur, również został objęty przez nowe prądy" - poinformowało PGS.

Podkreślono, że ideą wystawy "Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów" jest zestawienie prac Schulza z twórczością innych artystów w kontekście kierunków artystycznych pojawiających się w latach 20 i 30. XX wieku.

W zbiorach Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego zachowały się prace niemal wszystkich artystów, którzy wystawiali razem z Schulzem w okresie międzywojennym.

I tak na sopockiej wystawie można zobaczyć prace m.in. Ksawerego Dunikowskiego, Erno Erba, Marcela Harasimowicza, Wlastimila Hofmana, Alfonsa Karpińskiego, Ołeny Kulczyckiej, Kazimierza Sichulskiego, Władysława Skoczylasa, Mychajło Osinczuka, Andrzeja Pronaszki, Wojciecha Weissa i Leona Wyczółkowskiego. Łącznie na ekspozycji znajdą się dzieła ok. 40 artystów.

Kuratorem wystawy "Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów" jest kustosz Lwowskiej Narodowej Galerii im. B.G. Woźnickiego Igor Chomyn.

Bruno Schulz urodził się 12 lipca 1892 r. w Drohobyczu (obecnie Ukraina). W latach 1911-13 studiował architekturę na Politechnice Lwowskiej. Z powodu choroby przerwał studia i powrócił do rodzinnego miasta, gdzie zajął się twórczością artystyczną, którą od 1924 do 1941 r. łączył z pracą nauczyciela rysunku w tamtejszym gimnazjum.

Jako artysta, rysownik i grafik, debiutował w 1928 r. na wystawie w Domu Zdrojowym w Truskawcu. Po raz pierwszy opublikował utwór literacki w 1933 r. "Wiadomościach Literackich" - było to opowiadanie "Ptaki", które zostało zauważone przez współczesnych pisarzy i krytyków. W tym samym roku, dzięki pomocy Zofii Nałkowskiej, z którą korespondował, wydał zbiór opowiadań "Sklepy cynamonowe". Pierwszy znany jego dorobku utwór "Noc Lipcowa", pochodzący z 1928 r., został wydany dopiero w 1937 r. w tomie opowiadań "Sanatorium pod Klepsydrą", który ugruntował jego pozycję literacką.

Bruno Schulz zginął 19 listopada 1942 r. w Drohobyczu - został zastrzelony na ulicy przez gestapowca Karla Guenthera. Po wojnie poszukiwaniami prac Schulza zajął się badacz jego twórczości, pisarz Jerzy Ficowski. Dzięki jego staraniom udało się odnaleźć ponad sto listów i kilkaset rysunków artysty.

Wystawa w sopockiej PGS będzie czynna do 14 czerwca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji