Artykuły

Warszawa. Pokaz spektaklu "Ja, Michał z Montaigne" w Iluzjonie

30 września o godz. 19.00 w Kinie Iluzjon odbędzie się pokaz rejestracji spektaklu "Ja, Michał z Montaigne" w reż. Grzegorza Warchoła w ramach Festiwalu Warszawa Singera. Po projekcji - spotkanie z Józefem Henem, które poprowadzi Monika Wasowska.

"Ja, Michał z Montaigne"

Polska 1993, 82 min, pokaz w ramach cyklu: Scenarzysta Józef Hen

Michał z Montaigne w wyobraźni widzów pozostanie już na zawsze związany z odtwórcą tej postaci - prorokowała recenzentka spektaklu w Teatrze Polskim, po premierze sztuki Józefa Hena w maju 1984. Po dziesięciu latach Gustaw Holoubek jeszcze raz zmierzył się z tą rolą, w inscenizacji telewizyjnej.

"Ja, Michał z Montaigne" to autoadaptacja obszernej monografii poświęconej autorowi "Prób". Zarówno dzieło XVI-wiecznego pisarza i myśliciela, jak też książka Hena, obficie przywołująca cytaty z Montaigne'a, to lektura frapująca, chociaż nie dla wszystkich. "Dopiero po czterdziestce, jeśli ktoś weźmie książkę Montaigne'a i położy na nocnym stoliku, z pewnością czyta ją dla przyjemności" - mówił pisarz w wywiadzie.

W sztuce stary Montaigne bawi się w teatr domowy. Przygotowuje przedstawienie o samym sobie i gra w nim siebie.Przypomina własną przeszłość, a zarazem najbardziej dramatyczne epizody z historii Francji - noc św. Bartłomieja, walki hugonotów i katolików, upadek Walezjuszy, zwycięstwo Henryka Burbona. Nie waha się też odsłonić sfery bardzo intymnej prywatności. Jego partnerką w osobliwym spektaklu jest Margaryta (Joanna Trzepiecińska), dziewczyna, którą pokochał u schyłku życia.

***

Józef Hen, urodzony w Warszawie w 1923 roku jako Józef Henryk Cukier pisarz, reportażysta, reżyser, dramaturg i publicysta, w swoim bogatym literackim dorobku poruszający głównie tematykę wojenną, biograficzną i historyczną, w latach 50. i 60. zaczął pisać scenariusze według własnej prozy. Powstały wówczas m.in. słynne "Krzyż walecznych" (1958) i "Nikt nie woła" (1960) w reż. Kazimierza Kutza, "Dwa żebra Adama" (1963) w reż. Janusza Morgensterna czy "Prawo i pięść" (1964) w reż. Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego. W latach 70. i 80., podkreślając wielokulturowość Rzeczpospolitej Obojga Narodów, napisał "Przypadki starościca Wolskiego" (1976), książkę, której wątki fabularne stanowiły kanwę scenariuszy do filmu "Ostrze na ostrze" (1983) i serialu "Rycerze i rabusie" (1984). Na podstawie "Crimen. Opowieści jarmarcznej" powstał w 1988 roku serial historyczno-przygodowy "Crimen" w reżyserii Laco Adamika, z Bogusławem Lindą w roli głównej.

Hen jest także autorem scenariuszy do ekranizacji polskiej prozy obyczajowej - "Granicy" Zofii Nałkowskiej (1977) oraz "Chama" Elizy Orzeszkowej (1980), a także seriali telewizyjnych i spektakli teatralnych, takich jak m.in. "Życie Kamila Kuranta" (1983) i "Królewskie sny" ( 1988) oraz "Ja, Michał z Montaigne" (1993) w reżyserii Grzegorza Warchoła.

Zdaniem krytyków pisarz obdarzony jest niezwykłą zdolnością do ciekawego, barwnego ujęcia fabuły, jego twórczość wyróżnia ponadto wyjątkowy realizm psychologiczny. Nie bez znaczenia jest też fakt, że - co rzadkie w polskiej literaturze - erotyka w ujęciu Hena pozbawiona jest cienia pruderii. Wszystko to sprawia, że jego teksty były (i wierzymy, że zawsze będą) chętnie przenoszone na ekran.

Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a, Sala Stolica

Bilety w cenie 12 i 14 zł, rezerwacja i zakup biletów na www.iluzjon.fn.org.pl oraz w kasie kina (codziennie w godz. 14.30 - 20.30 lub na godzinę przed pierwszym seansem): tel. 22 848 33 33 i e-mail: kasa.iluzjon@fina.gov.pl

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji