Artykuły

Kraków. KTO - teatr w drodze

W oknie, w witrynie magazynu, na rogu ulicy, u drzwi, na placu miasta, w bramie kamienicy, na trawniku, przed katedrą, w cieniu drapaczy chmur, nad zatoką, na pustyni, w teatrze. W deszczu, w słonecznym żarzy, w śniegu, pod wiatr, po południu, wieczorem, nocą, w świetle reflektorów. W butach i boso, w maskach i bez masek. Zawsze z walizkami albo kuframi, torbami, tornistrami Włodzimierz Szturc (KTO w ruchu)

Tegoroczny, 42. sezon wyjazdowy Teatr KTO zainaugurował widowiskiem "Zapach czasu"[na zdjęciu], podczas przeglądu sztuki akademickiej w słowackim Preszowie (24.04.2019).

Drugie, najczęściej prezentowane za granicą przedstawienie KTO - "Peregrinus", którego premiera odbyła się w stolicy Lombardii, w ramach Expo 2015, pokazana zostanie ponownie mediolański publiczności 5 maja 2019 r., w ramach Stagione Teatrale. "Peregrinus", uniwersalny spektakl o everymanie XXI wieku, którego autorem i reżyserem jest Jerzy Zoń, Teatr KTO zaprezentuje podczas 8. Olimpiady Teatralnej, przedstawiającej dorobek artystyczny najwybitniejszych twórców z całego świata, organizowanej w tym roku w Sankt Petersburgu (czerwiec 2019). Ponadto "Peregrinus" zagrany zostanie dwukrotnie w Bremen (czerwiec), w ramach festiwalu La Strada, a w lipcu na Okinawie (Japonia). Po Okinawie, Portugalii, Czechach, Ukrainie, na zakończenie sezonu przedstawienie to będzie honorowym gościem festiwalu WOW, w San Diego (Kalifornia). Legendarne, wielkie widowisko plenerowe Teatru KTO "Zapas czasu", które Zoń wznowił (wycofane z repertuaru z powodu pożaru i zniszczenia dekoracji) w ubiegłym sezonie, zostanie zaprezentowane na festiwalach w Timisoarze (Rumunia), Wilnie, Puli, Oberhausen, Lwowie, białoruskim Brześciu.

Na początku października Teatr przetransportuje dekoracje do Korei Południowej, gdzie po raz trzeci zaprezentuje koreańskiej publiczności (tym razem w Gwangju) monumentalną inscenizację "Ślepców", wg José Saramago. Widowiska Teatru KTO podziwiać będzie również bardzo wymagająca widownia wielu festiwali teatralnych w Polsce - Cieszyn, Łomża, Kraków, Jelenia Góra, Ustka, Żary, Poznań, Chorzów, Zakopane.

Przedstawienia KTO cechuje rozmach inscenizacyjny, piękno sugestywnych obrazów i poezja, a niewerbalny charakter języka teatralnego burzy granicę niezrozumienia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji