Artykuły

Gdańsk. "Raj dla opornych" z Wybrzeża dziś w Krakowie

"Raj dla opornych" Michele Riml w reżyserii Krystyny Jandy bierze udział w 10. edycji Krakowskich Miniatur Teatralnych. Spektakl zostanie zaprezentowany już dziś o godzinie 19 na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury.

O FESTIWALU

Festiwal ma na celu zaprezentowanie publiczności spektakli które w Krakowie dotychczas nie były prezentowane, a zostały stworzone przez najlepszych w kraju mistrzów gatunku, z gwiazdorską obsadą aktorską.

O SPEKTAKLU

Ulubieńcy publiczności Karol i Barbara (Mirosław Baka i Dorota Kolak) z SEKSU DLA OPORNYCH, kilka lat później. Tym razem uczą się rozkładać namiot i żyć na łonie natury. Zajmują się pojęciem szczęścia i wolności razem z siostrą Barbary (Małgorzata Brajner), nową postacią w historii. Równie zabawną i wzruszającą. Jeśli SEKS DLA OPORNYCH był rodzajem terapii małżeńskiej, RAJ DLA OPORNYCH jest terapią życia.

Krystyna Janda o spektaklu: "RAJ DLA OPORNYCH jest nie tyle dalszym ciągiem historii Karola i Barbary, co opowieścią o tych bohaterach w innej sytuacji, zajmujących się sprawami palącymi dla wielu: kłopotami z synem i brakiem pieniędzy, emeryturą i nieumiejętnością znalezienia się w nowej sytuacji życiowej. Ten zabawny tekst jest w rezultacie - na końcu, po wyjściu z przedstawienia - gorzki, nawet bolesny. A Barbara i Karol oraz nowa postać, siostra Barbary, Diana, są nam bliscy, podobni do nas i dla nas - czuli. Obserwujemy ich - nasze lęki, śmieszności, nieumiejętności i małości... znajome, przejmujące lękiem i niepokojem.

Śmiejąc się z nich, śmiejemy się z siebie. Mili Państwo, zapraszamy Was na komedię, komedię czułą i ludzką. Na zabawny wieczór w teatrze, który potrafi zmienić w życiu wiele."

"Identyfikacja widza z bohaterem - to klucz do sukcesu tekstów Riml, wyreżyserowanych przez Krystynę Jandę. Każda kobieta na widowni ma w sobie coś z Barbary, która boi się starości i pragnie od życia czegoś więcej. Każdy mężczyzna widzi w Karolu kawałek siebie, swój strach o stratę pracy i upodobanie do świętego spokoju. W bohaterach i dialogach przeglądamy się jak w lustrze."

Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza

***

Michele Riml

RAJ DLA OPORNYCH

Tłumaczenie: Małgorzata Semil

Reżyseria: Krystyna Janda

Polskie teksty piosenek: Jacek Cygan

Światło: Adam Czaplicki

Choreografia: Anna Iberszer

Scenografia i kostiumy: Magdalena Maciejewska

Projekt plakatu: Ryszard Kaja

W spektaklu występują: Dorota Kolak (Barbara), Mirosław Baka (Karol), Małgorzata Brajner (Diana).

Asystent scenografa i kostiumologa: Joanna Kuś

Asystent reżysera i producent wykonawczy: Ewa Ratkowska

Asystent producenta wykonawczego: Agnieszka Różańska

Prapremiera: 6 czerwca 2015 roku na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże oraz 13

czerwca 2015 roku w Teatrze Polonia

Czas: 2 godziny (jedna przerwa)

Przedstawienie powstało w koprodukcji z warszawskim Teatrem Polonia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji