Artykuły

Warszawa. Zainaugurowano prace nad tworzeniem nowej polityki kulturalnej

- W październiku-listopadzie powinniśmy sporządzić ostateczną propozycję polityki kulturalnej stolicy - zapowiedziała we wtorek koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Otwarte spotkanie w Teatrze Powszechnym zainaugurowało we wtorek prace nad nową polityką kulturalną stolicy do roku 2030.

Koordynatorka prac nad Strategią Warszawa 2030 Paulina Nowicka skrótowo przedstawiła trzy hasła Strategii Warszawa 2030: aktywni mieszkańcy, przyjazne miejsce, otwarta metropolia. Zwróciła uwagę, że w nowej strategii dla stolicy "zmianie uległa filozofia patrzenia na miasto" i wg tej strategii "najważniejszy jest mieszkaniec". "Mamy cztery cele strategiczne" - wyjaśniła Nowicka, prezentując po kolei ich założenia. Są to - jak mówiła - odpowiedzialna wspólnota, wygodna lokalność, funkcjonalna przestrzeń, twórcze środowisko.

- Krótka opowieść o Strategii Warszawa 2020-30 pokazuje jak wygląda dokument strategiczny - nadrzędny wobec polityki (kulturalnej - PAP), którą mamy tworzyć. Warto wyjść z założenia, iż to nie jest ograniczenie - to, że już tam pewne rzeczy zostały ustalone. To nie jest dla nas ograniczenie - to może być tylko pewna inspiracja, bo wciąż uznajemy, że rola kultury jest nie do przecenienia - powiedziała koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Podkreśliła, że "kształt nowej polityki kulturalnej ma powstać w procesie partycypacyjnym". - Powinniśmy rozpocząć pracę nad sposobem ustalenia sposobu partycypacji, czyli sposobu tworzenia polityki i pewnego harmonogramu przez najbliższe miesiące - powiedziała Machnowska-Góra.

Zapowiedziała, że w czerwcu br. odbędą się cztery spotkania warsztatowe z udziałem osób, które zgłoszą się w czterech dzielnicach Warszawy. - Potem przygotujemy deklarację wartości i jej założenia - wyjaśniła.

Jak mówiła, na jesieni 2019 r. "już z pewnym zestawem wartości i propozycji" zaplanowano cykl konsultacji społecznych i spotkań otwartych, a także zbieranie mailowo uwag i propozycji. - Mniej więcej w październiku-listopadzie powinniśmy sporządzić ostateczną propozycję polityki kulturalnej - wyjaśniła.

Aldona Machnowska-Góra wyraziła nadzieję, że politykę kulturalną uda się przyjąć w okolicach listopada-grudnia 2019 r.". - Bardzo ważne jest uzmysłowić sobie, że to będzie zestaw wartości i kierunków, określenie roli kultury oczywiście i tego, jaką rolę odgrywa i będzie odgrywać w przyszłości - podkreśliła.

Zaprezentowała też członków Zespołu koordynacyjnego ds. polityki kulturalnej Warszawy, który działać będzie przy Biurze Kultury w okresie prac nad nowa polityką kulturalną. W jego skład wchodzą: Agata Adamiecka-Sitek, Alina Gałązka, Zofia Dworakowska, Edwin Bendyk, Marcin Jasiński, Marek Chodaczyński i Mikołaj Ziółkowski. Podkreśliła, że zespół ten "reprezentuje różne gremia" - m.in. są to kandydaci Społecznej Rady Kultury, autorzy i autorki pierwszego Programu Rozwoju Kultury Warszawa 2020.

W spotkaniu inaugurującym prace nad nową polityką kulturalną wzięli udział także członkowie Zespołu koordynującego ds. polityki kulturalnej Warszawy oraz przedstawiciele instytucji kulturalnych, stowarzyszeń twórczych i środowisk kulturalnych stolicy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji