Artykuły

Warszawa. Jerzy Bralczyk w spektaklu komediowym

Językoznawca Jerzy Bralczyk wystąpi w improwizowanym spektaklu komediowym, Sława Przybylska zaśpiewa na Żoliborzu, a Traktem Królewskim przejdzie Orszak Trzech Króli.

Polecamy najciekawsze wydarzenia weekendu i tygodnia w Warszawie.

Jerzy Bralczyk w Klubie Komediowym

Czwartek, 9.01.2020, godz. 19. Klub Komediowy, ul. Nowowiejska 1. Bilety 25 zł i 35 zł.

Na spacery po lesie, łące, nad morzem, po górach pełnych fascynujących stworzeń o fascynujących nazwach wybrali się wybitny językoznawca Jerzy Bralczyk oraz ceniona ilustratorka Zofia Różycka. A dzięki cudownej książce "Zwierzyniec" (Wydawnictwo Agora, 2019) w tej wyprawie mogli uczestniczyć też czytelnicy [na zdjęciu]. Teraz natomiast na zaproszenie Klubu Komediowego Jerzy Bralczyk w improwizowanym spektaklu spotka się z miłośnikami przyrody i języka polskiego i zdradzi, co wspólnego ma robak z chrobotaniem, czy chrząszcze są żukami - czy też odwrotnie - oraz czy dzięcioły są naiwne.

*

Recital Sławy Przybylskiej

Sobota, 4.01.2020, godz. 19.30, Kalinowe Serce, ul. Krasińskiego 25. Bilety: 80/70 zł.

Recital legendy polskiej piosenki Sławy Przybylskiej, autorki takich przebojów jak "Pamiętasz, była jesień" czy "Kasztany". Pierwszym z nich - melancholijną balladą o rozstaniu skomponowaną przez Lucjana Kaszyckiego do filmu "Pożegnania" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa - w 1958 r. zdobyła rozgłos. Wcześniej, w czasie studiów, występowała z kabaretem klubu studenckiego Stodoła, a w 1957 r. zwyciężyła w konkursie dla piosenkarzy amatorów Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

Wkrótce piosenki Przybylskiej zaczęły pojawiać się w kolejnych filmach: "Popiół i diament", "Zezowate szczęście", "Niewinni czarodzieje" czy "Rozstanie". W roku 2007 Sława Przybylska obchodziła 50-lecie twórczości. W sobotę wystąpi w żoliborskiej kawiarni Kalinowe Serce. Na pianinie piosenkarce akompaniować będzie Janusz Tylman.

*

Orszak Trzech Króli

Poniedziałek, 6.01.2020, godz. 12, pl. Zamkowy. Wstęp wolny

Dobrą okazją do wyjścia z domu może być Orszak Trzech Króli, czyli wielkie uliczne jasełka, które od jedenastu lat odbywają się na Trakcie Królewskim. W orszaku idą zawsze Święta Rodzina z Dzieciątkiem, no i oczywiście Trzej Królowie z darami. Impreza to oddolna inicjatywa rodzin, szkół, nauczycieli, sąsiadów i osób duchownych. W tym roku rozpocznie się w poniedziałek na pl. Zamkowym o godz. 12 pod hasłem "Cuda, cuda ogłaszają". A o godz. 13 na pl. Piłsudskiego odbędzie się jarmark świąteczny, zabawy dla dzieci i wspólne kolędowanie.

*

Przegląd Orłów w Iluzjonie

8-31.01.2020, kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a. Bilety: 17 zł.

W kinie Iluzjon jak co roku odbędzie się przegląd filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych "Orły" 2020. Orły są przyznawane przez Polską Akademię Filmową od 1999 r. Widzowie mają okazję zobaczyć blisko 70 polskich produkcji, m.in. polskiego kandydata do Oscara "Boże Ciało" Jana Komasy czy głośnego "Obywatela Jonesa" Agnieszki Holland. Filmem otwarcia - w środę, 8.01.2020 - będzie "Mowa ptaków" w reżyserii Xawerego Żuławskiego zrealizowana na podstawie ostatniego scenariusza jego ojca Andrzeja Żuławskiego. W ten sposób Polska Akademia Filmowa chce uhonorować jednego z największych twórców polskiego kina zmarłego w 2016 roku. Festiwalowym pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami.

*

Japońska gra w karty

Od środy, 8.01.2020, o godz. 18. Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24. Wstęp wolny.

W Muzeum Azji i Pacyfiku otwiera się wystawa zdjęć Bartosza Hołoszkiewicza pt. "Kyogi karuta" opowiadająca o nieznanym w Polsce fenomenie japońskiej kultury. Kyogi karuta to sport, który bazuje na grze karcianej sprzed czterystu lat. Z kolei gra powstała w oparciu o "Ogura Hyakunin Isshu" - zbiór stu japońskich średniowiecznych wierszy. O tym klasycznym dziele japońskie dzieci uczą się w szkołach, w Polsce praktycznie nikt o nim nie słyszał. Fotograf Bartosz Hołoszkiewicz, autor reportaży w międzynarodowych czasopismach, np. "Wired", "Huck" czy "The Gazette", poznał tę historię w Shigureden, czyli muzeum karuty w Kioto. Opowiedział mu ją dyrektor muzeum, prof. Yoshikai Naoto, jeden z najważniejszych badaczy tematu i kolekcjonerów kart. To spotkanie zaowocowało cyklem fotograficznym przybliżającym osobliwy wycinek japońskiej kultury: zarówno sport, jak i środowisko graczy w kyogi karuta. Wystawę oglądać można do 8.02.2020 r.

*

Beethoven w Sinfonii Varsovii

Środa, 8.01.2020, godz. 19, Orkiestra Sinfonia Varsovia, ul. Grochowska 272. Bilety: 5 zł.

Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza na koncert z cyklu "Sinfonia Varsovia kameralnie" pt. "Lustro Beethovena". W instrumentarium są trzy oboje (Arkadiusz Krupa, Mateusz Żurawski i Adam Szlęzak), rożek angielski (Adam Szlęzak) i fortepian (Karina Krupa), a w programie utwory Ludwiga van Beethovena: Trio C-dur na dwa oboje i rożek angielski, wariacje C-dur na temat arii "La ci darem la mano", a także "Koncert G-dur na obój, dwoje skrzypiec i basso continuo" Johanna Friedricha Fascha w transkrypcji na trzy oboje i fortepian.

*

Świetlny Ogród w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16

Królewski Ogród Światła to świetlna plenerowa instalacja w ogrodach wilanowskiego pałacu, tysiące kolorowych diod ułożonych w różne formy i kształty. Znajdziemy tu różne tematyczne zakątki: Zimowy Ogród Króla, Muzyczny Ogród Marzeń czy Ogród Różany z sześcioma tysiącami świetlnych róż migających różnymi kolorami. Ogrody można zwiedzać codziennie w godz. 16-21. Bilety: 10 zł (normalny), 5 zł (ulgowy). Dodatkowo 6 stycznia 2020 r. na fasadzie pałacu odbędą się pokazy tzw. mappingu, czyli trójwymiarowe pokazy łączące światło, obraz i dźwięk i wykorzystujące elementy architektoniczne budynku do stworzenia optycznej iluzji. W oknach pałacowych pojawiają się król Jan III i królowa Marysieńka. Mappingi odbędą się o godz. 17.30, 18.30 i 19.30. Bilety: 20 zł (normalny), 10 zł (ulgowy), dzieci do lat 7 - wstęp wolny.

*

Stanisław Soyka w Teatrze Roma

Pod patronatem "Co Jest Grane 24"

Poniedziałek, 6.01.2020 r., godz. 20, Teatr Roma, ul. Nowogrodzka 49.

Stanisław Soyka wraca z nową płytą "Muzyka i słowa". Z tej okazji ten wokalista, pianista, gitarzysta, skrzypek, kompozytor i aranżer, autor takich hitów jak "Tolerancja" czy "Cud niepamięci" odwiedza największe polskie miasta w ramach trasy koncertowej. Warszawski występ Soyki odbędzie się w Teatrze Muzycznym "Roma". Bilety: od 129 zł.

*

Wieczór kolęd

Poniedziałek, 6.01.2020 r., godz. 19, Katedra Polowa Wojska Polskiego, ul. Długa 13/15.

Katedra polowa Wojska Polskiego na Starym Mieście zaprasza na wieczór kolęd "Vidimus stellam in Oriente" w wykonaniu chóru kameralnego przy Polskiej Operze Królewskiej. W programie kolędy i pastorałki dobrze znane, jak np. "Chrystus się nam narodził", "Mizerna, cicha" czy "Bóg się rodzi", i te trochę już zapomniane, jak "Bądź wiesioła, Panno czysta", "Kolęda ku śpiewaniu dziatek" czy "Nuż my dziś krześcijanie". Wstęp wolny.

*

Noworoczny spacer po Łazienkach

Poniedziałek, 6.01.2020 r., godz. 14.30-16, Łazienki Królewskie. Wstęp wolny

Na spacer po Łazienkach Królewskich zaprasza przewodnik miejski Hubert Smoczyk. Uczestnicy wyruszą spod pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Podczas spaceru dowiemy się m.in., gdzie w Łazienkach znajdowała się kiedyś cerkiew, gdzie był mostek Chiński, na czyje życie dokonano tu zamachu, dlaczego Niemcy nie wysadzili w powietrze Teatru na Wyspie i który budynek upodobniono do grobowca rzymskiego Cecylii Metelli przy Via Appia pod Rzymem.

*

Giełda płytowa w Stodole

Niedziela, 5.01.2020 r., godz. 10-14, Stodoła, ul. Batorego 10.

Największa polska giełda płytowa w warszawskim klubie Stodoła. Znajdziemy tu stoiska sklepów płytowych, wytwórni i prywatnych kolekcjonerów oraz sprzedawców z całego kraju. Ogromny wybór winyli.

*

SWAP na Brackiej

Niedziela, 5.01.2020 r., godz. 15, No Problem, ul. Bracka 20, piętro -1.

To impreza, na której będzie można wymienić się ubraniami, książkami, perfumami, czyli wszystkim, czym tylko się da, w imię ekologii i zgodnie z duchem zero waste. Można też po prostu oddać zbędne rzeczy osobom potrzebującym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji