Artykuły

Kołobrzeg. Dwa spektakle na Festiwalu Kaczmarskiego

Dziś w Kołobrzegu zaczyna się III Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego [na zdjęciu] "Nadzieja". Dwa premierowe spektakle oparte na tekstach Jacka Kaczmarskiego i konkurs na interpretację piosenki barda to największe wydarzenia festiwalu.

- Chcemy pokazać Jacka pełnego humoru i refleksji. Nie będzie martyrologii i ikony "Solidarności", ale prawdziwy człowiek - zapowiada Jacek Pechman, dyrektor artystyczny festiwalu.

Wydarzeniem imprezy jest sobotnia premiera spektaklu "Tunel" opartego na ostatnim tomiku wierszy Jacka Kaczmarskiego. Wystąpią: Mirosław Baka, Joanna Lewandowska (znana z musicalu "Metro") i Wojciech Brzeziński, młody aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie. Muzykę skomponowali Hadrian Filip Tabęcki i Paweł Stankiewicz. - To są bardzo dobre teksty pisane przez Jacka w ciągu trzech ostatnich lat życia. Są bardzo muzyczne i myślę, że Kaczmarski chciał je zaśpiewać - mówi Hadrian Filip Tabęcki. - Jest to jednocześnie najbardziej osobisty Kaczmarski. Jesteśmy zadowoleni ze spektaklu i za miesiąc wchodzimy do studia, żeby nagrać płytę z tym materiałem.

Festiwal to przede wszystkim konkurs na interpretację piosenki Jacka Kaczmarskiego. Każdy z 16 uczestników wykona dwie piosenki -jedną z repertuaru barda oraz autorską. Na zakończenie pierwszego dnia - premiera spektaklu "Spotkanie w porcie" w reżyserii Jacka Pechmana. Wystąpią: Kuba Sienkiewicz, Piotr Bukartyk, Jacek Bończyk i kwartet ProForma. - W przedstawieniu o knajpiano-peerelowskim charakterze znajdą się piosenki z programu "Bankiet" - zapowiada Pechman.

Festiwal organizuje Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego. Patronat honorowy objął m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i minister kultury Kazimierz Ujazdowski, natomiast patronat prasowy - "Gazeta Wyborcza".

W piątek odbędzie się aukcja pamiątek po Jacku (m.in. książka z autografem i kopie rękopisów) na rzecz walczącej z nowotworem 14-letniej kołobrzeżanki Natalii Kacperek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji