Artykuły

Lublin. Spektakl Teatru Narodowego w Starym

17 maja na scenie Teatru Starego warszawski Teatr Narodowy zaprezentuje spektakl "Twórcy obrazów" w reż. Artura Urbańskiego.

Wybitny, szwedzki pisarz, Per Olof Enquist, znany jest w Polsce ze sztuk teatralnych, których bohaterami byli artyści: August Strindberg (Noc trybad) czy Hans Christian Andersen (Z życia glist). W Twórcach obrazów również pojawiają się autentyczne postaci: pisarka, pierwsza w dziedzinie literatury kobieta noblistka, Selma Lagerlöf, reżyser filmowy Wiktor Sjöström, początkująca aktorka Tore Teje oraz operator Juliusz Jaenzon. Ekipa filmowców przygotowuje się do ekranizacji powieści Lagerlöf Woźnica śmierci. Sztuka rzecz jasna nie jest tylko historycznym obrazkiem z dziejów szwedzkiego kina. Przede wszystkim opowiada o spotkaniu dwóch kobiet - starszej, doświadczonej i młodszej, wchodzącej w życie. Z pozoru wszystkim się różnią, choć im bliżej dają się poznać sobie nawzajem i nam widzom, tym bardziej okazuje się, że wiele je łączy. Swój udział w tej konfrontacji mają także mężczyźni, dopełniający obraz ludzi i twórców. Jeśli kameralny, ale nasycony emocjami spektakl w reżyserii Artura Urbańskiego ogląda się z przejęciem, to również, a może przede wszystkim za sprawą aktorów. Recenzenci po premierze w Teatrze Narodowym z najwyższym uznaniem pisali o odtwórczyniach głównych ról: "absolutny koncert gry Anny Seniuk, która nadała swej postaci [Selmy Lagerlöf - przyp. WM] wręcz wymiar bergmanowski". Chwalono również Martę Wągrocką w roli Tore Teje: "gra z taką furią i energią, by można było się zastanawiać, czy nie skradnie Seniuk spektaklu". Obu paniom świetnie partnerują: Piotr Grabowski i Marcin Przybylski. Anna Seniuk za swoją kreację uhonorowana została Nagrodą im. Zelwerowicza, przyznawaną przez redakcję miesięcznika "Teatr" za najlepszą rolę sezonu.

Wojciech Majcherek, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym

Rok 1920. Reżyser Wiktor Sjöström pracuje nad filmem Woźnica śmierci według powieści noblistki Selmy Lagerlöf - dziełem, które przejdzie do historii kina. Przed projekcją pisarka poznaje Torę Teje, aktorkę u progu kariery. Bezczelna dziewczyna prowokuje wyniosłą Selmę do ujawnienia sekretów jej twórczości.

***

17 maja, godz. 19

"Twórcy obrazów" Teatr Narodowy / Warszawa

Bilety: I - 100 zł, II - 85 zł, III - 50 zł, stojące - 20 zł

czas trwania: 2 godz. 20 min. (z przerwą)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji