Artykuły

Kraków. Werdykt jury 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia

14 grudnia 2019 roku, w czasie wieczornej gali w Teatrze im. J. Słowackiego został ogłoszony werdykt 12. MFT Boska Komedia. Jury przyznało łącznie 11 nagród. Najlepszym przedstawieniem 12. edycji zostały "Cząstki kobiety" Kornéla Mundruczó, a grająca w nim Justyna Wasilewska została jednogłośnie wybrana najlepszą aktorką festiwalu, również towarzyszący jej w tym przedstawieniu Dobromir Dymecki wyróżniony został nagrodą aktorską.

Najlepszym reżyserem, kolejny rok z rzędu, został Michał Borczuch, a grającego w jego przedstawieniach Krzysztofa Zarzeckiego uznano za najlepszego aktora. Aktorsko jury wyróżniło także Oksanę Czerkaszynę za rolę w spektaklu "Lwów nie oddamy". Za najlepszą scenografię nagrodzono Mirka Kaczmarka ("Trojanki"). Nagrody zespołowe otrzymali autorzy muzyki i multimediów do spektaklu "Inni ludzie". Dodatkowo jury przyznało dwie nagrody specjalne: jedną dla spektaklu "Rewolucja, której nie było" - za siłę wyrazu przedstawienia, a drugą spektaklowi "Kobiety objaśniają mi świat" - za ducha aktywizmu.

Werdykt jury INFERNO w składzie: Mark Yeoman, Kristina Savickiene, Stefanie Carp, Qian Cheng, Dries Douibi, Glyn Roberts:

Grand Prix - najlepsze przedstawienie: "Cząstki kobiety"(50 tys. zł)

"Cząstki kobiety" to przedstawienie z niezwykłym tekstem, pełne maestrii w formie i aktorstwie najwyższej próby. Widz obserwuje fascynującą ewolucję od grania przed kamerą do bardziej tradycyjnego grania scenicznego, przemieszczanie się publiczności nie narusza przedstawienia, a przeciwnie, buduje postaci i unikalną akcję. Przedstawienie porusza tematy, którymi żyje współczesne polskie społeczeństwo, przybliża niezwykle silne postaci kobiet i ich społeczne role.

Nagrodę za grand prix festiwalu ufundował Prezydent Miasta Krakowa.

Najlepsza reżyseria:Michał Borczuch, "Kino moralnego niepokoju" (5 tys. zł)

Nagrodę dla najlepszego reżysera jurorzy zdecydowali się przyznać Michałowi Borczuchowi za wrażliwy i wielowarstwowy portret wątpliwości i aspiracji dwóch powojennych pokoleń. W tym lekkim acz głębokim przedstawieniu o stale zmieniającej się dramaturgii twórca znalazł idealne odniesienie w postaci dzieła Thoreau oraz polskiego kina moralnego niepokoju z lat 70. dwudziestego wieku.

Najlepsza scenografia: Mirek Kaczmarek, "Trojanki" (5 tys. zł)

Scenografia stanowiła integralną część akcji oraz określała kontekst dla zespołu teatralnego, dzięki czemu historia Troi ożyła na nowo. Mozolne ruchy aktorów w piasku potęgowały wrażenie ciężaru tematycznego i budowały postaci pochłonięte walką. Czarne manekiny wzmacniały poczucie śmierci i zniszczenia, wszechobecne w tej opowieści.

Pierwsza nagroda aktorska za rolę męską: Krzysztof Zarzecki, "Kino moralnego niepokoju" (5 tys. zł)

Główną nagrodę aktorską otrzymał Krzysztof Zarzecki za: właściwe zrównoważenie ustawicznej obecności oraz bycie spoiwem trzymającym całość przedstawienia. Pozwolił kolegom zabłysnąć i zagrać najlepiej, jak potrafili. Wykazał charyzmę i spokój, które ugruntowały przesłanie tego spektaklu. Krzysztof Zarzecki jest dwukrotnym laureatem tej nagrody, w 2015 rok otrzymał to wyróżnienie za rolę w spektaklu "Apokalipsa" Michała Borczucha.

Pierwsza nagroda aktorska za rolę kobiecą: Justyna Wasilewska, "Cząstki kobiety" (5 tys. zł)

W przypadku tej nagrody jury było jednogłośne i nagrodę dla najlepszej aktorki przyznało Justynie Wasilewskiej za wspaniałą rolę Mai w "Cząstkach kobiety".

Druga nagroda aktorska za rolę męską: Dobromir Dymecki, "Cząstki kobiety" (5 tys. zł)

Drugą nagrodę aktorską otrzymał Dobromir Dymecki za znakomite studium kochającego ale zdesperowanego partnera, uwięzionego w chaosie i tragedii rodzinnej w sztuce "Cząstki kobiety".

Druga nagroda aktorska za rolę kobiecą: Oksana Czerkaszyna, "Lwów nie oddamy" (5 tys. zł)

Jury o roli Oksany napisało: reprezentuje odważny i ekscytujący nowy głos w polskim teatrze. Utrzymała uwagę publiczności swą obecnością i charyzmą. Kiedy tylko opuszczała scenę, pragnęliśmy, by na nią wróciła. Przyznajemy Oksanie Czerkaszynie nagrodę dla drugiej najlepszej aktorki za zagranie siebie samej.

Najlepsze multimedia: "Inni Ludzie" (5 tys. zł)

Spektakl "Inni ludzie" współtworzy wyrafinowana projekcja na żywo, stanowiąca okna prowadzące do jednego lub do wielu światów i narracji. Niesamowite połączenie ilustracji, grafiki i fotografii, zarówno futurystyczne jak i bardzo aktualne.

Zdjęcia: Radek Ładczuk

Animacje: Julia Nędzyńska

Ilustracje: Maciej Chorąży

Grafika: Adrien Cognac

Liternictwo: Luka Rayski

Kostiumy i charakteryzacja: Anna Axer-Fijałkowska

Światło: Aleksandr Prowaliński

Montażyści: Adrien Cognac, Piotr Czarnecki, Krzysztof Fischer, Wiktor Zmysłowski, Aleksandra Żwan

Lektorzy: Krystyna Czubówna, Michał Nogaś, Jerzy Sosnowski

DJ live: Michał DJ B Olszański

Montaż dźwięku: Jerzy Szelewicz

Realizacja wideo: Łukasz Jara, Adrian Hutyriak

*

Najlepsza muzyka: "Inni Ludzie" (5 tys. zł)

Nagrodę za muzykę jury Boskiej komedii przyznało zespołowi "Innych Ludzi" pod inspirującym kierownictwem Piotra Kurka i Krzysztofa Kaliskiego.

Muzyka: Piotr Kurek, Krzysztof Kaliski

VJ live: Michał DJ B Olszański

Producent bitów: Michał DJ B Olszański, Bartosz Kruczyński

Przygotowanie wokalne: Arek RAS Sitarz

Konsultacja muzyczna: Rafał Grobel, Wojciech Sokół Sosnowski

Reżyseria dźwięku: Maciej Szymborski

Realizatorzy dźwięku: Maciej Szymborski, Łukasz Faliński

Jury 12. MFT Boska Komedia przyznało także dwie nagrody specjalne, każda o wartości 5 tys. zł. Jedną dla spektaklu "Rewolucja, której nie było" w reżyserii Justyny Sobczyk, jury określiło ten spektakl jako: wyjątkowy prezent dla widzów, dzięki któremu możemy wejrzeć w życie osób z zespołem Downa. Zdaniem jurorów aktorstwo zespołu było najwyższej próby a jego siła wyrazu okazała się bardziej naturalna i poruszająca niż wszystko, co oglądaliśmy podczas tego festiwalu. Wyrazy uznania należą się także reżyserce za wrażliwość i dbałość w przenoszeniu tego ważnego świata na scenę.

Drugie przedstawienie z nagrodą specjalną jury - za ducha aktywizmu - przypadło zespołowi Teatru Nowego Proxima. Jury uznało, że "Kobiety objaśniają mi świat" to przedstawienie na tyle ważne, że zasługuje na osobną kategorię. Zostało nagrodzone za zuchwałe i żywotne przedstawienie kwestii związanych z feminizmem i kobietami w Polsce.

Nagrody w poszczególnych kategoriach ufundowało Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nowością tegorocznej edycji festiwalu jest nagroda honorowa przyznawana jako forma podziękowania za wkład w rozwój polskiego życia teatralnego. W tym roku został nią uhonorowany Jerzy Stuhr.

Tegoroczny, 12. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia trwał 10 dni, zostały pokazane 32 spektakle, w tym 11 w konkursie INFERNO, 11 w sekcji PARADISO oraz 10 w PURGATORIO. Organizatorami wydarzenia były Teatr Łaźnia Nowa oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Festiwal został dofinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury. Przedstawienia taneczne pokazywane w czasie festiwalu były częścią Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Kroki 2019.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji