Artykuły

Rzym. Gdańsk głównym motywem festiwalu kultury polskiej

"Gdańsk - wolne miasto" - to hasło rozpoczynającej się w sobotę 17. edycji festiwalu kultury polskiej Corso Polonia w Rzymie. - Zachęcamy Włochów, by zobaczyli, jak wiele zaczęło się w Gdańsku - powiedział PAP dyrektor Instytutu Polskiego Łukasz Paprotny.

Tegoroczną edycję przeglądu rozpoczyna koncert przedstawicieli gdańskiej sceny muzycznej z Tomasz Chyła Quintet w prestiżowym rzymskim klubie Casa del Jazz.

5 czerwca w galerii Interzone w Wiecznym Mieście otwarta zostanie wystawa fotograficzna Michała Szlagi, który od lat fotografuje Stocznię Gdańską.

6 czerwca w kinie na Campo de'Fiori odbędzie się projekcja filmu "Człowiek z marmuru" Andrzeja Wajdy.

Sobota 8 czerwca poświęcona będzie teatrowi. Na scenie w rzymskiej Villa Torlonia wystawiony zostanie spektakl "Kometa", inspirowany życiem i twórczością Brunona Schulza. Sztukę wyreżyserowali Teresa i Andrzej Wełmińscy.

Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę w Casina di Raffaello w parku Villa Borghese odbędą się imprezy dla dzieci, poświęcone baśniom i legendom.

Na poniedziałek, 10 czerwca zapowiedziano projekcję filmu dokumentalnego "Robotnicy '80" Andrzeja Chodakowskiego i Andrzeja Zajączkowskiego. Prezentuje on przebieg akcji strajkowej i negocjacji Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z przedstawicielami komisji rządowej.

Ponadto w programie Corso Polonia jest spektakl "W środku słońca gromadzi się popiół" Artura Pałygi 11 czerwca, pokaz filmu "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna z 1960 roku, turystyczna prezentacja Gdańska połączona z koncertem w wykonaniu Trio Per Ka.

Tegoroczny przegląd zamknie wykład o historii Gdańska, który wygłosi profesor Wojciech Morawski. Twórczość urodzonego w tym mieście w XVIII wieku klawesynisty Johanna Gottlieba Goldberga zaprezentuje Alina Ratkowska.

Łukasz Paprotny, dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie, który zorganizował Corso Polonia, powiedział PAP: "Tematem przewodnim 17. edycji uczyniliśmy Gdańsk jako miasto wolności i solidarności, miasto-klucz do współczesnej historii Polski i Europy".

- I tak na przykład spojrzymy na Gdańsk w nostalgicznym filmie "Do widzenia, do jutra" i opowiemy o narodzinach Solidarności - dodał.

- W roku obchodów stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między odrodzoną Polską i Włochami zachęcamy publiczność festiwalu kultury polskiej w Rzymie do odkrywania, jak wiele zaczęło się w Gdańsku - podkreślił dyrektor Instytutu nad Tybrem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji