Artykuły

Warszawa. 1, 2 i 3 listopada kwesta na rzecz Starych Powązek

Dokończenie prac w al. Katakumbowej i odnowienie nagrobków w alei od bramy św. Honoraty do Katakumb zaplanowano dzięki datkom, które będą zbierane 1, 2 i 3 listopada podczas kwesty na Starych Powązkach. Pieniądze będą zbierać m.in. Maja Komorowska i Olgierd Łukaszewicz.

- W tym roku prawie zakończyliśmy odnawianie al. Katakumbowej. Zostały nam jeszcze dwie kaplice do odnowienia na przyszły rok i jeden grób, gdzie właściciel nie zgodził się na odnowę. W ten sposób w przyszłym roku będzie odnowiona al. Katakumbowa i odrestaurowana kilka lat temu cała al. Zasłużonych. Na następny rok planujemy dalsze prace w najstarszej części cmentarza. Odnowiona będzie kaplica Naimskich, kilka innych grobów w różnych miejscach oraz nagrobki przy alei wiodącej od bramy św. Honoraty do al. Katakumbowej - powiedział w poniedziałek w Warszawie przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa Marcin Święcicki.

W tegorocznej zbiórce weźmie udział ok. 250 przedstawicieli świata kultury, nauki, życia społecznego i politycznego. Datki na rzecz Starych Powązek będą zbierać m.in. aktorzy Maja Komorowska, Emilia Krakowska, Olgierd Łukaszewicz i Jan Englert, a także przedstawiciele młodszego pokolenia Adam Zdrójkowski, Anna Gzyra i Adam Fidusiewicz. Towarzyszyć im mają m.in. członkowie zespołu Mazowsze, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i przedstawiciele władz Warszawy. Jak mówią organizatorzy do udziału w kweście zaprosili ministra kultury, prezydenta stolicy, generalnego konserwatora zabytków, stołecznego i wojewódzkiego konserwatora zabytków i inne osoby z organów ochrony zabytków współpracujących z Komitetem.

- Zapraszam wszystkich serdecznie na tegoroczną kwestę na tej polskiej narodowej nekropolii. To najwspanialsza galeria rzeźby polskiej na otwartym powietrzu. Trzeba pamiętać o naszej historii, "gdy gaśnie pamięć ludzka dalej mówią kamienie", jak powiedział kard. Stefan Wyszyński. To jest nasze wspólne dziedzictwo, o które musimy dbać i zachować dla przyszłych pokoleń. To także okazja porozmawiania z ulubionymi artystami, którzy będą uczestniczyć w kweście - podkreślił Święcicki.

Pierwsza kwesta na rzecz Powązek odbyła się 1 listopada 1975 r. Zorganizował ją powstały rok wcześniej Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami. Wzięło w niej udział prawie 200 aktorów, muzyków, pisarzy i plastyków. Idea zbiórki na rzecz renowacji zabytków Powązek zyskała popularność i była kontynuowana również po śmierci założyciela Komitetu pisarza i krytyka muzycznego Jerzego Waldorffa. W 2014 r. Stare Powązki na mocy decyzji prezydenta Bronisława Komorowskiego uznano za pomnik historii.

W roku bieżącym kontynuowano kompleksową odnowę al. Katakumbowej obejmującą kolejne 32 grobowce m.in. rodziny gen. Łubieńskiego, rodzin Ossolińskich i Karłowiczów. Przeprowadzono także konserwację sześciu nagrobków posłów Sejmu Ustawodawczego 1919-1922 m.in. Kazimierza Pużaka, marszałków i wicemarszałków późniejszych kadencji Sejmu RP oraz odnowiono na wnioski rodzin nagrobki rodziny Dąbrowskich i Marii Dobrzyńskiej. W sumie przeprowadzono konserwację 40 nagrobków.

W ubiegłorocznej kweście udało się zebrać 236 tys. zł. Dzięki dotychczasowym zbiórkom łącznie odnowiono 1460 nagrobków i kaplic. Poza kwestą konserwacja i renowacja zabytków Starych Powązek finansowana jest z dotacji m.st. Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także z pieniędzy otrzymywanych od darczyńców - prywatnych osób, firm lub instytucji.

Cmentarz Powązkowski powstał dzięki Melchiorowi Szymanowskiemu, który w 1750 r. ofiarował 2,4 ha gruntu z przeznaczeniem na cmentarz katolicki. Pierwszym pochowanym na Powązkach był ksiądz Wincenty Bartłomiej Skrzetuski, którego pogrzeb odbył się w 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu wybitnych Polaków, m.in. Władysława Reymonta, Leopolda Staffa, Marię Dąbrowską, Stanisława Moniuszkę, Henryka Wieniawskiego i Jana Kiepurę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji