Artykuły

Gdynia. Wkrótce inauguracja Sceny Letniej w Orłowie

Trzy tytuły na Scenie Letniej w Orłowie i jeden na małej scenie (w kawiarni) zagra latem Teatr Miejski w Gdyni. Sezon letni potrwa od 29 czerwca do 12 sierpnia i zainauguruje go premiera spektaklu "Osiecka. Archipelagi" w reżyserii Jacka Bały. Nowy tytuł ma zostać zagrany aż 14 razy.

Na Darze Pomorza zagrane będą wszystkie premiery tej sceny Miejskiego. Ponadto, ciekawie zapowiada się program seansów filmowych, prezentowanych w poniedziałki i wtorki.

Scena Letnia otwarta będzie przez wszystkie dni tygodnia. W poniedziałki i wtorki o godz. 21:30 prezentowane będą seansy filmowe "Kina Letniego w Orłowie", zaś od środy do niedzieli o godz. 20 zobaczyć będzie można spektakle teatralne, wyprodukowane przez Teatr Miejski w Gdyni, gospodarza Sceny Letniej. We wtorki Miejski gra spektakle na "Darze Pomorza".

Wydarzeniem sezonu jest premiera "Osiecka. Archipelagi" [na zdjęciu], do której tekst na podstawie twórczości Agnieszki Osieckiej przygotował reżyser spektaklu Jacek Bała (w Gdyni reżyserował m.in. "Amadeusza", "Balladynę" czy "Mistrza i Małgorzatę"). Spektakl zabierze widzów w wakacyjny rejs statkiem pasażerskim "Batory" ku lepszemu światu. Na pokładzie znajdzie się plejada barwnych postaci i gwiazda wieczoru. W spektaklu weźmie udział niemal cały zespół Teatru Miejskiego oraz dwóch gościnnych aktorów - Jakub Kornacki i Jarosław Tyran. Premiera 29 czerwca. Później spektakl grany będzie 30 czerwca, od 4 do 7 i 11-14 lipca oraz 8-11 sierpnia.

- "Osiecka. Archipelagi" to właściwie prapremiera, bo Jacek Bała bardzo długo pracował nad tekstem, który składa się nie tylko z piosenek Agnieszki Osieckiej, ale też fragmentów jej tekstów dramatycznych czy listów. Wszystko dzieje się na MS Batory, z pięknymi aranżacjami Piotra Salabera, kostiumami Sabiny Czupryńskiej i choreografią Michała Pietrzaka. Po premierowym weekendzie grać będziemy ten tytuł od czwartku do niedzieli, przez dwa pierwsze weekendy lipca i ostatni weekend Sceny Letniej w sierpniu. Poza tym zaprosimy widzów na niewygrany spektakl "Jesteśmy na wczasach..." z muzyką Wojciecha Młynarskiego, który zagramy przez dwa przedłużone weekendy oraz na pożegnanie z tytułem obecnym w repertuarze Sceny Letniej od czterech lat - "Komedia omyłek" - mówi Krzysztof Babicki, dyrektor artystyczny Teatru Miejskiego w Gdyni.

Wspomniane "Jesteśmy na wczasach..." w reżyserii Jarosława Kiliana na podstawie tekstów Wojciecha Młynarskiego także umiejscowiono na wakacjach, tyle, że na gdyńskiej plaży, do czego nawiązują kostiumy bohaterów. Spektakl obejrzeć będzie można od 18 do 21 lipca i w dniach 1-4 sierpnia. Schodzącą z afisza po tym sezonie "Komedię omyłek" Szekspira w reżyserii Tadeusza Bradeckiego będzie można zobaczyć tylko czterokrotnie - od 25 do 28 lipca. Natomiast na małej scenie (przy kawiarni) Sceny Letniej grany będzie jedyny w tym roku tytuł przeniesiony z teatru w plener - "Bóg mordu" Yasminy Rezy w reżyserii Tomasza Mana. Ten spektakl grany będzie w środy 3, 10, 31 lipca oraz 7 sierpnia.

- "Bóg mordu" latem przeżywa prawdziwe oblężenie, dlatego co roku przenosimy ten tytuł do kawiarni przy Scenie Leniej, gdzie nabiera on nieco innego charakteru niż w teatrze. Chcielibyśmy grać go tam we wszystkie wakacyjne środy trwania sezonu na Scenie Letniej, ale to niemożliwe, bo w przypadku wznowienia naszych letnich produkcji po roku przerwy, potrzebujemy w te środy dwóch prób wznowieniowych. Dlatego na granie "Boga mordu" przed "Jesteśmy na wczasach..." i "Komedią omyłek" brakuje już czasu - wyjaśnia Krzysztof Babicki.

Po raz drugi z rzędu nie będzie niestety poniedziałkowych koncertów jazzowych i niedzielnych czytań dla dzieci. Za to w każdy poniedziałek i wtorek, od 1 lipca do 12 sierpnia o godz. 21:30 na Scenie Letniej w Orłowie prezentowane będą filmy w ramach "Kina Letniego w Orłowie". Na dobry początek (1 lipca) zobaczymy obraz nagrodzony trzema Oscarami i trzema Złotymi Globami - "Green Book" w reż. Petera Farrelliego. Później odrobinę dreszczyku zapewni thriller "Nigdy cię tu nie było" w reż. Lynn Ramsey (2 lipca). Nie zabraknie również nagrodzonego na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes filmu "Dogman" w reż. Mateo Garrone (8 lipca), czy pokazywanego w Polsce przedpremierowo brazylijskiego "Loveling" w reż. Gustavo Pizziego (9 lipca).

Potem czekają nas jeszcze "I tak cię kocham" w reż. Michaela Showaltera (15 lipca), "Lato" w reż. Kiriłła Sieriebriennikowa (16 lipca), "Happy End" w reż. Michaela Haneke (22 lipca), "Ostatnie prosecco hrabiego Ancillotto" w reż. Antonio Padovana (23 lipca), "Anioł" w reż. Luisa Ortegi (29 lipca), "Mój piękny syn" w reż. Felixa Van Groeningena (30 lipca), "Bestie z południowych krain" reż. Benh Zeitlin (5 sierpnia), "Zabicie Świętego Jelenia" w reż. Jorgosa Lantimosa (6 sierpnia). Na koniec Kina Letniego w Orłowie czeka nas "Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie" w reż. Kena Scotta (12 sierpnia).

Sezon letni dla Teatru Miejskiego to nie tylko Scena Letnia. Aktorzy Miejskiego grają też pod pokładem fregaty "Dar Pomorza". 2 lipca czeka nas tegoroczna premiera Miejskiego "Tango - na pełnym morzu". Spektakl zagrany zostanie również 16 i 30 lipca i warto pośpieszyć się z decyzją o zakupie biletów, bo tytuł ten jest bardzo popularny. 9 lipca znów będzie okazja, by zobaczyć "Żółtą łódź podwodną", z kolei 23 lipca oraz 6 sierpnia zagrany zostanie "Kursk". Wszystkie te spektakle wyreżyserował Krzysztof Babicki.

Bilety na produkcje Sceny Letniej w Orłowie kosztują 60 zł (normalne) i 50 zł (ulgowe). Obejrzenie premiery "Osieckiej. Archipelagi" to koszt 80 zł. Za wstęp na "Boga mordu", granego na małej scenie (w zadaszonej kawiarni) Sceny Letniej zapłacimy 45 zł (bilety normalne) i 40 zł (ulgowe). Za bilety na spektakle grane na "Darze Pomorza" zapłacimy 70 zł (normalne) i 60 zł (ulgowe). Udział w seansach Kina Letniego w Orłowie kosztować nas będzie 12 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji