Artykuły

Wałbrzych/Wrocław. Premiera "Teraz każdy z was jest rzeczpospolitą"

"Teraz każdy z was jest rzeczpospolitą" - spektakl w reż. Macieja Podstawnego, to najnowsza koprodukcja Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Premiera w Wałbrzychu odbędzie się 26 kwietnia, a we Wrocławiu 3 maja.

Autorem dramatu - "luźno" inspirowanego filmem "Diabeł" Andrzej Żuławskiego - jest Sebastian Majewski.

- To opowieść o granicznym roku w historii wspólnoty, tym rokiem jest 1793 r. Rok drugiego rozbioru Polski, rok zgilotynowania Ludwika XVI, rok pewnych symbolicznych zdarzeń, które dotykają wspólnotę - powiedział w środę PAP Majewski.

Fabuła spektaklu osadzona jest w rzeczywistości ziem Rzeczypospolitej po drugim rozbiorze. Głównym bohaterem jest Jakub Królobójca, który dołącza do grupy dziwaków - m.in. aktorów wędrownego teatrzyku Wiktora Ryksa - podróżujących po porozbiorowej Polsce.

Majewski wyjaśnił, że interesowało go czy wydarzenia historyczne wzbogacają wspólnotę, czy ją niszczą. - To próba odpowiedzi na pytanie, co się dzieje z ludźmi, których dotyka coś ekstremalnego, coś co jest w wielu momentach nienazywalne, ale na pewno odczuwalne - powiedział.

Podkreślił, że podczas pracy nad tekstem i później nad spektaklem, twórcy nie szukali współczesnych odniesień. - One same się znajdują - powiedział Majewski.

Reżyser przedstawienia Maciej Podstawny wyjaśnił, że spektakl jest opowieścią, która może być bardzo bliska współczesnym widzom. - To rzecz o tym, w jaki sposób patrzeć, reagować i próbować znaleźć punkt oparcia, w czasie upadku, przełomu, bezkrólewia - powiedział.

Spektakl składa się z 52 scen, odpowiadających 52 tygodniom roku. - To sceny bardzo różne w charakterze i sposobie opowiadania - wyjaśnił reżyser.

Twórcy podkreślili, że istotnym elementem spektaklu jest muzyka, którą stworzyła formacja Kondensator Przepływu.

Przedstawienie powstało w koprodukcji Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Premiera w Wałbrzychu odbędzie się 26 kwietnia, a we Wrocławiu 3 maja.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji