Artykuły

Warszawa. Prapremiera "Zacznijmy jeszcze raz" w Teatrze Kamienica

- To spektakl o współczesnych ludziach, którzy już doszli do granicy pewnego absurdu; dlatego staramy się spuścić powietrze z balonika ich narcyzmu, przemyśleć to jeszcze raz - powiedział PAP Tomasz Sapryk, reżyser komedii "Zacznijmy jeszcze raz". Prapremiera w Teatrze Kamienica - 6 listopada.

Autorką tekstu komedii "Zacznijmy jeszcze raz" jest Aleksandra Wolf - autorka m.in. tekstów do telewizyjnego kabaretu Rozmowy w Tłoku w programie "Szymon Majewski Show".

Tomasz Sapryk przyznał, że bardzo chciał przygotować przedstawienie z aktorką Aldoną Jankowską. Szukał nowego tekstu, bowiem nie zamierzał sięgać po klasyczne utwory typu "Przychodzi mężczyzna do kobiety". - Aldona ma przyjaciółkę Olę Wolf, więc wpadliśmy na pomysł, by wspólnie napisać sztukę. Ola, która ma olbrzymie poczucie humoru, tworzyła tę komedię kawałkami. Spotykaliśmy się w trójkę przy olbrzymiej ilości kawy, podczas nieprzespanych nocy i proponowaliśmy autorce, że może teraz taki zwrot akcji - wyjaśnił.

- To było coś wspaniałego, ponieważ ta sztuka powstawała w takim trójkącie, choć została napisana specjalnie dla nas - podkreślił reżyser, dodając, że "wisienką na torcie jest specjalnie dla postaci Karola napisany przez Marka Modzelewskiego monolog". - To monolog dla 55-latka, który oszalał na punkcie koleżanki własnej córki. No i w związku z tym chodzi na siłownię, na basen - i dalej nie zdradzę, co się wydarza - dodał.

- Akcja sztuki rozgrywa się w gabinecie psychoanalitycznym, ale co jeszcze ważniejsze, ten luksusowy gabinet psychoanalityczny znajduje się w Gdyni. Za oknem mamy charakterystyczne budynki, kawałek morza i śpiew mew - jeśli można tak to nazwać - który jest bardzo istotny w przedstawieniu - powiedział Sapryk.

Przypomniał, że Gdynia jest "miejscem kultowym" dla środowiska aktorów i reżyserów, w którym co roku przyznaje się nagrody na festiwalu filmowym. - Mój bohater Karol jest cenionym reżyserem filmowym. Wiele osób doszukuje się w nim rysów słynnego reżysera Jerzego Gruzy, ale im więcej takich skojarzeń - tym dla spektaklu lepiej - wyjaśnił.

- Do gabinetu słynnej w całej Gdyni psychoanalityczki przychodzi Karol - polski reżyser, który być może ma już swoją świetność za sobą. Nie przeszkadza to mu w dobrym samopoczuciu na własny temat. Jest mocno napompowany, zadufany, egoistyczny. Jest typem narcyza - mówił.

Zwrócił uwagę, że sceniczny Karol "chce się wygadać". - Liczy na to, że mu to pomoże, bo chwilowo przeżywa kryzys małżeński. Ta godzina terapii zmienia się w rodzaj rachunku sumienia, w dramatyczną walkę zła z dobrem - dodał.

Reżyser podkreślił, że w toku akcji okaże się, że Karol jest "człowiekiem głęboko odczuwającym, który po prostu zapomniał o ważnych rzeczach". - Spuszczamy z niego trochę powietrza. A cały spektakl stanowi rodzaj takiej pigułki mojej miłości do filmów Woody'ego Allena, do mojej żony, która jest psychoanalitykiem. Jest to trochę żart z mojego środowiska - tak często sztucznie napompowanego - wyjaśnił.

Zapowiedział, że w przedstawieniu poruszane są tematy i mody na "częste zmienianie partnerów, odmładzanie się, odszczuplanie, odmarszaczanie, owłasianie". - To spektakl o współczesnych ludziach, którzy już doszli do granicy pewnego absurdu; stąd staramy się spuścić powietrze z balonika ich narcyzmu, przemyśleć to jeszcze raz, zadać sobie parę ważnych pytań. Może uda się jeszcze uratować kilka osób - dodał.

"Szum fal Bałtyku, śpiew mew, gdyńskie plaże - można się zakochać, i to nie tylko w nadmorskim klimacie. Co jednak, jeśli już raz, dawno temu zostało się trafionym przez strzałę amora i ma się co do jego dobrych intencji sporo wątpliwości? Podobno w życiu najważniejsze są miłość, wiara i nadzieja..." - czytamy o spektaklu na stronie Teatru Kamienica.

Scenografię zaprojektował Witold Stefaniak, a kostiumy - Małgorzata Zwolińska. Wizualizacje stworzył Sebastian Mul. Występują Aldona Jankowska i Tomasz Sapryk.

Prapremiera "Zacznijmy jeszcze raz" - 6 listopada o godz. 19.30 na Scenie Orla w Teatrze Kamienica. Kolejne przedstawienia - 7 i 20 listopada br.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji