Artykuły

Gdańsk. Czytanie "Oczyszczonego" w Ratuszu

O czym rozmawialiby w Gdańsku Rudolf Spanner i Gunther von Hagens, gdyby doszło do takiego spotkania? Jak należy rozmawiać dzisiaj o napięciach polsko-niemieckich? Fundacja Pomysłodalnia zaprasza 22 listopada do Wielkiej Sali Wety w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska na czytanie "Oczyszczonego".

Które tematy z trudnej historii Gdańska są niesprawiedliwie zapomniane i zasługują na ujawnienie i ocenę? Jakie są granice artystycznej i naukowej wolności? Co jest dzisiaj przekroczeniem strefy sacrum związanej z ludzkim ciałem?

Spektakl Fundacji Pomysłodalnia stawia trudne pytania i zaprasza do dyskusji. Ze względu na ważkość i złożoność podnoszonych w prezentacji teatralnej problemów, twórcy pragną przed oficjalną premierą zapoznać się z opiniami specjalistów i zainteresowanych tematem. Zapraszamy historyków, muzealników, lekarzy, filozofów, etyków, przedstawicieli mniejszości niemieckiej, środowiska akademickiego oraz kulturalnego i artystycznego, teatralników, urzędników i polityków. Czekamy na gedanofili i gedanolubów, aktywistów, media obywatelskie i publiczne oraz komercyjne. Mamy nadzieję na żywą, odważną i ciekawą rozmowę.

Wydarzenie składa się z dwóch części. W pierwszej Piotr Biedroń i Krzysztof Matuszewski, aktorzy Teatru Wybrzeże, przeczytają tekst. Druga część to otwarta dyskusja na tematy poruszone w tekście.

Organizator: Fundacja Pomysłodalnia, Partner wydarzenia: Muzeum Gdańska. Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

***

Piotr Biedroń

Absolwent PWST w Krakowie. W 2017 roku otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Festival Francophone Namur w Belgii, a w roku 2018 Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza i Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2018. W bieżącym repertuarze w Teatrze Wybrzeże możemy go zobaczyć m.in. w: "Broniewskim", "Trojankach", "Jak wam się podoba", "Ruskich", "Płatonowie", "Wesołych kumoszkach z Windsoru", "Kto się boi Virginii Woolf", "Śmierci komiwojażera" i "Kordianie" (spektakl w przygotowaniu).

--

Krzysztof Matuszewski

Absolwent PWST w Krakowie. Od 1983 roku aktor Teatru Wybrzeże. W 2008 roku otrzymał Nagrodę Indywidualną Marszałka za kreacje aktorskie w "Farsie z Walworth" i "Orkiestrze Titanic". W tym samym roku odebrał Nagrodę Jubileuszową Miasta Gdańska. Laureat Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2018. W bieżącym repertuarze w Teatrze Wybrzeże możemy go zobaczyć m.in. w: "Broniewskim", "Trojankach", "Jak wam się podoba", "Ruskich", "Więziach", "Fedrze" i "Śmierci białej pończochy".

***

"Oczyszczony" - czytanie

22 listopada 2019 r. (piątek), godz. 18.00

Wielka Sala Wety w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska

Wstęp wolny, ale w związku z ograniczoną liczbą miejsc organizatorzy proszą o zgłoszenie obecności na mejla pomyslodalnia@gmail.com, Facebooka Fundacji Pomysłodalnia lub telefonicznie: 603 783 782

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji