Artykuły

Warszawa. Weekendowe Imieniny Jana Kochanowskiego

W sobotę w warszawskim Ogrodzie Krasińskich odbywać się będzie organizowany przez Bibliotekę Narodową piknik literacki Imieniny Jana Kochanowskiego. W niedzielę zaplanowano symultaniczne czytanie "Odprawy posłów greckich" w sześciu miastach Europy i USA.

Na trzech scenach ustawionych w Ogrodzie Krasińskich odbędzie się w sobotę kilkanaście spotkań z pisarzami, a także koncerty, spektakle i mecz poetycki - dwie drużyny aktorów będą konkurować w interpretowaniu wierszy.

Bohaterem tegorocznego pikniku literackiego Imieniny Jana Kochanowskiego jest Gustaw Herling-Grudziński. Z tej okazji z Neapolu przyleci do Warszawy Marta Herling, która - w rozmowie z Jerzym Kisielewskim - opowie o dzieciństwie u boku ojca-pisarza. Postać autora "Innego świata" stanie się też pretekstem do rozmowy z Joanną Bator i Iloną Wiśniewską o pisaniu daleko poza granicami Polski, a Stefan Chwin i Tadeusz Sobolewski opowiedzą, jakie to uczucie oddać w ręce czytelników swój dziennik. W czasie Imienin Jana Kochanowskiego będzie można również poznać fragmenty korespondencji Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Jerzego Giedroycia. Listy przeczyta Jarosław Gajewski, a porozmawiają o nich Włodzimierz Bolecki i Rafał Habielski. W sobotę w Ogrodzie Krasińskich działać też będzie literacka poradnia "dla niezdecydowanych, nieczytających i tych, którzy już wszystko przeczytali" - zapowiadają organizatorzy.

Imieniny Jana Kochanowskiego to także kiermasz książki. Jak co roku, w Ogrodzie Krasińskich będzie można znaleźć kilkadziesiąt stoisk polskich wydawnictw - także tych specjalizujących się w literaturze dziecięcej, z myślą o najmłodszych uczestnikach pikniku przygotują one warsztaty z pisarzami i ilustratorami. Dla młodych czytelników zagra zespół Jerz Igor, a popularni aktorzy przedstawią swoją interpretację "Mirabelki" Cezarego Harasimowicza.

Nie ma Imienin Jana Kochanowskiego bez meczu poetyckiego - dwie drużyny aktorów zmierzą się na interpretacje wierszy, tym razem autorstwa poetów emigracyjnych. Stałym punktem programu imprezy jest wykonanie "Pieśni świętojańskiej o Sobótce", którą w tym roku wykonają Wojtek Urbański & Kwiat Jabłoni, łącząc elektronikę z akustycznymi instrumentami. Fraszki Jana Kochanowskiego zinterpretuje na nowo Teatr Improwizowany Klancyk.

Podczas sobotniego pikniku literackiego nie zabraknie również akcentów związanych z samym Ogrodem Krasińskich, z przyrodą i jej ochroną. O drzewach i przemijaniu w świecie natury opowie Urszula Zajączkowska, o wodzie - Aleksandra Kardaś, a o zamieszkujących Warszawę zwierzętach - Arkadiusz Szaraniec. Cały dzień świętowania zakończy tradycyjny już dansing pod gołym niebem, w czasie którego zagra Jazz Band Młynarski-Masecki.

W tym roku Imieniny Jana Kochanowskiego przedłużą się o kolejny dzień - niedzielę - i nabiorą międzynarodowego charakteru. W niedzielę, jednocześnie w sześciu miejscach na świecie: w Warszawie, Londynie, Nowym Jorku, Los Angeles, Madrycie i Atenach, zostanie odczytana "Odprawa posłów greckich" Jana Kochanowskiego. Czytania odbędą się w pięciu wersjach językowych: polskiej, greckiej, hiszpańskiej i w dwóch wersjach w języku angielskim - brytyjskiej, wiernej epoce poety i uwspółcześnionej amerykańskiej. Różne aranżacje i interpretacje pierwszego dramatu napisanego w języku polskim będzie można oglądać na żywo na platformie streamingowej howlround.com. Wieczorem tego samego dnia "Odprawę..." usłyszymy również na Placu Defilad w Warszawie, gdzie odbędzie się multimedialny pokaz i skrót wszystkich czytań, połączony z występami na żywo studentów Akademii Teatralnej.

Warszawskie czytanie "Odprawy posłów greckich" odbędzie się w Instytucie Teatralnym w niedzielę o godz. 17:00. To właśnie na terenie Jazdowa tragedię Kochanowskiego wystawiono po raz pierwszy 12 stycznia 1578. Było to zarazem pierwsze przedstawienie teatralne w Warszawie, o czym przypomina tablica wmurowana w ścianę budynku Instytutu Teatralnego. "Prapremierowe wykonanie >>Odprawy posłów greckich<< otworzyło dzieje polskiego dramatu politycznego, zawieszając wysoką poprzeczkę ideowemu obliczu narodowego teatru polskiego. Do pierwszego wystawienia tragedii doszło w niezwykłych okolicznościach. Stworzono bardzo kosztowne dekoracje, a role powierzono młodzieńcom z magnackich rodów. Historyczny zbieg okoliczności sprawił także, że na widowni zasiadły najważniejsze osoby w państwie - z parą królewską na czele. Spektakl nabrał dzięki temu nowego znaczenia i miał konsekwencje polityczne oraz obywatelskie" - przypomina Instytut Teatralny.

W czytaniu w Instytucie wezmą udział wybitni aktorzy, profesorowie Akademii Teatralnej m.in. Andrzej Strzelecki, Wojciech Malajkat, Mariusz Benoit, Anna Seniuk, a także studenci AT. Reżyserii podjął się Waldemar Raźniak. Na gości czekać będą leżaki i lemoniada.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji