Artykuły

Poznań. Od niedzieli XIX Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra

W Poznaniu, Pobiedziskach i Londynie odbywać się będą wydarzenia 19. edycji Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra, która rozpoczyna się w niedzielę, 10 listopada, w stolicy Wielkopolski. Gośćmi tegorocznej edycji będą m.in. Halina Łabonarska, Przemysław Babiarz i Adam Woronowicz.

Festiwal Sztuki Słowa zainaugurowano w 2001 r. w ramach projektu Verba Sacra jako przedsięwzięcie poświęcone największym dziełom literatury polskiej i światowej. Podstawowym celem festiwalu jest wspieranie obecności klasyki literackiej we współczesnej kulturze poprzez koncerty słowa z udziałem znanych aktorów i mistrzów recytacji.

Jak poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej twórca i organizator imprezy Przemysław Basiński, przedsięwzięcie otworzy w niedzielę finał konkursu na artystyczną interpretację tekstu. Konkursowi patronuje twórca Teatru Rapsodycznego Mieczysław Kotlarczyk. W finale wystąpi sześcioro uczestników.

- Ten konkurs cieszy się prestiżem w środowisku teatralnym - zwłaszcza wśród studentów szkół teatralnych. Poza trojgiem studentów takich szkół w rywalizacji udział weźmie też m.in. nauczycielka, która przez lata przygotowywała uczniów do konkursów recytatorskich. Uczestnicy prezentować będą teksty biblijne oraz teksty Czesława Miłosza albo Karola Wojtyły - powiedział Basiński.

W ośrodkach kultury w Poznaniu i w Pobiedziskach do końca listopada odbywać się będzie "festiwalowa szkoła czytania klasyki polskiej". Jej uczestnicy - osoby lubiące czytać i ceniące sztukę słowa - sięgną m.in. po "Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska oraz dzieła Sienkiewicza czy Fredry.

17 listopada i 15 grudnia w poznańskiej Katedrze czytane będą teksty biblijne. Do lektury zaproszeni zostali Adam Woronowicz i Przemysław Babiarz. Prezentacji towarzyszy za każdym razem komentarz naukowy i akompaniament. Zaplanowano też specjalną edycję Verba Sacra w Londynie. 24 listopada Halina Łabonarska zaprezentuje "Księgę Mądrości" w Polskim Kościele św. Jana Ewangelisty.

Przemysław Basiński podkreślił, że grudniowa lektura Księgi Tobiasza w interpretacji Adama Woronowicza będzie 200. prezentacją w ramach cyklu Verba Sacra.

- Ta jubileuszowa prezentacja to dobry moment na refleksję - po co nam to słowo? Po co nam sztuka słowa, skoro mamy SMS-y? Są jednak sprawy, na temat których nie możemy wymienić SMS-ów. Do takich spraw należą wartości uniwersalne - zwłaszcza teraz, kiedy zaczynamy sobie zadawać pytania o to, skąd przychodzimy, po co żyjemy i jaki jest cel naszego życia - podkreślił Basiński.

Verba Sacra to artystyczno-naukowo-religijny projekt poświęcony tradycji słowa w kulturze duchowej narodu polskiego ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa europejskiego. Jest pomyślany jako seria publicznych prezentacji Biblii oraz największych dzieł literatury polskiej i obcej w wykonaniu najwybitniejszych aktorów. Aktorów wspierają konsultanci teologiczni, literaturoznawcy i historycy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji