Artykuły

Łódź. Weekend z Krzysztofem Komedą w Teatrze Nowym

W kwietniu przypada 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy obchodzona pod auspicjami UNESCO. Z tej okazji Teatr Nowy przygotował specjalną ofertę upamiętniającą postać i muzykę tego wybitnego kompozytora.

W ramach polskich obchodów 50. rocznicy śmierci kompozytora zobaczymy:

12-14 kwietnia/ spektakl "Komeda" (na zdjęciu) w reżyserii Leny Frankiewicz/ godz. 19:15

14 kwietnia/ Krakowski Salon Poezji w Łodzi pt. Poezja i jazz/ godz. 12:30

Spektakl "Komeda" poświęcony jest życiu i twórczości rzedwcześnie zmarłego wybitnego polskiego kompozytora i jazzmana Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Próba przyjrzenia się krótkiemu, aczkolwiek intensywnemu życiu muzyka, zakończonemu niespodziewaną, absurdalną wręcz śmiercią.

Tekst inspirowany wspomnieniami bliskich oraz przyjaciół Krzysztofa Komedy zawartymi m.in. w książkach Nietakty Zofii Komedowej, Ostatni tacy przyjaciele Tomasza Lacha, Listach Marka Hłaski, autobiografii Romana Polańskiego Roman oraz wywiadach prasowych i filmach telewizyjnych.

Aranżując w ramach spektaklu jam session oparte na tematach muzycznych kompozytora chcielibyśmy przypomnieć odbiorcom teatralnym szeroki dorobek twórczy Krzysztofa Trzcińskiego, którego nie wyczerpuje istniejąca w powszechnej świadomości wiedza o kilku filmach, do których muzykę skomponował. Chcielibyśmy podjąć próbę rekonstrukcji archiwalnych nagrań Komedy, aranżując rodzaj dźwiękowej sesji, w której żywy plan wykonawczy zderzyłby się z oryginałami. Aranżacje kompozycji Komedy przygotował Olo Walicki - kontrabasista, wokalista i kompozytor, autor m.in. projektów Kaszebe, Kaszebe 2, LAS.

Osią dramaturgiczną tekstu są spotkania Komedy z wybitnymi osobowościami jego epoki (m.in. Roman Polański, Marek Hłasko które okazały się dość kluczowe jeśli chodzi o jego losy- artystyczne i życiowe. Chcemy też spojrzeć na Komedę z prywatnej, domowej perspektywy - w tym matkującej mu i organizującej jego codzienne życie Zofii Komedowej. Kluczową dla tekstu figurą okaże się jednak postać Fryderyka Chopina - innego, przedwcześnie zmarłego Kompozytora Na Emigracji w Trudnych Dla Polski Czasach - który pozwoli nam spojrzeć na historię Komedy nie tylko w ramach jazzowej widokówki, ale naszej dzisiejszej perspektywy, która nie może pozostać obojętna na to, co dzieje się polską kulturą, wolnością wypowiedzi artystycznej i swobodą obywatelską do korzystania z jej dóbr.

Lena Frankiewicz, reżyserka

Spektakl został nagrodzony Złotą Maską za najlepszą rolę żeńską w sezonie 2016/17 dla Iwony Bielskiej za rolę Zofii Komedowej.

Specjalna edycja Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi, która odbędzie się pod hasłem Poezja i jazz - salon upamiętniający pięćdziesiątą rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy. Usłyszymy wiersze w interpretacji aktorów ze spektaklu "Komeda" - (Moniki Buchowiec, Delfiny Wilkońskiej, Kacpra Gaduły-Zawratyńskiego, Dominika Bąka, Michała Bielińskieg Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi: Szymon Szyszka (fortepian), Aleksander Sucharski (gitara elektryczna) i Mikołaj Kaniewski (bas) oraz Karol Domański (perkusja) i Daria Krzyżaniak (wokal).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji