Artykuły

Gdańsk. William Szekspir w Europejskiej Sieci

W Gdańsku zainicjowano powstanie Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich zrzeszającej pięć największych tego typu imprez. Jej pierwszym szefem został Jerzy Limon [na zdjęciu] z Fundacji Theatrum Gedanense.

Spotkanie dyrektorów pięciu europejskich festiwali, poświęconych wyłącznie twórczości angielskiego dramaturga, odbyło się w ramach trwającego w Gdańsku do soboty X Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego. Założycielami Sieci - obok gdańskiego festiwalu -jest Bath Shakespeare Festival w Anglii, Shakespeare Festival Gyula na Węgrzech, International Shakespeare Festival Craiova w Rumunii oraz Shakespeare Festival w Globe Neuss w Niemczech.

- Najważniejsze działania Sieci odbywać się będą na trzech poziomach - tłumaczy Jerzy Limon, szef Fundacji Theatrum Gedanense i dyrektor Festiwalu Szekspirowskiego. - Pierwszy to wymiana informacji. Teraz każdy z festiwali na własną rękę szuka ciekawych przedstawień

i negocjuje z zapraszanymi teatrami. Będziemy informować się nawzajem o interesujących widowiskach, które będą pojawiały się na świecie. Taka wymiana pozwoli każdemu z festiwali oszczędzić czas i pieniądze. Poziom drugi to koordynacja działań artystycznych. Zdarzyło sięjuż tak w tym roku, gdy koreański teatr wystąpił ze "Snem nocy letniej" najpierw w Niemczech, potem w Anglii i na koniec w Gdańsku. W przypadku wspólnego zapraszania zespołów z daleka można oszczędzić spore sumy na przelotach. Wreszcie poziom trzeci, według mnie bardzo ważny: planujemy wspólne działania edukacyjne dla młodych ludzi. Będą one na pewno polegać na wymianie młodzieży między miastami członkowskimi Sieci.

Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich będzie także starała się pozyskiwać fundusze z Unii Europejskiej. - Taka organizacja, zrzeszająca pięć ważnych festiwali, będzie miała na pewno większą siłę przebicia - uważa Limon. - Wiadomo, że duży może więcej. Dotyczy to przede wszystkim dofinansowania projektów edukacyjnych, bo na edukację w Unii przeznaczonejest kilkadziesiąt razy więcej pieniędzy niż na działania artystyczne.

W tej chwili trwa formułowanie statutu organizacji, której działalność zostanie zarejestrowana w Polsce oraz w Brukseli. Pierwsze wspólne przedsięwzięcia powinny zostać zainicjowane na początku przyszłego roku. Sieć będzie otwarta na kolejne europejskie festiwale szekspirowskie, które chciałyby się do niej przyłączyć.

Przewodniczący Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich wybierany będzie przez jej radę co trzy lata. Pierwszym przewodniczącym został Jerzy Limon, a główną siedzibą zrzeszenia przez trzy lata będzie Gdańsk.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji