Artykuły

Gdańsk-Gdynia. Moniuszko i Osiecka na afiszach

Transmisja opery Stanisława Moniuszki na Targu Węglowym w Gdańsku, którą poprzedzą minirecitale na przedprożach kamienic na Głównym Mieście, a na Scenie Letniej teatru Miejskiego w Gdyni - premiera spektaklu "Osiecka. Archipelagi". To teatralne propozycje na ten weekend.

Opera na Targu Węglowym

TARG WĘGLOWY, NIEDZIELA, 30 czerwca, godz. 18-22, Gdańsk, wstęp wolny

To już tradycja. Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku po raz kolejny organizuje plenerowy pokaz opery. W tym roku, z okazji rocznicy 200. urodzin, będzie to spektakl Stanisława Moniuszki "Paria" transmitowany na żywo z Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu. To ostatnie dzieło w dorobku polskiego kompozytora, które premierę miało w Warszawie na trzy lata przed jego śmiercią. "Paria" jest także kolejną operą z librettem Jana Chęcińskiego, który współpracował z Moniuszką przy "Strasznym dworze". Spektakl, który powstał na motywach tragedii francuskiego poety i dramaturga Casimira Delavigne'a pod tym samym tytułem, jest tragedią o miłości. Rzecz dzieje się w Indiach. Zwycięski wódz Idamor zwierza się swemu powiernikowi z miłości do kapłanki, córki naczelnika kasty braminów - Neali. Młody wódz, który obronił kraj przed wrogiem, został wybrany przez arcykapłana na męża Neali. Nikt jednak nie wie, że fetowany wódz wywodzi się z niższej kasty społecznej - jest pariasem. Poznański spektakl, który dzięki platformie Operavision będzie można zobaczyć w Gdańsku, reżyseruje Graham Vick z Wielkiej Brytanii. W Gdańsku transmisję opery poprzedzą minirecitale na przedprożach kamienic na Głównym Mieście w wykonaniu: Katarzyny Hołysz, Leszka Skrli, Karoliny Sikory, przy akompaniamencie Liany Korunnej i Łukasza Jankowskiego (godz. 15-17). Operę komentować publiczności będą Katarzyna Hołysz i Jerzy Snakowski.

--

Premiera na Scenie Letniej

SCENA LETNIA W ORŁOWIE Premiera: SOBOTA, 29 czerwca, godz. 20, bilety: 80 zł, Kolejne spektakle: NIEDZIELA, 30 czerwca, CZWARTEK, 4 lipca, godz. 20, bilety: 50-60 zł, Gdynia

Od tygodnia trwają wakacje. A jak wakacje, to plenerowa scena w Orłowie. Pierwszą premierą na Scenie Letniej w Orłowie będzie spektakl Jacka Bały na podstawie tekstów Agnieszki Osieckiej - "Osiecka. Archipelagi" [na zdjęciu]. Rzecz się dzieje na statku "MS Batory", a na jego pokładzie plejada barwnych postaci w rejsie ku lepszemu światu. Jak mówi dyrektor Teatru Miejskiego w Gdyni Krzysztof Babicki, reżyser Jacek Bała bardzo długo pracował nad spektaklem na podstawie tekstów dramatycznych, listów i piosenek Agnieszki Osieckiej. Do spektaklu zaangażował też niemal cały zespół gdyńskiej sceny, a także aktorów gościnnych. Poza piątkową premierą spektakl będzie grany od czwartku do niedzieli przez pierwsze dwa tygodnie oraz powróci w ostatni weekend Sceny Letniej w sierpniu. A co jeszcze czeka na widzów na plenerowej scenie w Gdyni? Będą znane już "Jesteśmy na wczasach" w reżyserii Jarosława Kiliana na podstawie tekstów Wojciecha Młynarskiego, "Komedia omyłek" Williama Szekspira w reżyserii Tadeusza Bradeckiego oraz "Bóg mordu" Yasminy Rezy w reżyserii Tomasza Mana.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji