Artykuły

Internet. Artyści w kampanii przeciwko nienawiści

- Jeśli nie protestuję, kto zaprotestuję, kiedy mnie zaatakują? Bądźmy z tymi, których prześladują. Bądźmy solidarni - apelują artyści, którzy wzięli udział w kampanii społecznej Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita.

W spocie nawołującym do solidarności udział wzięli: aktor Andrzej Seweryn, aktorka Magdalena Boczarska, satyryk Krzysztof Materna, aktorka Julia Kijowska, aktorka Bożena Stachura, muzyk Jacek Kleyff, aktor Filip Kosior i aktorka Maria Dębska.

Artyści w trwającym niecałe dwie minuty klipie wymieniają mniejszości, grupy zawodowe i społeczne, które w ostatnim czasie były w Polsce prześladowane: osoby niepełnosprawne, kobiety, uchodźców, Ukraińców, Żydów, gejów, lesbijki, osoby transseksualne, sędziów i nauczycieli.

Spot zaczyna się od cytatu z twórczości Martina Niemöllera, niemieckiego teologa, luterańskiego pastora i działacza antynazistowskiego, który po II wojnie światowej aktywnie działał na rzecz pokoju.

Otwarta Rzeczpospolita wyjaśnia, że spot powstał w odpowiedzi na wydarzenia w Białymstoku, wypowiedzi hierarchów kościelnych i polityków. Stowarzyszenie liczy na to, że dzięki kampanii uda się zapobiec nienawiści zwykłych ludzi, która stała się codziennością.

Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita powstało w 1999 roku, a jego motto brzmi: "Chcemy żyć w społeczności wolnej od uprzedzeń, szanującej odmienność, broniącej godności człowieka".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji