Artykuły

Osiecka jest dobra na wszystko

"Osiecka. Archipelagi" w reż. Jacka Bały na Scenie Letniej Teatru Miejskiego w Gdyni. Pisze Katarzyna Fryc w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.

Teatr Miejski w Gdyni latem zaprasza na Scenę Letnią w Orłowie na muzyczny spektakl "Osiecka. Archipelagi" - niezobowiązującą wakacyjną rozrywkę z piosenkami, które znamy na pamięć.

Kolejny rok artyści Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni przygotowują na wakacje muzyczne przedstawienie, które przez ponad miesiąc prezentują na deskach plażowej Sceny Letniej w Orłowie. W poprzednich latach były to spektakle "Jeszcze bardziej zielona gęś" z tekstami Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (2014 r.), "Piosenka jest dobra na wszystko" (2015) czy "Jesteśmy na wczasach" (2017) z utworami Wojciecha Młynarskiego.

Tym razem jest to "Osiecka. Archipelagi" w reżyserii Jacka Bały (który w Gdyni zrealizował "Amadeusza", "Balladynę" i "Mistrza i Małgorzatę") - spektakl składający się z piosenek poetki z warszawskiej Saskiej Kępy, a także fragmentów jej tekstów dramatycznych i wierszy.

Akcja "Osieckiej" w zamyśle reżysera rozgrywa się na pokładzie transatlantyku "Batory", a jej bohaterami są pasażerowie liniowca. Wśród nich płynący na występy do Stanów Maryla Rodowicz (Dorota Lulka) i Stan Borys (Bogdan Smagacki), którzy brawurowo wykonują "Małgośkę" i "Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma". Kolejni pasażerowie "Batorego", z których większość to ludzie po przejściach, wykonują największe przeboje z tekstami Agnieszki Osieckiej. Spośród zespołu Teatru Miejskiego pod względem wokalnym najlepiej wypadają - oprócz Lulki i Smagackiego - także Beata Buczek-Żarnecka, Elżbieta Mrozińska, Rafał Kowal i Maciej Wizner, wspierani przez gościnnie występujących w Orłowie Weronikę Nawieśniak, Jakuba Kornackiego i Jarosława Tyrana.

I choć przyznać trzeba, że wiele piosenek zaśpiewanych jest z wdziękiem (zwłaszcza "Zielono mi" Buczek-Żarneckiej i Kornackiego oraz "Na zakręcie" Mrozińskiej), całość nie wykracza poza poziom niezobowiązującej rozrywki spod znaku wakacyjnego kramu z piosenkami.

***

Prapremiera 29 czerwca. Kolejne spektakle: 4-7 lipca godz. 20. Bilety w cenie 50-60 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji