Artykuły

Gdańsk. Dziś rusza XXIII Festiwal Szekspirowski

Kilkadziesiąt spektakli, m.in. z Węgier, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Armenii, Chorwacji, Rosji, Niemiec, Włoch i Polski, zaprezentowanych zostanie w ramach 23. Festiwalu Szekspirowskiego, który rozpocznie się w Gdańsku w piątek wieczorem, a potrwa do 4 sierpnia.

Festiwal rozpocznie polska adaptacja "Jak wam się podoba" w reżyserii Krystyny Jandy zrealizowana przez Teatr Wybrzeże w Gdańsku. Premiera sztuki miała miejsce na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na miesiąc przed festiwalem, a w piątek wieczorem przedstawienie zostanie pokazane na deskach tego teatru w ramach inauguracji Festiwalu.

W nurcie głównym tegorocznej edycji imprezy można będzie zobaczyć m.in.: "Lady Makbet" w w wykonaniu mPerfect Dancers (Włochy), "Romea i Julię" - Yerevan State Chamber Theatre (Armenia), "Tytusa Andronikusa" - Teatr Młodych z Zagrzebia (Chorwacja), "Uncle Maroye Re-Examined" - koprodukcję House of Marin Drzić, Marin Drzić Theatre i Midsummer Scene (Chorwacja/Wielka Brytania) oraz "Rzym" - na podstawie "Koriolana", "Juliusza Cezara" oraz "Antoniusza i Kleopatry" Szekspira - Deutsches Theater z Berlina (Niemcy).

Dyrektor artystyczny Festiwalu Szekspirowskiego Jerzy Limon powiedział w piątek na konferencji prasowej zapowiadającej imprezę, że organizatorzy bardzo się cieszą, że udało im się sprowadzić berliński spektakl. - Przedstawienie, które zaprezentuje ten, chyba najbardziej znany na świecie berliński teatr, to kompilacja trzech dramatów Szekspira, które w całości, bądź częściowo, rozgrywają się w Rzymie, a ukazują one wszystkie wątki, które Szekspir porusza w swoich sztukach, czyli ludzkie namiętności, nienawiść, intrygę polityczną, morderstwa, zamachy stanu i miłość, która nie prowadzi do niczego dobrego. To wszystko tam jest, może nawet spotęgowane. W odczuciach niektórych ten zaprezentowany tam świat człowieka jest zbyt okrutny, ale jakoś nie widać żebyśmy dążyli ku dobru w skali świata - powiedział Limon.

Nowością w tegorocznej edycji imprezy będą dwa spektakle w cyklu "Wokół Szekspira", w ramach którego organizatorzy zdecydowali się prezentować przedstawienia oparte o sztuki autorstwa dramaturgów współczesnych Szekspirowi lub inspirowane jego twórczością. W tym nurcie widzowie będą mogli zobaczyć dwie sztuki. Będzie to przedstawienie według współczesnego tekstu Toma Stopparda - "Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją" z udziałem międzynarodowego zespołu pochodzącego z Węgier, Rumunii i Wielkiej Brytanii oraz sztuka "Rycerz Ognistego Pieprzu" Francisa Beaumonta w wykonaniu Cheek by Jowl i the Moscow Pushkin Drama Theatre.

Jak powiedział Limon, "Rycerz Ognistego Pieprzu", to sztuka eksperymentalna. - Ciekawa nie tylko dlatego, że powstała za życia Szekspira, w 1607 roku, ale powstała ona dla teatru dziecięcego. Jest ona parodią średniowiecznego romansu rycerskiego, który w Anglii był bardzo popularny. Jest też satyrą na nową klasę mieszczańską, która ma aspirację bycia czym nie jest - powiedział Limon.

Na Festiwal Szekspirowski złoży się też alternatywny nurt SzekspirOFF, odbywający się w formule konkursowej. W tegorocznej edycji w jego ramach zaprezentowanych zostanie 13 spektakli z Polski i z zagranicy. Doboru przedstawień dokonał kierownik artystyczny SzekspirOFF - Krzysztof Grabowski. Spektakle w tym konkursie oceniać będzie 3-osobowe jury w składzie: Ewelina Marciniak, Paweł Łysak i Paweł Szkotak.

W zestawie alternatywnych spektakli znalazły się m.in. "The Clown" na podstawie "Króla Leara", który to spektakl wykona GalfHar ARt z Armenii, "Juliusz Cezar" przygotowany przez Royal Academy of Dramatic Art z Wielkiej Brytanii oraz "Shakespeare Shake" chińskiego Shanghai International Study University.

Zaprezentowane zostaną też: "Burza" Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu, "Duchy Szekspira" (na podstawie "Juliusza Cezara", "Makbeta", "Hamleta", "Otella", "Romea i Julii" i "Dwóch Panów z Werony") w wykonaniu studentów Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, "Ecce Homo" (na podstawie "Makbeta", "Króla Leara", "Juliusza Cezara" oraz "Faustusa" Ch. Marlowe'a) w wykonaniu Teatru Bakałarz, "RYSZ\\\ARD" (na podstawie "Ryszarda III") w wykonaniu Teatru R3 oraz "Mała premiera - Hamlet" w wykonaniu Teatru Polskiego w Poznaniu i uczniów Szkoły Podstawowej nr 83 z tego samego miasta.

W trakcie Festiwalu będzie też miał miejsce finał Konkursu o Złotego Yoricka, w ramach którego prezentowane są najlepsze najnowsze polskie adaptacje sztuk Szekspira. Doboru trzech przedstawień (wybranych spośród kilkunastu), które znalazły się w finale i zostaną pokazane w czasie festiwalu, dokonał Łukasz Drewniak.

Będą to: "Hamlet" w reżyserii Mai Kleczewskiej z Teatru Polskiego w Poznaniu, "Wieczór Trzech Króli" w reżyserii Łukasza Kosa z Teatru Osterwy w Lublinie oraz "Kupiec wenecki" w reżyserii Szymona Kaczmarka z Nowego Teatru w Słupsku.

Jury w konkursie o Złotego Yoricka stworzą: Jacek Kopciński, Dorota Buchwald oraz Roman Pawłowski.

Spektakle składające się na tegoroczny Festiwal prezentowane będą w kilku lokalizacjach, w tym w foyer, na tarasie i dziedzińcu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, w Centrum św. Jana, scenach Teatru Wybrzeże, w Teatrze w Oknie i Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Integralną częścią festiwalu będzie też Letnia Akademia Szekspirowska tj. warsztaty, spotkania z twórcami, próby otwarte i seminaria.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji