Artykuły

Toruń. Twardoch, Bator, i inni na Festiwalu Książki

Już po raz 25. odbędzie się Toruński Festiwal Książki - wielkie święto literatury, na którym zagoszczą m.in. Szczepan Twardoch, Joanna Bator, Katarzyna Grochola i Marek Bieńczyk.

Impreza w tym roku odbędzie się pod hasłem "Czytanie miasta". - Festiwal obchodzi mały jubileusz - mówi Łukasz Wudarski, dyrektor Dworu Artusa, który organizuje wydarzenie. - Dlatego właśnie chcieliśmy uczcić to ćwierć wieku, wybierając temat przewodni, który byłby najbliższy istocie festiwalu. Od samego bowiem początku wyróżnikiem wydarzenia jest to, że odbywa się ono w konkretnym miejscu, w Toruniu, co podkreśla też zastosowany w nazwie przymiotnik. Postanowiliśmy zatem, aby podczas tegorocznego festiwalu wspólnie z naszymi gośćmi zastanowić się nad problemem miasta w literaturze.

Podczas panelu "Miasto - miejsce do życia?" Filip Springer i Beata Chomątowska rozważać będą kwestie urbanistyczne i architektoniczne, a podczas dyskusji "Miasto w literaturze polskiej po 1989" wspólnie z Przemysławem Czaplińskim, Anną Cieplak i Ignacym Karpowiczem zastanowimy się nad obecnością motywów miejskich w twórczości artystów młodego i średniego pokolenia. Niezwykle ciekawie zapowiada się także toruński panel poświęcony kryminałowi. Wezmą w nim udział pisarze kryminałów, którzy akcję swoich książek osadzają w naszym mieście. Festiwalowym tematem zajmie się także dyskusja będąca podsumowaniem toruńskiego sezonu teatralnego, a jednocześnie obecnością motywu miasta w teatrze. Gratką z pewnością będzie udział w wydarzeniu krytyka i dyrektora Teatru Polskiego w Poznaniu Macieja Nowaka.

Jak zawsze centralnym punktem programu festiwalu literackiego są spotkania autorskie. W tym roku miłośnicy dobrej literatury z pewnością nie będą mogli narzekać. Do Torunia bowiem przyjadą m.in. Szczepan Twardoch, Joanna Bator, Marek Bieńczyk, Jacek Dehnel, Marcin Kącki i Tomasz Organek. W tym roku Dwór Artusa z Teatrem Horzycy zaprasza na Salon Poezji, w którym aktorzy czytać będą poetyckie utwory o tematyce miejskiej. Gościem specjalnym wydarzenia będzie znany aktor filmowy i teatralny Eryk Lubos.

Podczas festiwalu nie zabraknie atrakcji dla dzieci. W filiach Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu będzie można spotkać się m.in. z Agnieszką Frączek, Małgorzatą Strękowską-Zarębą i Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, w WOAK-u odbędzie się specjalne wydanie Książkożerców poświęcony książce Elizy Piotrowskiej, zaś w Dworze Artusa - warsztaty rodzinne poświęcone tworzeniu ekslibrisu.

Toruński Festiwal Książki rozpocznie się w czwartek. Najciekawszym wydarzeniem tego dnia będzie spotkanie ze znaną pisarką Katarzyną Grocholą, które rozpocznie się o godz. 19 w Dworze Artusa na Rynku Staromiejskim 6. Wcześniej o godz. 13 ruszy Jarmark Książki, na którym w okazyjnej cenie będzie można kupić nowości wydawnicze.

Program na tydzień

Piątek: Dwór Artusa (Rynek Staromiejski 6), godz. 18.30 - spotkanie z Gunterem Hofmannem i Adamem Krzemińskim; Książnica Kopernikańska (ul. Słowackiego 8), godz. 18.30 - dyskusja "Miasto. Miejsce do życia?" z udziałem Beaty Chomątowskiej, Filipa Springera i Michała Pszczółkowskiego

Sobota: Dwór Artusa, godz. 16 - spotkanie z Natalią Fiedorczuk, godz. 19 - spotkanie z Wojciechem Tochmanem;

Niedziela: Ratusz Staromiejski, godz. 12 - wręczenie Nagrody im. Lindego Szczepanowi Twardochowi i Christophowi Heinowi; Dwór Artusa, godz. 16 - spotkanie ze Szczepanem Twardochem, godz. 19 - spotkanie z Ewą Winnicką

Poniedziałek: plac przed Teatrem Horzycy (pl. Teatralny 1), godz. 19 - czytanie tekstów Marcina Kąckiego;

Wtorek: Dwór Artusa, godz. 19 - promocja książki "O żużlu i wokół żużla" Wojciecha Żabiałowicza; Galeria Wozownia (ul. Ducha św. 6) - wykład Michała Pszczółkowskiego o architekturze modernistycznej w miastach kresowych;

Środa: Dwór Artusa, godz. 11 - wykład "Lekcja literatury: Gdańsk w literaturze polskiej" Stefana Chwina; godz. 19 - spotkanie z Tomaszem Organkiem;

Czwartek: WOAK (ul. Szpitalna 8) - spotkanie z Kariną Obarą; Dwór Artusa, godz. 19 - spotkanie z Joanną Bator.

Więcej informacji: artus.torun.pl/

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji