Artykuły

Londyn. "Odprawa posłów greckich" Jana Kochanowskiego w Globe

Aktorzy londyńskiego teatru Shakespeare's Globe zaprezentowali w niedzielę "Odprawę posłów greckich" Jana Kochanowskiego w tłumaczeniu Charlesa Kraszewskiego w ramach międzynarodowej akcji "świat czyta Kochanowskiego".

"Odprawa posłów greckich" znalazła się w programie trwającego od środy festiwalu "Szekspir i Polska" legendarnego Globe w ramach inicjatywy "Read not Dead" (ang. Czytane, nie martwe), przybliżającej niektóre z około 400 sztuk napisanych przez autorów w czasach Szekspira.

Aktorzy dostają rano tekst sztuki do ręki, a późnym popołudniem - po ledwie jednym dniu prób - prezentują swoją interpretację zgromadzonej publiczności.

W niedzielny wieczór widzowie mogli także posłuchać "Trenów" Kochanowskiego, które - jak zaznaczono w programie - były uznawane przez laureata literackiej Nagrody Nobla Seamusa Heaneya za "polski ekwiwalent +Sonetów+ Szekspira".

"Kiedy Kochanowski napisał ("Odprawę...") w 1579 roku, Szekspir miał ledwie 15 lat. To daje nam okazję do spojrzenia na początek, narodziny polskiego teatru, bo to pierwsza sztuka po polsku" - tłumaczył w rozmowie z polskimi mediami dyrektor ds. edukacji Shakespeare's Globe Patrick Spottiswoode.

Rozmówca PAP dodał, że o jej istnieniu dowiedział się przed kilkoma laty, kiedy otrzymał w prezencie wydanie sztuki i przeczytał je w samolocie, lecąc do Warszawy na jeden z festiwali teatralnych.

- Pomyślałem sobie: to ciekawe, ale pewnie to jakiś może mniej znaczący autor. Później przyjechałem do Warszawy i zorientowałem się, że danego dnia przypadał dzień Kochanowskiego. My nawet nie mamy dnia Szekspira w Anglii! Co tu się wyprawia!? - wspominał ze śmiechem dyrektor programu edukacji w Globe.

Jak przypomniał, elegancki egzemplarz "Odprawy posłów greckich" trafił także do rąk pary książęcej Williama i Kate podczas ich wizyty w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku w 2017 roku.

Oprócz Londynu, sztuka została przedstawiona także w Nowym Jorku, Los Angeles, Atenach, Madrycie i Warszawie, w efekcie szerszej inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza, Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza i Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji