Artykuły

Warszawa. Prof. Jerzy Limon odebrał Nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora

Twórca Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, anglista, tłumacz i pisarz prof. Jerzy Limon odebrał we wtorek Nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora. Gala wręczenia nagrody odbyła się we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie.

"Z okazji wręczenia Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora proszę przyjąć serdeczne gratulacje i wyrazy uznania dla pańskiego dorobku naukowego oraz wizjonerskiego rozmachu, z jakim angażuje się pan w animację i popularyzację kultury wysokiej" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do laureata.

"Z prawdziwą satysfakcją przyjąłem wiadomość, że w poczet laureatów tego prestiżowego wyróżnienia włączony został ceniony anglista, szekspirolog, pisarz, tłumacz, wybitny znawca i miłośnik teatru, który dzięki swej pasji przełamuje bariery zastanych ograniczeń i pozornych niemożności" - podkreślił prezydent w liście odczytanym przez jego doradcę, ambasadora Bogusława Winida.

Wyjaśnił, że "honorując osobę i osiągnięcia pana profesora wysoka Kapituła Fundacji dowartościowała również ważną, godną propagowania ideę". "To postulat atrakcyjnego, nowoczesnego w formie przekazu tych klasycznych tradycji, wątków i dzieł, które tworzą wspólne dziedzictwo i duchowe spoiwo Europy" - dodał.

"Szczególnym ucieleśnieniem tej idei wydaje się być Gdański Teatr Szekspirowski. To wielkie dzieło pana profesora jest przedsięwzięciem unikatowym jako scena teatralna, sala koncertowa, przestrzeń wystawiennicza, miejsce przyjazne nieszablonowym formom ekspresji wizualnej - agora integrująca społeczność twórców i odbiorców kultury - a wreszcie pomost łączący polski teatr ze spuścizną teatru elżbietańskiego pielęgnowaną w Wielkiej Brytanii po dziś dzień" - napisał Andrzej Duda.

W laudacji na cześć tegorocznego laureata przewodniczący Kapituły Nagrody im prof. Aleksandra Gieysztora prof. Andrzej Rottermund przypomniał dorobek naukowy i publicystyczny prof. Jerzego Limona. Wśród licznych nagród i odznaczeń, które gdański szekspirolog otrzymał podkreślił fakt, iż "jest jednym z nielicznych obywateli Polski odznaczonych Orderem Imperium Brytyjskiego, który przyznała mu królowa Elżbieta II za zasługi dla brytyjsko-polskiej współpracy kulturalnej".

Prof. Rottermund przypomniał, że Fundacja Theatrum Gedanense powstała w 1990 r., ale inauguracja zbudowanego na nowo Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego odbyła się 19 września 2014 r. - Teatr jest też miejscem Festiwalu Szekspirowskiego - jednego z największych międzynarodowych wydarzeń teatralnych w Europie - powiedział.

Kapituła Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora przyznała prof. Jerzemu Limonowi nagrodę za pomysł i za stworzenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, nawiązującego do pierwszego teatru publicznego w Polsce, który istniał w Gdańsku od początku XVII w. i funkcjonował przez blisko dwa stulecia. Ponadto za stworzenie żywego miejsca kultury, miejsca, gdzie odbywają się światowej klasy koncerty, happeningi, wystawy, które czerpiąc z przeszłości, kreują nowy wymiar sztuki.

Przypomniał, że Nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora "co roku przyznajemy osobom, ale też organizacjom szczególnie zasłużonym dla ochrony i popularyzacji naszego dziedzictwa". - Jestem przekonany, że podobnie, jak i w latach ubiegłych, i ta trafiła w jak najwłaściwsze ręce - zakończył prof. Rottermund.

Odbierając nagrodę prof. Limon powiedział, że jak słyszy o swoich zasługach - to zawsze mu się cytat z Szekspira: "jeśli każdemu dać, na co zasłużył - któż uniknąłby batów?".

- Chciałbym podziękować wysokiej kapitule i fundacji za przyznanie tak prestiżowej nagrody. Jest to zaszczyt dla mnie, ale tak, jak mówiłem, jest to nieco krępujące znaleźć się w tak znakomitym gronie, chociaż z niektórymi laureatami z poprzednich lat przyjaźniłem się i przyjaźnię się do dziś - dodał.

Wyróżnienie przyznawane jest od 1999 r. Jest jedną z inicjatyw, dzięki którym bank Citi Handlowy kontynuuje dzieło swego założyciela, Leopolda Kronenberga - finansisty i przedsiębiorcy, mecenasa kultury i filantropa. "To tytuł oraz nagroda pieniężna w wysokości 50 tys. złotych, którymi wspieramy wybitne osobistości działające na rzecz ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego w kraju i poza jego granicami" - wyjaśniła prezes Zarządu Fundacji Citi Handlowy Dorota Szostek-Rustecka.

W przeszłości nagrodę tę otrzymali m.in. Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Anda Rottenberg, brytyjski historyk prof. Norman Davies, Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda, prof. Leon Tarasewicz.

Wyróżniano również ważne inicjatywy. W 2014 r. nagrodę otrzymał Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą, który od 1990 r. sprawuje opiekę nad najstarszą polską nekropolią w Wilnie. Ubiegłorocznym laureatem został ks. bp Waldemar Pytel, uhonorowany za ponad trzydziestoletni wysiłek na rzecz ocalenia, rewitalizacji i przywrócenia świetności kwartałowi luterańskiemu wraz z Kościołem Pokoju w Świdnicy, wpisanym w 2001 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Uroczystość wręczenia 21. Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji