Artykuły

Płock-Legionowo. III Festiwal Szaniawskiego

Spektakl "Dwa teatry" w reżyserii Marka Mokrowieckiego na płockiej scenie oraz wykład dr. hab. Radosława Siomy "Dziady XX wieku. O Dwóch teatrach Jerzego Szaniawskiego", to wydarzenia będące częścią III Festiwalu Szaniawskiego, który odbywać się będzie w Płocku i w Legionowie.

Od 13 do 16 marca, a potem także w czerwcu twórczość patrona naszego teatru zostanie przypomniana poprzez spektakle i inscenizacje teatralne.

"Festiwal Szaniawskiego", który odbywa się w 50. rocznicę śmierci Jerzego Szaniawskiego, organizuje Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie. Nieopodal Legionowa, w Zegrzynku, znajdują się ruiny dworku rodziny Szaniawskich. Jerzy Szaniawski mieszkał tu i pisał w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz po powrocie z wojennej tułaczki od 1950 roku do końca swego życia. Zmarł 16 marca 1970 roku. Jego żona - malarka Wanda Anita Szaniawska mieszkała w dworku jeszcze kilka lat. Zegrzynek spalił się w 1977 roku, grzebiąc rękopisy i bibliotekę dramaturga.

Intencją organizatorów festiwalu jest odbudowanie dworku i przeznaczenie go na muzeum poświęcone pisarzowi oraz historii teatru dwudziestolecia międzywojennego. Swoje miejsce pracy twórczej miałyby tam również amatorskie grupy teatralne z Mazowsza.

III Festiwal Szaniawskiego rozpocznie się 13 marca. O godz. 11.00 w Teatrze Dramatycznym w Płocku zobaczymy spektakl "Dwa teatry" [na zdjęciu] Jerzego Szaniawskiego w reżyserii Marka Mokrowieckiego. Po nim odbędzie się wykład "Dziady XX wieku. O Dwóch teatrach Jerzego Szaniawskiego" dr. hab. Radosława Siomy z UMK - badacza polskiej literatury współczesnej, autora książki "Niewinność i doświadczenie. O komediopisarstwie Jerzego Szaniawskiego". Cena biletu na spektakl z wykładem wynosi 10 zł. O godz. 18.00 - ponownie "Dwa teatry" i spotkanie z organizatorami Festiwalu Szaniawskiego z Legionowa.

14 marca o godz. 18.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Legionowie - inscenizacja poetycka "Zegrzynek. Poeci u Szaniawskiego". Usłyszymy wiersze Aleksandra Maliszewskiego, Bolesława Leśmiana i Stanisława Grochowiaka, które przeczyta m.in. Marek Mokrowiecki.

16 marca o godz. 12.00, w dniu rocznicy śmierci dramaturga, aktorzy płockiego teatru zaprezentują teksty Szaniawskiego w ruinach dworku w Zegrzynku. Festiwal zamknie "Noc Teatralna Szaniawskiego" z prezentacjami jego dramatów w realizacjach amatorskich grup teatralnych (czerwiec).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji