Artykuły

Słupsk. Monodram w Rondzie, "Dziady" na jazzowo w Pałacyku

W tym tygodniu Słupski Ośrodek Kultury zaprasza na dwa ciekawe wydarzenia. Oba są darmowe, ale obowiązują na nie zapisy.

Maria S.

W ramach projektu "Teatr na nowe czasy" w Ośrodku Teatralnym Rondo prezentowany będzie autorski monodram Eweliny Ciszewskiej pt. "Maria S." Sztuka to historia toksycznej relacji na linii matka - córka. Akcja dzieje się w jednej z sal wystawowych, w której prezentowany jest kostium Marii Stuart, szkockiej królowej. Bohaterka "podróżuje", uciekając przed własną matką w kostium. To cudzy kostium. Z cudzym bagażem doświadczeń, cudzą osobowością i cudzym wyrokiem.

Spektakl zdobył liczne nagrody i wyróżnienia. Między innymi zdobył drugą nagrodę na 41. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu 2012, a wyróżnienie "za niezwykłe walory plastyczne i ciekawą propozycję formalną" na 11. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie w roku 2013. Ewelina Ciszewska otrzymała także nagrodę aktorską na XIX Przeglądzie Małych Form Teatralnych "Letnia Scena 2017" w Łodzi za stworzenie konsekwentnej i sugestywnej postaci.

Spektakl odbędzie się jutro, 13 listopada, o godz. 19 w Ośrodku Teatralnym Rondo. Wstęp na przedstawienie jest wolny, ale miejsca trzeba wcześniej zarezerwować. Można to zrobić w kasie OT Rondo przy ul. Niedziałkowskiego 5a lub e-mailowo na stronie rondo@sok-slupsk.pl.

Jazzowe "Dziady"

Jazzową adaptację "Dziadów" Adama Mickiewicza w wykonaniu High Definition Quartet będzie można zobaczyć 15 listopada o godz. 19 w Pałacyku przy Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. I.J. Paderewskiego w Słupsku przy ul. Szczecińskiej 106. Gościnnie wystąpi też Igor Boxx.

"Dziady" w interpretacji High Definition Quartet to swego rodzaju improwizowany seans spirytystyczny. Koncepcja Piotra Orzechowskiego "Pianohooligana" zakłada unikalną próbę muzycznej interpretacji II części dramatu Adama Mickiewicza, której wraz z kwartetem podejmuje się współzałożyciel legendarnej grupy Skalpel. Koncert to niecodzienne spotkanie jazzu ze współczesnym ambientem, gdzie patetyczny, romantyczny kontekst ustępuje dynamicznemu ilustrowaniu wewnętrznych przeżyć postaci z tekstu Mickiewicza. Oryginalnie do wcielenia się w role zjaw z zaświatów zespół zaprosił Igora Boxxa, współtwórcę formacji Skalpel. Artysta stworzył elektroniczne sety, którym przeciwstawione zostały utwory grane przez High Definition Quartet, przez co muzycznie oddany został podział na ludzką i duchową sferę.

Wstęp na koncert jest bezpłatny, jednak obowiązuje rezerwacja miejsc. Bezpłatne wejściówki rezerwować można w Bazie Kultury przy ul. Braci Gierymskich l.

Projekt powstał przy współpracy z Agencją Artystyczną GAP, a jego koncertowa premiera odbyła się w ramach programu wydarzeń kulturalnych towarzyszących Kongresowi Open Eyes Economy Summit.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji