Artykuły

Warszawa. Kapitan Żbik, Nowe Epifanie i urodziny Kapuścińskiego

W Teatrze Syrena powstał musical pt. "Kapitan Żbik i żółty saturator" oparty na jednym z najpopularniejszych polskich komiksów o kapitanie Żbiku. Rysował go m.in. Grzegorz Rosiński.

Polecamy najciekawsze wydarzenia i atrakcje w Warszawie.

Musical o kapitanie Żbiku

Premiera: sobota, 29.02., godz. 19, pokaz przedpremierowy: piątek, 2.02., godz. 19, kolejne spektakle: 1-9.03., Teatr Syrena, ul. Litewska 3. Bilety: 90-120 zł.

W Teatrze Syrena powstał musical pt. "Kapitan Żbik i żółty saturator" [na zdjęciu] oparty na jednym z najpopularniejszych polskich komiksów o kapitanie Żbiku. Ukazywał się w latach 1968-82, a twórcą postaci Jana Żbika, szlachetnego kapitana Milicji Obywatelskiej, PRL-owskiego Jamesa Bonda, był Władysław Krupka. Rysownikiem pierwszych części serii był sam Grzegorz Rosiński, późniejszy twórca Thorgala. Dziś legendarne kadry zostały przeniesione na scenę za sprawą Wojciecha Kościelniaka, reżysera i autora scenariusza do musicalu "Kapitan Żbik i żółty saturator". Spektakl ukaże Warszawę lat 70. XX w. nie tylko od strony architektury i topografii, ale także realiów PRL-owskiej rzeczywistości. Pojawią się samochód Warszawa, magnetofon Grundig, saturatory, zbiórki makulatury itp. Wizualnie musical też ma przypominać komiks.

***

Festiwal Nowe Epifanie

Do 5.04.

Spektakle teatralne, koncerty muzyki dawnej, pokazy filmowe, wydarzenia kulturalne i kulinarne - właśnie rozpoczął się Festiwal Nowe Epifanie. To 11. edycja interdyscyplinarnego przedsięwzięcia Centrum Myśli Jana Pawła II, które ma łączyć światy religii i sztuki w duchu "Listu do artystów" Jana Pawła II. Festiwal stawia sobie też za cel poszukiwanie nowych współczesnych epifanii piękna. W tym roku hasło brzmi: "Nie dotykaj mnie". To słowa, które Jezus skierował do Marii Magdaleny, i to właśnie jej poświęcony jest program festiwalu. To postać owiana tajemnicą, choć przecież to właśnie Maria z Magdali spotkała Chrystusa po zmartwychwstaniu i jako pierwsza przekazała ten fakt mężczyznom, apostołom. Teatralny program zaprezentowany na Scenie Przodownik Teatru Dramatycznego tworzą spektakle młodych reżyserów i reżyserek, uczestników Laboratorium Nowych Epifanii. Spektaklem otwarcia będzie "Maria Magdalena. Wykład o grzechu" w reżyserii Katarzyny Minkowskiej poświęcony biblijnym kobietom. Z kolei w Teatrze Lalka odbędzie się muzyczne przedstawienie "Ordo Virtutum. Kim jesteście?" z udziałem Anny Marii Jopek na podstawie średniowiecznego moralitetu Hildegardy z Bingen, filozofki, mistyczki, kompozytorki i uzdrowicielki. Nowością tegorocznych Epifanii będzie cykl spotkań i warsztatów "Miejsce dotyku", które poprowadzą same kobiety. Będą spotkania poświęcone m.in. żałobie i warsztaty pracy nad głosem. Jest też program muzyczny, który jak co roku stworzyli Sonia Wronkowska i Łukasz Kozak. Wystąpią m.in. grupa Graindelavoix, która wykona program pt. "Magdalena" obejmujący m.in. polifoniczną "Missa de Sancta Maria Magdalena" z 1517 r., a także obiecujący młody lutnista Lukas Henning, zespół Qvinta Essençia i oczywiście Adam Strug.

***

Duży Targ Księgarni Społecznej

Sobota, 29.02.. Godz. 10-18, Big Book Cafe, ul. Dąbrowskiego 81. Wstęp wolny.

Dla moli książkowych i nie tylko. Big Book Cafe po raz kolejny organizuje Duży Targ Księgarni Społecznej, czyli kiermasz używanych książek (oczywiście w dobrym stanie). To doskonała okazja, żeby upolować jakiegoś białego kruka, uzupełnić własną bibliotekę o poszukiwaną książkę czy zaopatrzyć się w lektury na nadchodzącą wiosnę. Będzie można kupić (uwaga, pojedyncze sztuki) m.in. "Mikrotyki" Pawła Sołtysa, "Beksińscy. Portret podwójny" Magdaleny Grzebałkowskiej czy "Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji" Jeleny Kostiuczenko. I wszystko za nieduże pieniądze, bo ceny książek wahać się będą między 5 zł a 10 zł. Dochód jak zwykle zostanie przeznaczony na organizację wydarzeń literackich w BBC.

***

Jazz Band Młynarski-Masecki

Poniedziałek, 2.03. Godz. 20, Filharmonia Narodowa, ul. Jasna 5. Bilety od 99 zł.

Po pierwszej płycie Jazz Bandu pisaliśmy kilka lat temu: ">>Nocy w wielkim mieście<< słucha się z zapartym tchem, gdy uszy wypełniają przedwojenne szlagiery, nogi rwą się do tańca, a przed oczami przetańcowują się elegancko ubrani państwo bawiący się, jakby nie było jutra". Tak było i jest z kolejnymi wydawnictwami projektu Jana Młynarskiego i Marcina Maseckiego: "Fogg - pieśniarz Warszawy" czy "Płyta z zadrą w sercu". Gdy sięgają po przedwojenne tanga czy fokstroty, robią to z prawdziwą elegancją, ale na swoich warunkach opartych na własnym talencie i wrażliwości. W ich wykonaniu jazz sprzed lat jest żywy, a nie muzealny. A koncerty grają fascynujące!

***

Urodziny Ryszarda Kapuścińskiego

Środa, 4.03., godz. 19, Teatr Collegium Nobilium, ul. Miodowa 22/24. Wstęp wolny, ale trzeba potwierdzić przybycie.

Ryszard Kapuściński - człowiek legenda i drogowskaz dla kolejnych pokoleń reporterów i reporterek, autor takich kultowych książek, jak "Cesarz", "Wojna futbolowa", "Heban" czy "Podróże z Herodotem" - 4 marca obchodziłby 88. urodziny. Kapuściński zmarł w 2007 r., jednak jego urodziny wciąż są obchodzone jako część programu Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Co roku nagroda ta przyznawana jest za najlepszy reportaż literacki. Od kilku lat kapituła przyznaje też nagrodę tłumaczom twórczości Ryszarda Kapuścińskiego. I w tym roku obchody urodzin najsłynniejszego polskiego reportażysty pod hasłem "Wieczór norweski" będą połączone z galą wręczenia Nagrody Translatorskiej dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego za całokształt twórczości.

***

Drenda, Libera, Księżyk

Niedziela, 1.03., godz. 16, Teatr Studio, pl. Defilad 1. Wstęp wolny.

W ramach cyklu spotkań z Olgą Drendą, antropolożką, dziennikarką, pisarką, autorką głośnej książki "Duchologia polska" w niedzielę przyjrzymy się polskiej transformacji z perspektywy alternatywnych form myślenia i działania, ekspresji artystycznych. Udział wezmą Zbigniew Libera, artysta, autor obiektów, instalacji, video instalacji, uznawany za jednego z najważniejszych przedstawicieli nurtu sztuki krytycznej i Rafał Księżyk, dziennikarz, krytyk muzyczny.

***

Spotkanie z Elizą Rycembel

Poniedziałek, 2.03., godz. 17, Biblioteka Publiczna Dzielnicy Bielany, ul. Romaszewskiego 19.

W cyklu "Aktorki na Bielanach" w bielańskiej Bibliotece im. Staszica odbędzie się spotkanie z aktorką Elizą Rycembel, laureatką nagrody za najlepszą rolę drugoplanową w filmie "Boże Ciało" - polskim kandydacie do Oscara - na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

***

Zazi w metrze

Poniedziałek, 2.03., godz. 18.30, Nowa Księgarnia, ul. Madalińskiego 10/16. Wstęp wolny.

Państwowy Instytut Wydawniczy i Nowy Teatr zapraszają na spotkanie promocyjne książki "Zazi w metrze" Raymonda Queneau. To francuski poeta, powieściopisarz i eseista, jeden z prekursorów postmodernizmu. A rozmawiać będą: autorka spolszczenia Maryna Ochab, tłumacz i literaturoznawca Tomasz Swoboda oraz redaktor "Kultury Liberalnej" i wielbiciel Queneau Piotr Kieżun. Fragmenty "Zazi w metrze" przeczyta Tomasz Nosinski.

***

Gala Orłów 2020

Poniedziałek, 2.03., godz. 20.

W poniedziałek w Teatrze Polskim odbędzie się gala wręczenia "polskich Oscarów", czyli Nagród Filmowych "Orły". Transmisję z uroczystości oglądać można w telewizji Canal+ (będzie odkodowana) o godz. 20. W tym roku faworytem z największą liczbą nominacji do Orłów - 15 - otrzymał film Jana Komasy i polski kandydat do Oscara "Boże Ciało". 12 nominacji ma "Pan T." w reżyserii Marcina Krzyształowicza, a 11 - "Ikar. Legenda Mietka Kosza", obraz Macieja Pieprzycy o zmarłym tragicznie polskim muzyku jazzowym. Polskie Nagrody Filmowe "Orły" przyznawane są przez Polską Akademię Filmową od 22 lat.

***

Dziewczyny grają z Siksą

Czwartek, 5.03., godz. 21, Resort Komedii, ul. Bielańska 1.

"Dziewczyny grają" to cykl spektakli improwizatorek związanych z Resortem Komedii. Tym razem inspiracji do przedstawienia dostarczy Alex Freiheit z duetu Siksa. Wystąpią też: Aleksandra Markowska, Marta Iwaszkiewicz, Agnieszka Matan, Ewa Gryczon, Agata Rozbicka, Martyna Kowalska, Joanna Pawluśkiewicz. Bilety: 25 zł.

***

Czy modna pani rodzić powinna?

Czwartek, 5.03.2020, godz. 19, Klub Komediowy, ul. Nowowiejska 1.

Nowa premiera w Klubie Komediowym. "Czy modna pani rodzić powinna?" to kolejna odsłona przygód Modnej Pani, bohaterki powołanej do życia przez scenarzystkę i improwizatorkę Joannę Pawluśkiewicz. Wystąpi Katarzyna Kołeczek. Bilety: 30 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji