Artykuły

Wrocław. Polska premiera spektaklu Przemysława Wojcieszka

Premiera spektaklu "Swietłana" wg tekstu i w reż. Przemysława Wojcieszka odbędzie się 11 stycznia w Instytucie Grotowskiego, po pokazie premierowym 20 grudnia w Club der Polonischen Versager w Berlinie.

"Swietłana" to na poły biograficzna, na poły fikcyjna wielowątkowa opowieść o współczesnej Polsce, o emigracji w czasach otwartych granic, o próbach zachowania artystycznej niezależności podczas kryzysu demokracji, o bliskości, a zarazem trudnościach w porozumieniu pomiędzy Polakami, a Niemcami. Opowieść o Swietłanie jest rozpięta pomiędzy komizmem, groteską, a pełną melancholii refleksją na temat stanu współczesnej Europy i Polski.

Podstawą spektaklu jest nowy tekst dolnośląskiego dramaturga i reżysera Przemysława Wojcieszka zatytułowany "Swietłana". Napisany w Berlinie i świetnie oceniany, ukazał się w listopadowym numerze Miesięcznika Poświęconego Dramaturgii Współczesnej DIALOG. Na scenie Michał Surówka, aktor Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Muzykę do spektaklu skomponował wrocławianin Filip Zawada.

Premiera "Swietłany" odbyła się 20 grudnia w znanym i zasłużonym Club der Polnischen Versager i zainaugurowała działalność Teatru Polskiego w Berlinie.

Podobnego teatru nie ma w tym mieście od dwóch dekad. Korzystamy z obecności w wielokulturowej metropolii, aby zadzierzgnąć nowe, mocne związki między kulturą polską a niemiecką.

***

Premiera w Berlinie: 20-21 grudnia 2019, Club der Polonischen Versager

Premiera we Wrocławiu: 11-12 stycznia 2020, Sala Teatru Laboratorium

Producent spektaklu: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Współorganizator premiery: Stowarzyszeniem Club der Polnischen Versager

Spektakl współfinansowany ze środków Województwa Dolnośląskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji