Artykuły

Pranie. "Księga się pisze" Satanowskiego

W sobotę w Praniu wielkie wydarzenie: ogólnopolska premiera nowego spektaklu muzycznego Jerzego Satanowskiego "Księga się pisze". Na plenerowej scenie leśniczówki Pranie w sobotę 29 lipca o godzinie 18 wystąpią: Teresa Budzisz Krzyżanowska, Stanisława Celińska i Mirosław Czyżykiewicz.

Ars poetica

- Nie bez przypadku wybrałem Pranie na premierę. Jest to spektakl mówiono-śpiewany, który skupia się na procesie tworzenia, stąd ten tytuł "Księga się pisze". Trochę nawiązujący do wielkich poszukiwań Brunona Schulza, którego utwór go rozpoczyna - mówi Jerzy Satanowski, reżyser spektaklu. - Od dłuższego czasu szperałem w poszukiwaniu piosenek, które mówiłyby, jaka radość i jaki ciężar łączy się z procesem tworzenia. Z mówionych będą teksty Wisławy Szymborskiej.Tadeusza Różewicza, trochę poetów młodszego pokolenia. Zdradzę też, że w tym zestawie znajdą się wiersze Wojtka Kassa oraz piosenki: Jana Wołka, Bułata Okudżawy, Jacka Klejfa i wielu innych.

Jerzy Satanowski artystyczną współpracę z Praniem utrzymuje od sześciu lat, kiedy po raz pierwszy tam się pojawił. - Co roku Jerzy Satanowski robi coś w Praniu. Jestem bardzo dumny, że razem udało się nam wyprodukować dwa koncerty, takie jak słynna "Ulica szarlatanów"w 2003 roku i w 2004 "Myślenie ma kolosalną przeszłość" koncert z okazji 50-lecia Studenckiego Teatru Satyryków - wspomina Wojciech Kass, szef Muzeum Gałczyńskiego w Praniu. -Te dwie rzeczy powstawały z naszej inicjatywy i później jeździły po całej Polsce. Mówiąc krótko o spektaklu "Księga się pisze" będzie to koncert ars poetica.

Publiczność z lasu

- Pranie jest miejscem wspaniałym, ma wspaniałych gospodarzy i wspaniałą publiczność. Czasami trudno nawet podejrzewać, że nagle pięć minut przed przedstawieniem wyłoni się z lasu tak ogromna rzesza świetnej publiczności - dodaje Jerzy Satanowski. - Ta publiczność stworzona jest do tego miejsca, ona rozumie poezję, piosenkę artystyczną, ma też wspaniałe poczucie humoru. Te właśnie rzeczy decydują, że bardzo chętnie przyjeżdżam do Prania.

Po premierze w Praniu spektakl "Księga się pisze" pokazywany będzie od jesieni w Warszawie w Teatrze na Woli w cyklu "Wielcy aktorzy w małych sztukach".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji